Warszawa

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato, a dzieci z niecierpliwością wyczekują końca roku szkolnego. W ich głowach powstają już plany na wakacyjne przygody. Jako osoby pracujące często nie mamy możliwości spędzenia z dziećmi całych wakacji.

 

Postarajmy się jednak nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Jest to zdecydowanie najlepsza porada dla każdego rodzica, zastanawiającego się nad tym, co może zrobić, aby poprawić swoją relację z dzieckiem. Nieważne dokąd i na jak długo, po prostu ciesz się wyjazdem! Wasz wspólny czas jest ograniczony, dlatego nie zmarnuj go i zanim twoje dziecko, zacznie na dobre żyć na własną rękę, stwórzcie razem jak najwięcej wspomnień! Oto kilka korzyści wynikających ze wspólnych podróży.

 

1/5
1/5

1. Podróżowanie stawia rodzinę w centrum uwagi.


Problem znalezienia czasu dla siebie nawzajem, dotyka wszystkie rodziny, nawet te, w których relacje są naprawdę bardzo bliskie. Ciężko jest nam ustalić terminy urlopów, kolonii i innych wyjazdów. Zwłaszcza jeśli nasza rodzina jest liczna, a kilkoro starszych dzieci ma już plany. Aby postawić rodzinę w centrum uwagi należy przede wszystkim odciąć się od rutynowych obowiązków, nawet najbardziej podstawowych jak sprzątanie. Wycieczka to wspaniała okazja do oderwania się od rzeczywistości i postawienia na rodzinę. Choć nie daje gwarancji zawsze świetnie spędzonego czasu, jest jedyną w swoim rodzaju możliwością zacieśnienia relacji.

2/5
2/5

2. Wyjazdy pozwalają nam opuścić bezpieczną strefę.


Wakacje to czas na relax i zabawę, ale nie tylko. To również czas na opuszczenie bezpiecznej strefy, w jakiej znajdujemy się na co dzień – naszych domów, szkół i miejsc pracy. Noc spędzona w hotelowych łóżku, egzotyczne jedzenie i nowo poznani ludzie to jedne z tych, na pierwszy rzut oka, nic nie znaczących elementów podróży, które w rzeczywistości mogą mieć na nas i dzieci zbawienny wpływ. Wychodząc po za to, co już znane, uczymy najmłodszych, że to, co obce nie koniecznie jest złe bądź niebezpieczne. Pewnych rzeczy warto w życiu spróbować. Co więcej, wspólne doświadczenia mają pozytywny wpływ na wzmacnianie więzi, dlatego nie bójmy się i poznawajmy świat razem z dziećmi.

3/5
3/5

3. Wycieczki budują poczucie niezależności i pomagają radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach.


Niekiedy razem z podróżowaniem idą w parze niemiłe niespodzianki. Bagaż nie dotarł z nami na miejsce, rezerwacja w hotelu została niespodziewanie anulowana, pogoda nie dopisuje. Będąc daleko od domu, jesteśmy zmuszeni jakoś sobie z danym kłopotem poradzić. Znajdując rozwiązanie dla konkretnego problemu, kształtujemy w dziecku umiejętność samodzielnego myślenia i działania, a także zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji. Te cechy z pewnością przydadzą mu się w dorosłym życiu.

4/5
4/5

4. Podróże wpływają na poziom naszej wrażliwości i uczą nas tego jak żyć.


Jedną z największych zalet podróżowania jest doświadczenie tego, jak żyją ludzie w innych częściach świata. Wycieczki za granice z pewnością poszerzą naszą wiedzę na temat innych kultur, ale nie zaniżajmy wagi podróży po Polsce. Zwiedzając nasz kraj, odkryjemy, że i u nas wcale nie tak trudno o różnorodność. Opuszczenie naszej miejscowości pozwoli nam dostrzec podobieństwa i różnice charakteryzujące styl życia naszych rodaków. Co za tym idzie, zarówno my jak i nasze pociechy będziemy mieli szansę zobaczyć codzienność ludzi z innych części Polski. Dzięki temu najmłodsi staną się wrażliwsi na radości i problemy obecne w świecie.

5/5
5/5

5. Kiedy podróżujemy, doświadczają wszystkie nasze zmysły.


Świat jest piękny i każdy o tym wie. Tymczasem zamiast podziwiać go na zdjęciach warto wyruszyć w podróż i poznać go osobiście. W podróży aktywnie uczestniczą wszystkie nasze zmysły. Widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy i dotykamy rzeczy na co dzień nam kompletnie nieznanych! W ten sposób tworzymy wspomnienia, które zostaną z nami na długie lata. Takie wspomnienia są jak jedyna w swoim rodzaju pamiątka, zarówno dla nas, jak i dla dzieci.


Inspiracja

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć