Warszawa

Książkowe podróże na lato

Książkowe podróże na lato

Podróżować można samochodem, samolotem, z plecakiem lub walizką na kółkach. Podróże mogą być długie (nawet kilkumiesięczne) lub króciutkie. Ale… nie zawsze mamy czas i możliwości by się spakować i ruszyć w nieznane. Wtedy możemy podróżować w wyobraźni lub „palcem po mapie”. A co może nam pomóc w takich podróżach? Książki!


Dzięki nim, nie ruszając się z domu będziemy mogli przemierzyć najdalsze zakątki świata lub poznać lepiej najbliższą okolicę. Bez ruszania się z wygodnego fotela, zawsze będziemy mogli do nich wracać (bo książkę otworzyć można w każdej chwili).


Oto mały przewodnik po najciekawszych pozycjach książkowych:

 

  • Bahar znaczy Wiosna

Tekst: Agnieszka Ayşen Kaim
Ilustracje: Nežka Šatkov


Bahar przychodzi na świat w Stambule, mieście rozpiętym pomiędzy Europą i Azją. Życie Bahar jest drogą, ale też mostem pomiędzy Turcją, rządzoną przez sułtana, a Polską (Lechistanem), którą włada król. Kobietą i metaforą. Autorka umiejętnie układa mozaikę z baśniowych motywów literackich i źródeł historycznych.
Książka o przekraczaniu granic, zarówno geograficznych, jak i społecznych a przede wszystkim o podążaniu drogą własnych talentów i marzeń.

 

 

Dowiedz się więcej! 


 

  • Tashi i cień śnieżnej pantery

Tekst: Anna Dobrowolska

Ilustracje: Maciej Ptasiński

 

Godność, odwaga, poszanowanie tradycji i wierność zasadom to cechy, które łączą małych bohaterów niniejszego zbioru. Każdemu z nich przyszło dorastać w niełatwych okolicznościach, każdego los wystawił na ciężką próbę, a decyzje, które muszą podjąć, mogą zaważyć na losie ich bliskich.

 

Wzruszające i pouczające historie, pasjonująca fabuła i pobudzające wyobraźnię opisy przyrody to niewątpliwe atuty tej książki.

 

 

Dowiedz się więcej!


 

  • Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki

Tekst i ilustracje: Peter Sis

 

Zainspirowany sztuką tybetańskich buddystów i przechowywaną w ich pamięci miłością do przeszłości, Sis dzięki wyrafinowanej grze barwnych ilustracji stworzył historię wyobraźni, w której zawartość czerwonej skrzynki odsłania sekret nieobecności jego ojca podczas lat 50-tych.

 

Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki to książka niezwykła, wielopoziomowa. To historia chłopca, który czeka na powrót ojca, to dziennik zagubionego gdzieś w Tybecie filmowca i zarazem list do syna, to niezwykły album przedstawiający wyrafinowaną grę barwnych ilustracji inspirowanych sztuką tybetańską i wreszcie zawoalowany krzyk pytający o słuszność cywilizowania krainy, jaką był Tybet, przez Chińską Republikę Ludową.


Wszystko to stanowi o tym, że jest to książka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

 

Dowiedz się więcej!

 


 

  • Banzai. Japonia dla dociekliwych

Tekst i ilustracje: Fabjanowska-Micyk Zofia

 

Dlaczego Japonię nazywa się krajem kwitnącej wiśni i co to za dziwna wiśnia, która nie daje owoców? Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze? Czy „daj dzioobu” to „daj całusa”? Skąd się wzięła Hello Kitty? Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty?

 

Poza tym o ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, japońskich sztukach walki, kreskówkach i komiksach – a także wielu innych znanych-nieznanych osobliwościach krajobrazu i kultury Japonii.

 

 

Dowiedz się więcej!

 


 

  • Nicki i mały chiński smok

Tekst: Anna Xiulan Zeeck

Ilustracje: Jokin Michelena

 

Podczas wieczornego spaceru brzegiem Żółtej Rzeki mały terier Nicki dostrzega dziwne zjawisko - z wody wynurza się i zbliża do niego mały, błękitnozielony smok. Czego może chcieć ów tajemniczy stwór?

 

 

 

Dowiedz się więcej!

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć