Warszawa

Bezpieczne wakacje z dzieckiem - o czym pamiętać?

Bezpieczne wakacje z dzieckiem - o czym pamiętać?

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nim sezon urlopowy. Wielu rodziców już teraz planuje wyjechać ze swoimi pociechami na letni wypoczynek. Inni natomiast wolą przełożyć to na kolejne miesiące wakacji. Na zmęczonych pracą i nauką czeka teraz beztroski czas. Niektórzy spędzą go nad wodą, inni w górach czy podczas zwiedzania. Podpowiadamy, co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko groźnych wypadków. Oto kilka wskazówek.

 

Bądź w pobliżu dziecka, gdy się kąpie

 

Pamiętaj, że nigdy nie należy zostawiać dziecka samego, gdy znajdujecie się nad jakimkolwiek akwenem wodnym. Bądź zawsze w pobliżu, gdyż dziecko może zachłysnąć się w nawet bardzo płytkiej wodzie. Wiele tragedii związanych z utonięciami maluchów wydarzyło się dlatego, że dorośli niedostatecznie odpowiednio dbali o bezpieczeństwo w wodzie. Dlatego jeżeli masz pod opieką dziecko, musisz mieć pełną wiedzę dotyczącą tego, kiedy wchodzi do wody. Jeżeli jesteś nad wodą z inną osobą dorosłą, możecie na zmianę odpoczywać na brzegu, podczas gdy drugi dorosły pilnuje dziecko na plaży.

 

Pamiętaj, że co najmniej jeden opiekun musi być trzeźwy

 

Być może dla znakomitej większości rodziców jest to oczywiste, że nawet będąc na wakacjach, co najmniej jeden opiekun musi być trzeźwy, ale warto przypomnieć o tej zasadzie. Alkohol ogranicza zdolności poznawcze i może doprowadzić do tragedii, zwłaszcza na kąpieliskach. Ponadto maluch w każdej chwili może poczuć się źle, a pijany rodzic nie będzie w stanie dowieść go do lekarza.

 

Załóż dziecku bransoletkę z danymi

 

Nawet jeżeli Twoja pociecha jest już na tyle duża, że zna swoje imię i nazwisko oraz pamięta numer telefonu do przynajmniej jednego z rodziców, w sytuacjach stresowych – np. gdy zgubi się na plaży – może mieć trudności z przypomnieniem sobie takich danych. Dlatego przypnij maluchowi wodoodporną bransoletkę, na której będzie zapisany numer telefonu do rodziców oraz imię i nazwisko dziecka. W ten sposób łatwiej odnajdziecie się w razie, gdyby dziecko zagubiło się w obcym miejscu.

 

Nie zapomnij o nawadnianiu dziecka

 

Podczas upalnego lata bardzo łatwo o odwodnienie. Maluchy skupione na zabawie mogą zapomnieć o powiadomieniu, że chce im się pić. Dlatego jako rodzic musisz pamiętać o tym, by dostarczać im odpowiednią ilość płynów.

 

Stosuj ochronę przeciwsłoneczną

 

Aby nie doszło do poparzeń delikatnej skóry dziecka, a także, by maluch nie dostał udaru słonecznego pamiętaj o kremie z filtrem, najlepiej z wysoką ochroną. Taki krem zwykle należy nałożyć około godzinę przed planowaną ekspozycją słoneczną. Co więcej, co kilka godzin trzeba na nowo smarować dziecko. Bardzo ważne jest również nakrycie głowy dla maluszka. Kolory czapeczki, kapelusza czy chusteczki powinny być jasne, by dodatkowo nie przyciągać słońca.

 

Nie pozwalaj dziecku zjadania owoców w lesie

 

Wiele zatruć przykrych w skutkach to efekt zjedzenia przez dziecko nieznanych owoców. Dlatego nigdy nie pozwalaj maluchowi na zjadanie owoców, co do których nie macie pewności. Przestrzeż dziecko, że w lesie czy w parku mogą rosnąć rośliny trujące i dlatego nie powinno sięgać po coś, co np. przypomina jedynie jagody.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas przejazdu

 

Nie zapomnij o ważnym przeglądzie samochodu i sprawdzeniu go, gdy wybierasz się własnym pojazdem na wakacje. Sprawdź, czy Twoje dziecko ma odpowiedni fotelik, czy też z niego nie wyrosło. To wszystko powinno zapewnić bezpieczeństwo podczas przemieszczania się własnym autem.

 

Bezpieczne wakacje czas zacząć. Cieszcie się wypoczynkiem.

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć