Wrocław

6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

4–7 października 2018, Wrocław

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” po raz szósty będzie bawił, wzruszał i edukował. W październiku Strefa Kultury Wrocław i Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych zapraszają na kilka dni wspaniałej przygody z teatrem i spotkania z artystami z całego świata. 


Festiwal „Dziecinada” to podróż po świecie m.in. teatru klasycznego, nowatorskiego, lalkowego i cyrkowego. Otwartego na różne grupy wiekowe i dostosowanego do wrażliwości młodych poszukiwaczy artystycznych wrażeń. W tym roku Wrocław odwiedzą goście z Danii i Słowacji, a wśród spektakli pojawi się kilka znanych wszystkim – małym i dużym – historii: „Księga dżungli”, „Piotruś Pan”, widowiskowo zrealizowana opowieść o Janosiku oraz „Romeo i Julia” przedstawieni jako tańczące robaki.


Festiwal spełnia bardzo ważne zadanie - dociera tam, gdzie teatr zwykle nie dociera. Do miejsc nieoczywistych, z daleka od centrów kultury – w plenerze, hospicjum, w osiedlowym ośrodku kultury. Twórcy festiwalu nie tylko dostarczają rozrywkę, ale także uczą i rozwijają, dlatego „Dziecinada” to nie tylko spektakle, ale również warsztaty, zabawy animacyjne oraz gry edukacyjne. Przez cały festiwal w galerii Impartu będzie można także podziwiać makiety kolejowe przygotowane przez Kolejkowo oraz wystawę prac dzieci z Kliniki Przylądka Nadziei.


Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia.
www.dziecinada.wroclaw.pl

 

Program znajdziecie w galerii!

 

mat. Organizatora

 

1/15
1/15

4 października (czwartek)
9:00 i 12:00


sala kameralna, Impart
Teatr Wariate: „Eliksir mądrości” [6+]


W pewnym domowym laboratorium ekscentryczny Profesor Eugeniusz od lat próbuje stworzyć wynalazek swojego życia. We wszystkich szalonych próbach wiernie asystuje mu Zofia – gosposia, która oprócz wielkiego serca ma także niezwykłą umiejętność psucia wszystkiego, czego się tylko dotknie. Trudno się zatem dziwić, że żaden z wynalazków Profesora nie działa jak należy. Naukowiec – zdruzgotany i przeświadczony o swoim braku talentu – postanawia wreszcie wyhodować Sztuczną Inteligencję, czyli Mózg. Chce wydobyć z niego Eliksir Mądrości, dzięki któremu jego umysł mógłby zabłysnąć genialną twórczą inwencją.

 

Jednak zadanie wcale nie jest łatwe, nawet przy użyciu starego wynalazku Profesora – Wielofunkcyjnego Robota Kuchennego o imieniu Albert. Bo cóż może poczciwy Albert, gdy jak zwykle we wszystko miesza się Zofia? Mózg jak orzeszek, ptasi móżdżek – to etapy dalekie od doskonałości... Czy Profesorowi uda się osiągnąć upragniony cel?


„Eliksir mądrości” próbuje zachęcić młodych widzów do twórczych poszukiwań. Nie brak w nim dobrej zabawy, ale i refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. To pełen humoru ekspresyjny spektakl o geniuszu drzemiącym w każdym z nas.

 

fot. materiały prasowe

2/15
2/15

4 października (czwartek)

10:30 i 17:30


sala teatralna, Impart
Teatr Baj Pomorski w Toruniu: „Księga dżungli” [6+]


Klasyczne opowiadania ze zbioru ,,Księga dżungli" R. Kiplinga ułożone zostały w wartką historię chłopca wychowanego w lesie przez wilki. W spektaklu krok po kroku przedzieramy się przez najgłębsze zakątki tropikalnej puszczy, poznając panujące w niej prawa, zwyczaje, tajemnice i sekrety. Jak się okazało, reguły świat zwierząt niewiele różnią się od tych, które tworzą ludzie...


Twórcy spektaklu chcą przekazać widzowi informację, że wszyscy posiadamy pewne zwierzęce cechy: jesteśmy odważni albo tchórzliwi, przebiegli lub zupełnie pozbawieni sprytu. Dodatkowo, jeśli w każdym z nas tkwi coś z dzikiego zwierzęcia zamkniętego w klatce, uwolnieni – możemy zrobić dużo dobrego, ale i dużo złego. Musimy tylko wiedzieć jedno: nikt nie ma prawa krzywdzić ani zabijać dla przyjemności. Ani zwierzę, ani człowiek. Takie jest prawo zwierząt i takie jest prawo dżungli. Ludzie czasem o tym zapominają.

 

fot. Mateusz Jagielski

3/15
3/15

4 października (czwartek)

11:00 i 17:30


Ośrodek Kultury ze Sceną „Teatr na Bruku”
Teatr na Bruku: „Charlie pomywaczem” [5–105 lat]


Interaktywny spektakl inspirowany postacią Charliego Chaplina stanowi bazę dla dalszego przybliżania tzw. „świata wartości i sztuki” zawartego zarówno w słynnych filmach Chaplina, jak i w innej formie. Poezja, optymizm, radość, otwartość na kontakt z innymi (widzami dziecięcymi i partnerami), humor, zaskakujące zwroty akcji, gonitwy, przekomarzania się pary głównych, choć opozycyjnych bohaterów: wolnego, beztroskiego Klauna i Policjanta reprezentującego porządek, ale i schematyczność czy brak fantazji...

 

fot. materiały prasowe

4/15
4/15

5 października (piątek)
9:00 i 11:30


sala kameralna, Impart
Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI: „Księżycowe opowieści” [2–102 lat]

 

Wszyscy jesteśmy Kosmicznymi Podróżnikami. Od najmłodszych lat otacza nas „kosmos” naszego domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten Przeogromny Wszechświat wysoko nad naszymi głowami, który wyłania się gwieździstą nocą. Podczas codziennej Kosmicznej Podróży wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność? Czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

 

W spektaklu „Księżycowe opowieści” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych pochodzących z różnych kultur. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i jedna z dalekiego Nepalu. Każda, zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i w mądry, a jednocześnie zabawny, ciepły i przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiada na nie.

 

fot. Michał Strokowski

5/15
5/15

5 października (piątek)

10:30 i 17:30

 

sala teatralna, Impart
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu: „Piotruś Pan” [6+]


„Piotruś Pan” to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii ¬– fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tym beztroskim świecie dzieciństwa czas nie przemija, a życie jest nieustającą przygodą. Towarzyszami przygód Piotrusia jest grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy – dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii… Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa: bohaterowie będą musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka...


Niezaprzeczalnym atutem spektaklu jest różnorodność środków artystycznego wyrazu.
W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki. „Piotruś Pan” to spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny. Przedstawienie jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Uczy dzieci, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale, a ich rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa.


UWAGA! Spektakl o 10:30 z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dzięki współpracy z Fundacją Katarynka.

 

fot. materiały prasowe

6/15
6/15

5 października (piątek)

11:00 i 17:30


Ośrodek Kultury ze Sceną „Teatr na Bruku”
Teatr na Bruku: „Fotograf” [spektakl familijny]
Przedstawienie w konwencji niemego kina. Atelier fotograficzne w stylu retro i jego fotograf czytający w myślach widzów-klientów, by spełnić ich wszystkie życzenia, kimkolwiek są (kobietą, mężczyzną, dzieckiem). Wszystko się może zdarzyć – pojawiają się słynne postacie filmowe i baśniowe, atrakcyjne pejzaże. Dramaturgia spektaklu zakłada udział widza w przedstawieniu, który staje się aktorem. Finezję i czar działania fotografa burzy zagadkowy asystent...

 

fot. materiały prasowe

7/15
7/15

5 października (piątek)

17:00


Barbara
Novy Ruch Teatr: „Ciao Ciało!” [0–5 lat] + warsztaty


„Ciao Ciało!” to pełna przygód historia o odkrywaniu swojego ciała i niepohamowanej potrzebie ruchu. Ręce?! Do czego służą ręce? Nogi?! A nawet dwie nogi! Co można robić (z) nogami? Co kryje się w dziurkach od nosa? Ciało staje się w tej historii zarazem placem zabaw, jak i dziwnym niezbadanym mechanizmem. Lekka forma taneczno-pantomimiczna w przyjaznej przestrzeni, z autorską muzyką to to, co w „Ciało! Ciało” nie pozwoli dzieciom nawet na chwilę oderwać wzroku od sceny.


Nieodłącznym elementem „Ciao Ciało!” są warsztaty teatralno-ruchowe dla dzieci i rodziców odbywające się po przedstawieniu. Uwaga! Spektakl wzmaga odwagę, ciekawość świata i rozwija wyobraźnię. Pamiętajcie o wygodnym stroju dla siebie i swoich „najnajów”, żebyście mogli komfortowo turlać się i bawić z nami w czasie warsztatów.


fot. materiały prasowe

8/15
8/15

6 października (sobota)
10:30 i 16:00


sala teatralna, Impart
Teater Minsk (Dania): „Niebo” [1,5–5 lat]


Połóż się, spójrz w niebo przez palce!
Czy widzisz świat do góry nogami? Czy słyszysz gwiazdy?

Dwie tancerki zabierają najmłodszych widzów w prawdziwą podniebną podróż. Sprawiają, że wszystko wokół zaczyna wirować, a miękkie chmurki i samoloty są (dosłownie) na wyciągnięcie ręki. Językiem ciała są w stanie przywołać delikatny, szepczący wiatr, ale też złowrogą ciszę przed burzą. Całości dopełnia nastrojowa muzyka i delikatna scenografia.

 

fot. SŤren Meisner

9/15
9/15

6 października (sobota)

12:00 i 17:30

 

sala kameralna
Sofie Krog Teater (Dania): „Diva” [10+]
W głębi mrocznego i niezwykłego kabaretu krzyżują się ścieżki życia pięknej diwy, lokaja ze złamanym sercem, złośliwego asystenta laboratoryjnego i szalonego naukowca.

 

Widzowie, obserwując bohaterów przeżywających niefortunną noc, która może być ich ostatnią, zostają wciągnięci w wir tajemnic skrywanych przez mury kabaretu. „Diva” to wyjątkowy przykład zręczności oraz pokaz umiejętności utalentowanej lalkarki Sofie Krog, która kieruje całą akcją na wielu scenach ze środka małego, obrotowego teatru.

 

Dziecinada fot. Marcin Jędrzejczak

10/15
10/15

6 października (sobota)

13:00


Plener na osiedlu Grabiszyn–Grabiszynek (Górka Skarbowców)


Teater Asterions Hus (Dania): „Romeo&Julia!”
Szekspir i największa w historii opowieść miłosna w ujęciu zespołu Asterions Hus, który stworzył poruszający, szybki i żartobliwy spektakl. 24 sceny, 24 uściski, 24 zmiany kierunku i 24 celebracje miłości – jej wielu twarzy i zakończeń. Fantastyczny tekst Szekspira, dzięki aktorom, przeistacza się w taniec robaków, zakochanych zapaśników sumo i balet w taczkach. Jeszcze nigdy dotąd nikt nie grał martwego w tak żywy sposób!

 

fot. materiały prasowe

11/15
11/15

6 października (sobota)

13:00

 

Plener na osiedlu Grabiszyn–Grabiszynek (Górka Skarbowców)

 

Teatr Haliganda (Słowacja): „Mały Chłopiec TOTO z prehistorii” + warsztaty


Interaktywne przedstawienie o małym, odważnym chłopcu – łowcy mamutów żyjącym przed wieloma stuleciami. Podczas spektaklu widzowie poznają ciekawostki z życia prehistorycznego dziecka, ale też dzieje instrumentów muzycznych, które powstały z rzeczy używanych przez ludzi do zupełnie innych celów. Dzieci grają w tym spektaklu razem z aktorami. Po przedstawieniu przewidziany jest warsztat dla dzieci i dorosłych z gry na szamańskich, pierwotnych instrumentach.

