Wrocław

Jak zatamować przeciek? Nowa wystawa w Hydropolis

Jak zatamować przeciek? Nowa wystawa w Hydropolis

Ekologiczne porady, przykłady dobrych praktyk i skuteczne rozwiązania – nowa wystawa we wrocławskim Hydropolis przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z MPWiK Wrocław, łączy w sobie zabawę i naukę.

 

Ekspozycja stworzona z myślą o całych rodzinach, to doskonałe miejsce do

wspólnego spędzania czasu. Wystawa „Przeciek” w przystępny sposób przedstawia trudny temat malejących zasobów wody i zmian klimatycznych. Można tu znaleźć proste odpowiedzi na trudne ekologiczne pytania – jak choćby co wpływa na jakość i ilość wody? Lub też jakie znaczenie mają dla niej lasy, a jakie detergenty używane

podczas prania?

 

- W Hydropolis chcemy być blisko ludzi oraz wspierać i edukować w tematach istotnych społecznie. Zależy nam, by zwiększać świadomość na temat malejących zasobów wody na świecie oraz uczyć jak ją oszczędzać. Wystawa nie pokazuje gotowych rozwiązań. Pozostawiamy dużo przestrzeni dla kreatywności zwiedzających– mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

 

 

Twórcy wystawy w pomysłowy sposób posłużyli się przykładami z codzienności, by uświadomić odbiorcom, że trudny temat nadmiernego zużycia wody dotyczy każdego. To od nas zależy jakość życia kolejnych pokoleń, musimy tylko zmienić swoje codzienne nawyki.

 

- „Przeciek” opowiada nie tylko o wodzie, jej zanieczyszczeniu i zmianach  klimatycznych. To przede wszystkim opowieść o tym, jak możemy tę sytuację zmienić. Wierzymy, że aby zacząć zmieniać nasze nawyki musimy zrozumieć dany problem i poznać sposoby jego rozwiązania. W tym pomogą przejrzyste grafiki i zrozumiałe teksty, ujęte w znany każdemu codzienny kontekst – mówi Joanna Studzińska z kolektywu „Mamy Projekt”, współautorka przedsięwzięcia. Wystawa to interaktywne miejsce, w którym można wypracować nowe sposoby codziennych ekologicznych działań. Twórcy podpowiadają, jak postępować, by najlepiej wykorzystywać odnawialne zasoby wody. Dużą rolę odgrywają walory estetyczne wystawy. Zastosowane przez architektów błękity wzmacniają przekaz i ułatwiają zapamiętanie treści, które stworzono z myślą o odbiorcach. Treści przedstawione na wystawie zostały stworzone tak, by każdy mógł swobodnie się po niej poruszać i dowiedzieć jak najwięcej. Zabawa łączy się tutaj z nauką i aktywnym spędzaniem czasu. Dzięki zróżnicowanym aktywnościom każdy znajdzie tu coś dla siebie. To wszystko sprawia, że wystawa już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest doskonałym miejscem dla wakacyjnej rodzinnej wycieczki.

 

 

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni także partnerzy ze świata biznesu, dzięki czemu wystawa pokazuje różne punkty widzenia i sposoby działania. – Dbałość o ekologię od początku wpisana jest w DNA naszej szwajcarskiej marki, dlatego mamy wiele produktów i rozwiązań, które pozwalają na co dzień oszczędzać wodę podczas korzystania z łazienki – mówi Justyna Zborowska z Geberit.

 

Ekspozycja podsuwa do rozważania jedne z najważniejszych ekologicznych problemów współczesności. – Szczególnie zależy nam na edukacji najmłodszych, ponieważ to nasze dzisiejsze zachowania określają to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość – *podkreśla Jolanta Zachara z firmy Kärcher, która jest partnerem ekspozycji.

 

Wystawa akcentuje też kwestie zrównoważonego rozwoju, który może okazać się kluczem do rozwiązania problemów ekologicznych. – *Promowanie zasad zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważne, szczególnie wśród dorastającego pokolenia. Nasz bank od blisko 30 lat finansuje proekologiczne inwestycje w Polsce, ale też edukuje na temat ochrony środowiska swoich pracowników i klientów. Projekt “Przeciek” pokazuje, że dbanie o nasz świat można zacząć od bardzo prostych działań – *mówi Anna Żyła, Ekspert ds. Kształtowania Kierunków Ekologicznych z Departamentu Finansowania Ekologii Banku Ochrony Środowiska.

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w centrum wiedzy o wodzie wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Między innymi wprowadzony został limit 20 osób wchodzących na salę na każde pół godziny. Ponadto ograniczone jest dotykanie eksponatów. Więcej informacji na temat nowych zasad zwiedzania Hydropolis znajduje się na stronie: www.hydropolis.pl.

 

Inicjatorem i głównym partnerem wystawy „Przeciek” jest wrocławskie MPWiK oraz należące do spółki centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Partnerami projektu są również: BOŚ Bank, Kärcher, Geberit oraz blog Świat Wody. Ekspozycję można oglądać do końca października 2020 r.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć