Warszawa

EKOLOGIA? TO PROSTE - Interaktywna wystawa w Kielcach
Ogólnopolska Wystawa 5–12 lat Wstęp wolny

EKOLOGIA? TO PROSTE - Interaktywna wystawa w Kielcach

Jak zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? Odpowiedzi czekają w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu, gdzie od 11 kwietnia można odwiedzić EkoEksperymentarium - interaktywną wystawę o ekologii na co dzień. 

 

EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy ile wody możemy zaoszczędzić wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

 

- EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić jaki zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty.  - mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt - W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie. - dodaje.

 

Dotychczas wystawa gościła w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi i Wałbrzychu gdzie zobaczyło ją prawie 30 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów. 

 

- Edukacja ekologiczna i ekodziałania są dla nas bardzo ważne, dlatego zaprosiliśmy wystawę EkoEksperymentarium do Kielc. Wierzymy, że taka nauka poprzez zabawę zainspiruje zarówno dzieci jak i dorosłych do wprowadzania ekozachowań do swoich domów. Oszczędzanie zasobów, odpowiednia segregacja odpadów czy minimalizowanie zużycia tworzyw sztucznych to tematy, które dotyczą każdego z nas, a wystawa pokazuje, że wprowadzenie nowych nawyków i ochrona środowiska nie są wcale trudne. - mówi Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce.

 

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

 

- Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku. - zaznacza Magda Derdończyk z kolektywu Mamy Projekt.

 

Na wystawę zapraszamy od 11 kwietnia do 23 czerwca 2024 roku do Galerii Głównej Instytutu Dizajnu (ul. Zamkowa 3, Kielce). 

 

Godziny otwarcia wystawy:

dla grup zorganizowanych - LINK DO ZAPISÓW

Wt.-Czw. 9:00 – 14:00

 

dla osób indywidualnych:

Wt.-Czw. 14:00 – 17:00

Pt.-Ndz. 9:00 - 17:00


 

Wstęp bezpłatny


 

Miejsce wydarzenia:
Galeria Główna Instytutu Dizajnu (ul. Zamkowa 3, Kielce). 
Organizator:

kolektyw Mamy Projekt

Kozietulskiego 4, Łódź

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć