Warszawa

Jest LATO! Nie siedź w domu. Poznaj książki, które porwą cię w podróż

Jest LATO! Nie siedź w domu. Poznaj książki, które porwą cię w podróż

W końcu nadszedł ten moment. Upragniony, oczekiwany, odliczany przez wielu - początek lata. Czas wakacyjnej beztroski, słonecznego relaksu i błogich chwil niepamięci o szkolnych obowiązkach. Długie dni, ciepłe wieczory i cała masa czasu, z którym nie wiadomo, co zrobić.

 

Wróć. Jak to nie wiadomo? Przecież świat jest taki wielki, piękny i jest w nim tyle do odkrycia. Czasem wystarczy rozejrzeć się wokół, by odnaleźć miejsca inspirujące, tajemnicze i będące doskonałą bazą do niezapomnianej zabawy. Podobnie, jak bohaterowie przedstawionych tu książek można podróżować po Polsce lub udać się za granicę, by przekonać się, że w każdym zakątku kryje się przygoda, wystarczy tylko mieć otwarte oczy, a w sercu gotowość dostrzeżenia otaczających nas niezwykłości. Zapraszam na literacką podróż, która może być inspiracją do wakacyjnych wypraw, wycieczek i wspinaczek. Dzięki opisanym tu książkom nie tylko poznacie niezwykłe miejsca, lecz także dowiecie się, jak ciekawie spędzać letnie dni. Niech zacznie się wielka przygoda!   

 

Podróże krajowe

 

Lato włóczykijów. Rodzina z niebieskiego domu. Tom 6

Autor: Natalia Przeździk

Ilustracje: Amelia Tarnawska

Wydawnictwo: eSPe

Wiek: 10+

Inspirujący kierunek: Góry Świętokrzyskie

Miejsca i ciekawostki: Kraków - Góry Świętokrzyskie - zamek w Chęcinach - Jezioro Chańcza - Raków (miasteczko z fontanną w kształcie raków) - zwyczaje związane z nocą świętojańską - Pacanów - Kielce - Święty Krzyż - Szydłów - Ciekoty (muzeum Żeromskiego) - Oblęgorek (posiadłość Sienkiewicza) - Dąb Bartek

  

Co może się wydarzyć, kiedy do rodziny z trójką dzieci przyjeżdża rodzina z sześciorgiem potomstwa? Doskonała i niezapomniana letnia zabawa w doborowym towarzystwie. Wszystko przez rurę w łazience, która niespodziewania pękła w pierwszych dniach wakacji, zmuszając klan głównych bohaterów do remontu i tymczasowej ewakuacji z krakowskiego mieszkania do domu cioci Magdy, gdzieś u podnóża gór Świętokrzyskich. Spędzanie przymusowych wakacji na wsi okazuje się czasem niezapomnianych przygód i wrażeń. Zwłaszcza, że obie rodziny doskonale się wspierają i uzupełniają, wspólnie podróżują i poznają nowe miejsca. A jest co poznawać.

 

Już sama świętokrzyska wieś jawi się jako miejsce cudownej beztroski, niezwykłych odkryć, tajemniczych zakątków i niezapomnianych zabaw. Można turlać się po trawie, kąpać w jeziorze, budować tamy i zamki z kamieni, opiekować zwierzętami i pomagać w gospodarstwie. Nocą zaś można spać w namiocie pod rozgwieżdżonym niebem i siedzieć do późna przy ognisku, w którego żarze dopiekają się ziemniaki. W międzyczasie zaś jest chwila na zwiedzanie i odkrywanie okolicznych atrakcji.

 

Miasteczko Raków słynie z fontanny w kształcie raków, w Chęcinach warto zobaczyć nie tylko zamek. Trzeba również zajrzeć do Pierwszego Centrum Neandertalczyka i dowiedzieć się trochę o prehistorii. W Pacanowie z każdego kąta spogląda postać Koziołka Matołka. Tam też znajduje się Europejskie Centrum Bajki, w którym można spotkać etatową księżniczkę. Na koniec warto wybrać się do parku rozrywki - raju dla dzieci i małp, jak podsumowała to ciocia Magda. W Kielcach bohaterowie udają się do jaskiń pełnych nietoperzy i podziwiają zjazd na tyrolce czterdzieści metrów nad ziemią. Wspinają się także na Święty Krzyż, drugi najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich, a w Szydłowie, zwanym polskim Carcassonne, jedzą śliwkową pizzę. Podróżują również śladami książek: w Ciekotach zwiedzają muzeum Stefana Żeromskiego, by następnie odwiedzić wiejską posiadłość Henryka Sienkiewicza. Są jak prawdziwi włóczykije i cieszy ich każda nowa przygoda.

 

Książka można służyć za przewodnik, bowiem zawiera mnogość miejsc, które warto poznać i przedstawia je w ciekawy i bardzo zachęcający sposób. Najbardziej urokliwe jest moim zdaniem w niej to, że fabuła opisuje podróże rodzinne, które same w sobie są niemałym wyzwaniem, jako czas dzielenia się wartościami, przekazywania pasji kolejnym pokoleniom i akceptowania tego, że coś może nie pójść zgodnie z planem. Jedni są za duzi, inni za mali, jedni wolą wodę, inni zamek - czasem trzeba nie lada taktyki i kompromisów, by każdy czuł się choć w części spełniony. Jednak, jak pokazuje Lato włóczykijów, tam gdzie miłość i chęć wyjścia naprzeciw drugiej stronie, tam uda się każda, nawet najbardziej niezwykła eskapada.

 

Seria: Wakacje z Koszmarkiem

Autor: Justyna Drzewicka

Ilustracje: Marcin Minor, Ewa Minor

Wydawnictwo: Dwukropek

Wiek: 9+

 

Wakacje z Koszmarkiem to seria podróżniczo - przygodowo - detektywistyczna z dreszczykiem. Można w niej znaleźć wszystko, z czego powinna się składać idealna wakacyjna lektura. Wciągającą fabułę, w której bohaterowie postanawiają ruszyć tropem niewyjaśnionych i tajemniczych zjawisk. Nastrój tajemniczości i grozy, gdy na swej drodze zderzają się ze zjawiskami niewytłumaczalnymi, a wręcz paranormalnymi. Dużo humoru generowanego przez przesympatyczny skład bohaterów: babcię Ulę, miłośniczkę i treserkę psów, jej wnuczkę Lenę, przyszłą zwyciężczynię programu MasterChef Junior, dziadka Marka, zapalonego sportowca i kierowcę prawie rajdowego, jego wnuka Kacpra, jedenastoletniego preppersa, gotowego na każdą okoliczność i niesamowitego owczarka belgijskiego o imieniu Malina. Podróżują oni po Polsce volkswagenem vanem, pieszczotliwie zwanym Koszmarkiem ze względu na nietypowy kolor, będący efektem nie do końca udanych prób malarskich babci i dziadka. Badają, odkrywają i doskonale się przy tym bawią. I chociaż chwilami robi się mroczno i groźnie, bohaterom udaje się znaleźć wyjście z każdej opresji. Nawet jeśli wiedzie ono przez tunel magnetyczny nie z tego świata.

 

Gniazdo wampirów. Tom 1

Inspirujący kierunek: Bieszczady

Miejsca i ciekawostki: Jawornik - cmentarz we wsi Stary Jawornik - lot balonem nad Bieszczadami - przejażdżka bieszczadzką kolejką - ruiny zamku Sobień - Sanok - spływ pontonowy Sanem - Zagroda Pokazowa Żubrów

 

Stary Jawornik słynie z tajemniczych i niewyjaśnionych zjawisk. Kiedy pewnego dnia z małego domku na wsi znika para naukowców, brygada z Koszmarka wie już, że to sprawa, której warto przyjrzeć się bliżej. Babcia z dziadkiem wynajmują ten sam domek, w którym jeszcze niedawno mieszkali zaginieni badacze i ekipa rozpoczyna pierwsze śledztwo. Co czai się w Jaworniku? Czy faktycznie grasują tu sławetne wampiry, o których mówią tutejsze legendy? Dziadkowie nie bardzo w to wierzą, ale Lena i Kacper mają poważne powody do niepokoju. W chatce wyraźnie wyczuwają czyjąś obecność, sąsiad z domku obok przygląda im się złowrogo zza firanki, a nocą na ścianie pojawia się świetlisty krąg. Młodzi detektywi, zdani tylko na siebie, rozpoczynają wyjątkowo niebezpieczne śledztwo. Postanawiają osobiście przekonać się, kim są mroczne postaci czające się na końcu jasnego tunelu.

 

Oczywiście w międzyczasie odbywają też liczne krajoznawcze podróże, poznając piękne i tajemnicze bieszczadzkie szlaki. Udają się na cmentarz w Starym Jaworniku, podziwiają żubry w Zagrodzie Pokazowej, podróżują bieszczadzką kolejką wąskotorową, płyną pontonem i lecą balonem. Wyznaczają też swój kulinarny szlak, na którym Lena dokonuje kolejnych, smakowitych odkryć i zaprzyjaźnia się z szefami kuchni. Nie może także zabraknąć wspólnych chwil przy ognisku, buszowania po okolicznych zakamarkach, odkrywania zapomnianych ziemianek i ukrytych zabudowań. Bieszczadzkie wspomnienia będą długo jeszcze gościć w ich pamięci.

 

Potwory z Diablaka. Tom 2

Inspirujący kierunek: Beskidy Zachodnie

Miejsca i ciekawostki: schronisko Chata Slaná Voda na Słowacji - Sucha Beskidzka: Zamek Suski - Żywiec: muzeum Zamek z zabytkową izbą tortur, Park Miniatur, pałac Habsburgów, kultowa lodziarnia na Starym Rynku

 

Diablak, najwyższy szczyt masywu babiogórskiego, nie cieszy się dobrą sławą. Krążą legendy, że jakaś nadludzka siła ingeruje tam w ludzkie losy, wpływa na pogodę, miesza w głowach i doprowadza do wypadków. Turyści gubią się we mgle, spadają samoloty, giną ludzie. Według jednej z legend we wnętrzu góry ukryta jest Księżycowa Jaskinia, której mocą steruje obca cywilizacja. Według innej to sprawka samego diabła i jego nieczystych zagrywek. Jedno jest pewne - tajemniczość tego masywu równocześnie przeraża i przyciąga poszukiwaczy przygód. Nic więc dziwnego, że nasz ekipa z Koszmarka obrała właśnie Beskidy, jako kierunek kolejnej wakacyjno - badawczej wyprawy. Na miejscu okazuje się, że legendy mogą być zatrważająco prawdziwe, a bohaterowie będą musieli stoczyć nierówną walkę z potężnymi siłami, których źródła nie znają, a potęgi nie są sobie nawet w stanie wyobrazić. W dodatku babcia i dziadek zachowują się, jakby postradali zmysły. Tylko Malina ma trzeźwy psi umysł i nie daje się zwieść wyłaniającym się z mroku cieniom. Czy jego wsparcie wystarczy, by dzieci mogły przeciwstawić się nieziemskim zjawiskom? Czy może uda się znaleźć innych sojuszników w tej nierównej walce?

 

Kolejna podróż z Koszmarkiem to kolejna literacko - przygodowa uczta, która zadowoli miłośników tajemnic i niesamowitości okraszonych ciekawostkami o tym, co warto zobaczyć, udając się w rejon Beskidów. Bohaterowie zwiedzają Zamek w Suchej Beskidzkiej i poznają historię związaną z powstaniem nazwy miasta. Zachwycają się także licznymi atrakcjami, które czekają na odwiedzających w Żywcu i poznają słowacką stronę beskidzkich wzniesień. Spędzają również wspaniały czas na letnim kempingu, gdzie zawierają nowe przyjaźnie i przekonują się, że czasami nic nie jest takie, na jakie wygląda. A umysł może być najsilniejszą z broni.

 

Polecam Wakacje z Koszmarkiem, bo to ciepła rodzinna opowieść, która nie nudzi i pokazuje, że zwiedzanie Polski może być niesamowitą przygodą, jeśli tylko podejdzie się do tego z odpowiednią dozą fantazji i swobody.

 

Zagadka opuszczonej wsi. Gaja z Gajówki. Tom 2

Autor: Anna Włodarkiewicz

Ilustracje: Katarzyny Piątek

Wydawnictwo: Świetlik

Wiek: 6+

 

Inspirujący kierunek: Las

Miejsca i ciekawostki: kąpiele leśne, ściąganie soku z brzozy, osada bartnicza, nasadzenia młodych drzew 

 

Gaja to ośmiolatka, która jeszcze pięć lat temu mieszkała z rodzicami w Warszawie. Jednak jej tata postanowił zostać leśniczym i zamieszkał z rodziną w domu pośrodku niczego. Jeśli niczym można nazwać niezmierzone połacie drzew i towarzystwo licznych zwierząt. W pobliżu natomiast nie ma żadnej szkoły, dlatego dziewczynka pobiera lekcje w domu, a w rolę nauczycieli wcieli się jej rodzice. 

 

Edukacja domowa ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony Gaja korzysta z całej gamy pomocy naukowych, jakie oferuje otaczający ją świat, z drugiej trochę tęskni za towarzystwem rówieśników. Na szczęście poznała kolegę, Ignacego, z którym wymyślają wiele niezwykłych zabaw. Jak na przykład zbadanie historii pobliskiej wsi Kawki, obecnie opuszczonej i tajemniczej. Podobno kiedyś zamieszkiwały ją skrzaty, ale obraziły się na ludzi i sprowadziły na ich siedlisko serię nieszczęść. Gaja i Ignacy postanawiają przyjrzeć się sprawie bliżej.

 

Gaja z Gajówki to seria, która pokazuje, jak niezwykłe rzeczy można odkrywać każdego dnia w swoim otoczeniu. Wcale nie trzeba spędzać wakacji w wyszukanym kurorcie ani lecieć w zagraniczną podróż, by spędzać czas w ciekawy, twórczy i rozwijający sposób. Gaja troszczy się o rośliny i zwierzęta, zażywa leśnych kąpieli, sadzi drzewa, buduje hotele dla owadów i redaguje gazetkę Głos lasu. Znajduje również czas na lekcje malarstwa, poszukiwanie skarbów i badanie tajemniczej przeszłości okolicznych wiosek. Przede wszystkim zaś opowiada nam, czytelnikom o tym co robi i czego się uczy, dzięki czemu otrzymujemy wiele ciekawych informacji o świecie przyrody, wzbogaconych wesołymi, kolorowymi ilustracjami i podpisami. Myślę, że niejeden czytelnik pozazdrości Gai i sam wybierzy się na spacer do lasu, by wykorzystać wiedzę, którą dzieli się z nami bohaterka. 

 

Pan Samochodzik i templariusze

Autor: Zbigniew Nienacki

Ilustracje: Katarzyna Kołodziej

Wydawnictwo: Literatura

Wiek: 10+

 

Inspirujący kierunek: Podlasie

Miejsca i ciekawostki: Augustów - Puszcza Augustowska - Zamek w Malborku - jezioro Nogat - Charzykowy - Jezioro Charzykowskie - Ziemia Chełmińska - Warszawa

 

Kultowa powieść z 1966 roku w nowym wydaniu. Wszak przygody, tajemnice i poszukiwanie legendarnych skarbów nie może się znudzić. Starszym czytelnikom Pana Samochodzika przedstawiać raczej nie trzeba. Młodsi zaś koniecznie powinni poznać tę niezwykłą osobistość, badacza, naukowca i tropiciela, który z uwagi na swój nietypowy pojazd nazywany jest przez niektórych Panem Samochodzikiem. Bohater swój wehikuł, odziedziczył po wujku - wynalazcy, który zaopatrzył go w wiele dodatkowych funkcji, nie troszcząc się jednak o stronę wizualną. Dlatego pan Tomasz, bowiem takie imię nosi główna postać, często jest obiektem kpin i szyderstw, które kończą się, gdy bohater pokazuje, na co stać jego maszynę.

 

W tomie Pan Samochodzik i templariusze pan Tomasz, wraz z grupą zaprzyjaźnionych harcerzy, podąża tropem legendarnego skarbu templariuszy, który podobno został ukryty na polskich ziemiach. Pierwsza wskazówka prowadzi ich do wsi Miłkokuk, która mogła być wzorowana na podlaskiej osadzie Wiłkokuk w pobliżu Augustowa. Stamtąd bowiem bohaterowie wyruszają właśnie do Puszczy Augustowskiej, a następnie do Malborka. Poszukiwania zamieniają się w szaleńczy wyścig z czasem, gdy skarbem templariuszy zainteresują się także zagraniczni turyści i bezwzględny przestępca. Trzeba będzie mieć się na baczności, stosować fortele i wykazać się nie lada sprytem, by zmylić przeciwników i pierwszemu wpaść na właściwy trop.

 

Chociaż autor wymyślił część nazwy miejscowości występujących w książce, można pokusić się o odtworzenie trasy Pana Samochodzika i wyruszenie w podróż literackim tropem przygody. Zwłaszcza że tereny Podlasia, Mazowsza i Pomorza są bardzo interesującym, wakacyjnym kierunkiem. 

 

Mazurscy w podróży. Sekret białej damy. Tom 7

Autor: Agnieszka Stelmaszyk

Ilustracje: Anna Oparkowska

Wydawnictwo: Wilga

Wiek: 9+

 

Inspirujący kierunek: Polska 

Miejsca i ciekawostki: Radzyń Chełmiński - Świnoujście - Samociążek - Kórnik - Jelenia Góra - Kraina Wygasłych Wulkanów - Sucha

 

Rodzina Mazurskich już po raz 7 wyrusza w podróż. Tym razem nie będzie to daleka, zagraniczna wyprawa, lecz niezwykła trasa po Polsce, nawiązująca zresztą do losów znanego nam już Pana Samochodzika. Chodzić będzie o zjawę, która pojawia się na zamku i wymaga dokładnego zbadania. Czy legendy o Białej Damie są prawdziwe, czy to tylko seria dziwnych zbiegów okoliczności i iluzji optycznych? Bunia rusza na podbój zabytków, zarażając swą pasją młode pokolenie. Wy też zapnijcie pasy, bo z Mazurskimi czeka was jazda bez trzymanki.

 

Cudowna seria, dzięki której można poznać świat daleki i bliski. Wyróżnią ją szalona fabuła, nagłe zwroty akcji, a przede wszystkim ilustracje i zdjęcia, przedstawiające autentyczne miejsca, rośliny, zwierzęta i ciekawostki. Sprawdźcie, czy uda wam się odnaleźć ja na szlaku waszej podróży. 

 

Dziennik górskich wypraw

Autor: Justyna Zając, Krystian Zając

Wydawnictwo: Bezdroża

Wiek: 6+

 

Teraz propozycja bardzo przydatna dla każdego, kto pragnie zatrzymać letnie wspomnienia na dłużej. Można pisać pamiętnik, można zbierać pamiątki lub po prostu sięgnąć po Dziennik górskich wypraw i w jednym miejscu zebrać wszystko, co warte zapamiętania. Pieczątki z polskich parków narodowych oraz z najwyższych szczytów górskich, opisy najciekawszych wycieczek, odwiedzonych zamków,  schronisk i zjedzonych tam niezwykłości. Autorami dziennika są zapaleni podróżnicy, którzy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą o górach oraz o miejscach, do których można się wybrać nie tylko w czasie wakacji. Wymieniają nazwy skalnych miast, zamków, jezior i jaskiń, które warto odwiedzić w czasie podróży po Polsce. W Dzienniku jest także mnóstwo przestrzeni na własne zapiski, rysunki, zdjęcia i wklejanie pamiątek. 

 

Góry to także miejsce o specyficznej faunie i florze, a zamieszkujący je ludzie mają swoje zwyczaje, charakterystyczne ubiory i potrawy. Z Dziennikiem górskich wypraw można bez trudu rozróżnić tropy zwierząt, nazwać kolejne pasy roślinności oraz dowiedzieć się, co skrywa bacówka. Mi osobiście bardzo podoba się koncepcja, by w jednym miejscu zgromadzić cały dobytek górskich wspomnień i na mapce zaznaczać kolejne odkryte miejsca. Takie zapiski można gromadzić wiele lat, a później wracać do pięknych chwil i wspomnień. 

 

Podróże zagraniczne

 

Ciocia Jadzia w Rzymie

Autor: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wiek: 6+

 

Inspirujący kierunek: Włochy - Rzym

Miejsca i ciekawostki: Forum Romanum - Koloseum - włoska pizza i lody - sjesta - kąpiele w morzu - meduzy - Usta Prawdy - zoo - zbieranie pinoli - katakumby

 

Ciocia Jadzia wygrywa wycieczkę do Rzymu. Dla trzech osób. Problem w tym, że ciocia Jadzia jest jedna, jej narzeczony ma konferencję naukową, a pozostałe dwa bilety trzeba jakoś zagospodarować. Dlatego ciocia postanawia zabrać w podróż swoją bratanicę i jej koleżankę Wiktorię. Dziewczynki jeszcze nigdy nie były we Włoszech i jest to dla nich szansa, by poznać południową kulturę, zwyczaje i kuchnię. Okazuje się, że jest co poznawać, bowiem Włochy na każdym kroku szykują nowe niespodzianki. Forum Romanum nie ma nic wspólnego z forami w internecie, włoska pizza ma cienki spód i zupełnie nie przypomina tej domowej, a w południe idzie się spać, by przeczekać czas najładniejszej pogody. W dodatku w morzu kryją się podstępne i parzące meduzy, a zbieranie pinoli w niczym nie przypomina zbierania polskich grzybów. Na szczęście dziewczynki zaprzyjaźniają się z młodym Włochem o imieniu Alessandro i odtąd ich pobyt znacznie zyskuje na atrakcyjności.

 

Ciocia Jadzia w Rzymie to kolejna z serii przygód, w której zwariowana i nieszablonowa ciocia pokazuje swojej siostrzenicy świat. Nie są to bynajmniej nudne wycieczki, bo każda obfituje w niezwykłe wydarzenia. Bohaterki ratują słynny portret damy z łasiczką i dostają odznaczenie od samego prezydenta, choć nie obywa się bez drobnego nieporozumienia. Dziewczynki piszą także pamiętniki z wakacji, które w humorystyczny sposób oddają różne perspektywa patrzenia na tę samą sytuację. Bo najlepsza wakacyjna przygoda to taka, którą można długo wspominać z uśmiechem na ustach. 

 

Tańcz, Córko Księżyca!

Autor: Kouam Tawa

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Ilustracje: Fred Sochard

Wydawnictwo: Zakamarki

Wiek: 3+

 

Inspirujący kierunek: Afryka

 

Czas na podróż do odległej Afryki. W tej opowieści nie ma miejsc ani kierunków, jest za to historia pewnej dziewczynki, która w poetycki sposób oddaje realia życia w jednej z wiosek. Wiosek, wypełnionych śpiewem, muzyką i tańcem, w które mieszkańcy wkładają całą duszę. Najpiękniej zaś tańczy Córka Księżyca, która swoimi ruchami potrafi zaklinać ludzi i zwierzęta, wiatr i deszcz, ryby i ptaki. 

 

Narodziła się pewnej nocy, jako dziecko bębniarza i pieśniarki. Od pierwszych chwil muzyka wypełniała jej świat i jej ciało. Nadano jej imię Córka Księżyca, bo jak księżyc rozpraszała wszelki mrok. Jej taniec sprawiał, że wszyscy wokół stawali się szczęśliwi, a przyroda łaskawa. Tylko ona czuła się samotna i marzyła, by dzielić swe życie z mężem, dla którego zatańczy najpiękniej jak umie.

 

Tańcz, Córko Księżyca! to historia napisana białym wierszem o czasie, który jest dany człowiekowi, by mógł realizować siebie i swoje marzenia. Bogato i barwnie ilustrowana oddaje klimat afrykańskiej wioski, w której każdy wypełnia swą rolę najlepiej jak umie. Zaś Córka Księżyca snuje swoją taneczną opowieść, by zmienić na lepsze życie wszystkich istot dokoła. Czy będzie potrafiła wytańczyć również swoje marzenie?


A więc w drogę moi mili, łapać słońca promienie i cudowne wspomnienia, które rozgrzeją potem zimowe dni. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć