Przez cztery dni trwał nasz piknik literacki, pełen warsztatów, spotkań autorskich, rysowania i innych atrakcji.
Po raz pierwszy gościliśmy we Wrocławiu pana Andrzeja Maleszkę, autora książek „Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło” i „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu” i reżysera filmów o "Magicznym drzewie", który poprowadził dla dzieci specjalne ćwiczenia aktorskie, będące formą castingu. Autor właśnie we Wrocławiu szukał dzieci, których twarze zostaną uwiecznione na okładce i ilustracjach nowej powieści z cyklu „Magiczne drzewo”. Chętnych, by zostać wybranym nie brakowało.
Nasze zaproszenie przyjęła również pani Magdalena Zarębska, autorka książki „Kaktus na parapecie”. Dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu przekonały się osobiście, że z tą Autorką trudno się nudzić! Oprócz czytania fragmentów książki i rozmowy o Wrocławiu (bo to w naszym mieście dzieje się akcja „Kaktusa na parapecie”!), był również czas na grę w kapsle i skakanie w gumę.
Nie był to jedyny wrocławski akcent, jaki przygotowaliśmy na dni Wrocławskiego Taniego Książek Czytania. W sobotnie przedpołudnie odbyło się spotkanie poświęcone wrocławskim krasnalom przygotowane przez panią Aldonę Fąfarę - historyka sztuki, plastyka i przewodnika miejskiego zatytułowane „Miasto krasnali”. Wszak wiadomo nie od dziś, że we Wrocławiu mieszka najwięcej krasnali w całej Polsce! Każdy, kto przyszedł, mógł wysłuchać opowieści o wrocławskich krasnalach, wziąć udział w zabawach z nimi związanych, a także samemu wykonać własnego krasnala!
A dzień wcześniej, w piątkowy wieczór, dzieci, które odwiedziły nasze stoisko, brały udział w konkursie plastycznym z nagrodami „Moje ulubione miejsce we Wrocławiu”. Od razu odpowiadamy tym, którzy się zastanawiają: Na rysunkach pojawiły się między innymi: ZOO, Park Słowackiego, Kino Helios, Aquapark i jeszcze parę innych mniej znanych miejsc.
Tradycyjnie już licznie przybywaliście na czekoladowe zajęcia dla dzieci przygotowane przez zespół Czekoladowej edukacji z Czekoladziarni przy Połanieckiej 17 i Włodkowica 19. Tym razem była okazja do spotkań z Krecikiem, Plastusiem i innymi bajkowymi postaciami.
Dbając o różnorodność naszej oferty, pomyśleliśmy też o miłośnikach gier planszowych. W Krainę Planszówek wraz z wydawnictwem Egmont można było wybrać się w pierwszy i w ostatni dzień targów. Co warte podkreślenia, wśród tych, którzy z tej propozycji skorzystali była zarówno szkolna młodzież, jak i dzieci młodsze, którym niekiedy towarzyszyli z zaangażowaniem rodzice. Potwierdziły się więc nasze wcześniejsze spostrzeżenia, że we Wrocławiu jest pewna grupa miłośników gier planszowych w każdym wieku.
Najbardziej lubimy patrzeć na wspólną zabawę dzieci i rodziców. Tym razem też mieliśmy ku temu doskonałą okazję. Po raz pierwszy w piątkowe popołudnie, gdy wraz z dziećmi obecnymi na stoisku zamieniliśmy się w moliki książkowe. Aby było to możliwe, należało własnoręcznie lub przy pomocy rodziców przygotować własne skrzydła molikowe. Ci, którzy nie byli, niech żałują! Choć widzieliśmy już niejedno, to tylu tak pięknie i różnorodnie ozdobionych skrzydeł molikowych (rysowane, wyklejane papierem kolorowym, ozdabiane wstążeczkami i włóczką), a każde inne i absolutnie niepowtarzalne, jeszcze nie widzieliśmy!
Na zakończenie targów, w niedzielne popołudnie, zaskoczyliście nas z kolei swoją twórczą wyobraźnią, pomysłowością, a także po raz kolejny gotowością do wspólnego działania dzieci i rodziców. Warsztaty „Pomysłowcy, czyli wyczaruj coś ładnego z niczego” przygotowane przez animatorki Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka „Kraina Wyobraźni” stały się okazją do stworzenia zabawek, instrumentów muzycznych i wielu innych niezwykłych rzeczy!
Cieszymy się z tego, że mogliśmy spotkać się z Wami osobiście. Dziękujemy za wspólną zabawę!