 

Teatr Haliganda (Słowacja): „Zagubione słońce” + warsztaty


Zagubiło się słoneczko! Na poszukiwania rusza mały aniołek. Czy słoneczko zaginęło na łące? Może w lesie, a może w jeziorze? Poszukajmy go razem z aniołkiem!
Interaktywne, częściowo improwizowane przedstawienie z oryginalnymi, bezpiecznymi dla dzieci rekwizytami oraz bogato zdobionymi kostiumami. Spektakl, oprócz prostej historyjki, zawiera w sobie elementy edukacyjne – pokazuje różne środowiska, powietrze, wodę, ziemię i istoty tam mieszkające. Uczy także empatii, a co najważniejsze uruchamia wyobraźnię małych widzów, przy jednoczesnej doskonałej zabawie dorosłych. Muzyka do spektaklu grana jest na żywo – pojawiają się kije deszczowe, grzechotki, bębny, fujarki i wiele innych instrumentów. Spektakl płynnie przechodzi w warsztaty dla dzieci i rodziców, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak z prostych elementów i przedmiotów codziennego użytku można wyczarować magiczny świat baśni.

 

fot. materiały prasowe

12/15
12/15

6 października (sobota)

13:00


Plener na osiedlu Grabiszyn–Grabiszynek (Górka Skarbowców)

 

Klub Szekspirowski prezentuje „Sen nocy letniej”

Cały las przygotowuje się do kolejnego wesela królewskiego. Książę i Księżniczka Wróżek mają się pobrać...gdy tylko przestaną się kłócić. Grupa robotników bierze udział w kolejnych próbach sztuki i – jeśli przedstawienie ma być gotowe na wielki dzień – musi ze sobą współpracować.

 

Klub Szekspirowski to grupa uczniów III i IV klasy, którzy zaadaptowali klasyczną historię autorstwa Szekspira, kierując ją do wszystkich grup wiekowych. Podczas tego procesu uczniowie udali się do miejsca narodzin barda w Stratford-upon-Avon, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat jego życia i historii.

 

+ Teatr Małe Mi: „Księżycowe opowieści”


fot. materiały prasowe

13/15
13/15

7 października (niedziela)
10:30 i 15:00


sala kameralna, Impart
Studio Teatralne BLUM: „Jak po sznurku” [1,5–5 lat]


„To na dole jest z pisaku. To na górze jest z nieba.” (Krystyna Miłobędzka)
Prowadzi tam droga. Prosta albo kręta.
Idzie lub biegnie? Łączy czy oddziela? Przecina. Plącze. Czasami zawraca. Znika i pojawia się znowu. Zostawia ślad. Droga ode mnie do ciebie.
Droga do domu.

 

fot. materiały prasowe

14/15
14/15

7 października (niedziela)

16:30


sala teatralna, Impart
Circus Younak (Słowacja): „Younak” [spektakl familijny]


Jedyne w swoim rodzaju, niezwykle efektowne połączenie teatru, cyrku i folkloru – pierwsze przedstawienie współczesnego cyrku na Słowacji łączy tradycyjne i nowoczesne podejście do współczesnego teatru. Historia zainspirowana jest prawdziwą postacią Juraja Jánošíka, który został reprezentantem walki o wolność małego narodu zdominowanego przez potężną monarchię austriacką około 1707 roku. Legenda głosi, że Jánošík rabował bogatych i oddawał łupy biednym. Był złodziejem czy bohaterem?


Inspirowana cyrkiem i starożytnym folklorem komedia teatralna niszczy stereotypy i bariery, przy okazji dostarczając niesamowitych wrażeń.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawa do zmian w programie.

 

Dziecinada fot. Piotr Szarejko

15/15
15/15

Zapraszamy do kontaktu.


Rezerwacje: Bilety dla grup zorganizowanych: 10 zł + 1zł opiekun, Bilety indywidualne: 10 zł, spektakl ,,Younak” – 13 zł

 

Biuro organizacji widowni
czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16.00 pod numerem tel. 71 712 71 00.
Kontakt dla grup zorganizowanych: tel. 797 128 777
e-mail: alicja.dolata@strefakultury.pl

 

Kasa biletowa Impart
czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00 i w weekendy na 2 godziny przed wydarzeniem
tel. 71 341 94 32
e-mail: rezerwacje@strefakultury.pl


Lokalizacje:
Impart, Mazowiecka 17
Ośrodek Kultury ze Sceną ,,Teatru Na Bruku”, Pszczelarska 7
Górka Skarbowców, Racławicka 50
Barbara, Świdnicka 8b

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć