Warszawa

Samodzielne wakacje dziecka - czy warto?

Samodzielne wakacje dziecka - czy warto?

Czy warto wysłać dziecko na samodzielne wakacje? A jeśli tak, to w jakim wieku? Oto kilka powodów, dla których obóz czy kolonia to dobry pomysł.

 

Możliwość poznania nowych znajomych

 

Wyjazd dziecka na wakacje to szansa na to, by zdobyć nowe znajomości. Maluch będzie mógł się socjalizować z innymi dziećmi. Takie znajomości z obozów czy kolonii mogą zostać z dzieckiem na dłużej. Dlatego nie pozbawiajmy córki czy syna możliwości poznawania nowych znajomych.

 

Kolonie organizowane są dla dzieci od 6 do 18 roku życia. Dlatego można wysłać na obóz już dość małą pociechę. Liczba opiekunów jest dobierana w zależności od wielkości grupy, dlatego jeżeli obawiasz się, że opiekun nie będzie miał wystarczająco dużo czasu dla Twojego malucha, porozmawiaj o tym, ile osób dorosłych będzie czuwało nad grupą.

 

Nauka samodzielności

 

Dziecko, które wyjeżdża na obóz, mimo opieki dorosłych, musi wykazać się też samodzielnością. Powinno umieć słuchać poleceń opiekunów, a także umieć zadbać o swoją czystość, być punktualne, ponieważ wydarzenia na kolonii czy obozie są wyznaczane przez dokładnie ustalony harmonogram dnia. Maluch, który jest rzucony na głęboką wodę, może czuć się nieco niekomfortowo, ale po kilku dniach dziecko powinno wdrożyć się w aktywności całej grupy. To sposób na to, by nauczyć się realizacji obowiązków z dala od kochających ramion mamy czy taty. Zobaczysz, że po takim wyzwaniu Twoje dziecko wróci odmienione.

 

Szansa na przeżycie wielu przygód

 

Obozy i kolonie to możliwość doświadczania świata, beztroskiej zabawy z rówieśnikami bez nadzoru rodziców. To szansa na wiele przygód, które w towarzystwie mamy czy taty nie byłyby możliwe do przeżycia. Śpiew przy ognisku, bieganie po plaży czy konkursy obozowe to coś, co Twoje dziecko będzie wspominać jeszcze przez długi czas po zakończeniu obozu.

 

Wakacje u babci lub cioci

 

Równie ciekawą opcją są wakacje u rodziny. Dziecko ma wtedy możliwość zintegrowania się z bliskimi i spędzenia z nimi więcej czasu. Warto, o ile obie strony wyrażają na to chęć, wysłać swojego malucha do ukochanego dziadka czy babci albo cioci czy wujka. To tam dziecko będzie mogło lepiej poznać bliskie mu osoby i odkryć opowieści np. o młodości tych członków rodziny.

 

Rodzice mają szansę odpocząć od dziecka

 

Wysłanie dziecka na kolonię czy do rodziny to szansa dla rodziców na przynajmniej kilkudniowy odpoczynek od malucha. Nie róbcie sobie wyrzutów, jeżeli dziecko spędza z wami każdą wolną chwilę, taka przerwa zrobi wszystkim wam dobrze. A wy - rodzice, będziecie mieć więcej czasu na pogłębianie relacji, która was łączy.

 

Po takiej przerwie możecie również spędzić czas wspólnie z dzieckiem. W końcu wakacje trwają ponad 2 miesiące. Warto więc w pełni wykorzystać ten czas.

 

Zobacz też: Przygotuj dziecko do wyjazdu na wakacje

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć