Wrocław

Proste odpowiedzi na trudne pytania - wystawa "Przeciek"

Proste odpowiedzi na trudne pytania - wystawa "Przeciek"

Gdzie znika woda? Dlaczego zakręcanie kranu jest ważne? I jak powstrzymać suszę?


Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć odwiedzając nową wystawę „Przeciek”, przygotowaną przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z wrocławskim MPWiK i Hydropolis. Ekspozycja, powstała z myślą o rodzinach, buduje świadomość ekologiczną i uczy właściwych zachowań.

 

– Nieustannie mówi się o problemach z wodą do picia, dostępie do wody czy suszach. Ale trudno o takich tematach rozmawiać z dzieckiem, w taki sposób by zrozumiało, że każdy z nas może mieć realny wpływ na zmianę tej trudnej sytuacji – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt i dodaje, że wielkie zmiany mają swój początek w prostych, codziennych działaniach.

 

 

Właśnie o tym jest „Przeciek”. Wystawa to z jednej strony opowieść o zmianach klimatycznych, problemie malejących zasobów wód, ich zanieczyszczeniu czy nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego przez człowieka. Z drugiej strony to przestrzeń wypełniona treściami z codziennego życia, podana w przystępnej formie. To także przestrzeń inspiracji do działania, które każdy z nas może podjąć w domu. Autorzy wystawy, posługując się prostymi odniesieniami, wyjaśniają skomplikowane kwestie, jak chociażby ilość wody potrzebna do przygotowania ulubionego posiłku czy wyprodukowania pary jeansów.

 

– Dzięki porównaniom dzieci łatwiej wyobrażą sobie dane zagadnienie.
Stwierdzenie, że woda jest bezcenna, jest dla najmłodszych czymś abstrakcyjnym. Ale ubranie tego w kontekst codzienności, pokazanie jak blisko mogą być danego tematu, zmienia ich punkt widzenia i pomaga zrozumieć trudne kwestie – podkreśla Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. I dodaje, że w toku pracy nad wystawą świadomie zrezygnowano z umieszczania długich opisów, na rzecz konkretnych liczb i sprawdzonych danych.

 

W treści wystawy znalazło się wiele faktów o wodzie. Wszystkie liczby i pojęcia mają pokazać odbiorcy, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne działanie. Rodziny wspólnie mogą przekonać się, jak wiele są w stanie zrobić dla planety, systematycznie wprowadzając małe zmiany we własnych domach. Całość ekspozycji została opracowana z myślą o dzieciach i ich możliwościach poznawczych.

 

 

– Dzięki prostej formie przekazu wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodzin. Edukacja łączy się tu z dobrą zabawą, co jest najlepszym sposobem na skuteczną naukę – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

 

Wystawa to doskonały pomysł na wakacyjną wycieczkę. Dzięki zróżnicowanym aktywnościom każdy znajdzie tu coś dla siebie. Odpowiednia architektura pozwala zwiedzać wystawę bez dotykania poszczególnych elementów, które jednak zostały zaprojektowane w taki sposób, by pobudzać wyobraźnię odbiorców, szczególnie tych najmłodszych. Przekraczając próg ekspozycji wchodzi się w przestrzeń, w której woda i sposoby jej oszczędzania odgrywają główną rolę.

 

Co więcej we wrocławskim centrum wiedzy o wodzie wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Przy wejściu znajdują się środki dezynfekcyjne oraz rękawiczki. Ograniczono także liczbę osób przebywających jednocześnie na wystawie. Wszystko po to, by każdy czuł się bezpiecznie. Wystawa łączy różne punkty widzenia. Dlatego do udziału w tym projekcie zostali zaproszeni przedstawiciele świata biznesu. Partnerami wystawy zostali Kärcher, BOŚ Bank i Geberit.

 

– Zaangażowaliśmy się we współpracę przy wystawie, bo jej przesłanie kierowane specjalnie do dzieci jest bardzo ważne. Ufamy, że tak jak od naszych działań dziś, tak od najmłodszych jutro, zależy przyszłość planety – mówi Jolanta Zachara z firmy Kärcher, partnera ekspozycji.

 

 

– Promowanie zasad zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważne, szczególnie wśród najmłodszych. Dzięki tej wystawie mamy wszystko w pakiecie: edukację, wartościowy, rodzinny czas i co najważniejsze – podpowiedzi, jak zmienić świat – mówi Anna Żyła, Ekspert ds. Kształtowania Kierunków Ekologicznych z Departamentu Finansowania Ekologii Banku Ochrony Środowiska, który został partnerem projektu. Celem wystawy jest pokazanie tego, że pojedyncze działania każdego z nas mają realny wpływ na kształt całego świata.

 

– Dbałość o ekologię od początku wpisana jest w DNA naszej szwajcarskiej marki, dlatego mamy wiele produktów i rozwiązań, które pozwalają na co dzień oszczędzać wodę podczas korzystania z łazienki – mówi Justyna Zborowska z Geberit. Inicjatorem i głównym partnerem wystawy „Przeciek” jest MPWiK S.A. we Wrocławiu oraz należące do spółki Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis.

 

Partnerami projektu są również:
BOŚ Bank, Kärcher, Geberit oraz blog Świat Wody.

 

Ekspozycję można oglądać do końca października 2020 r.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć