Warszawa

Podróż z dzieckiem samochodem - jak ją przetrwać?

Podróż z dzieckiem samochodem - jak ją przetrwać?

Podróż z dzieckiem nie jest łatwym zadaniem. Maluchy szybko się nudzą i niecierpliwią, więc taka wyprawa może przerodzić się w prawdziwy koszmar, jeśli nie zaplanujemy jej „z głową”. Wycieczka z niemowlakiem, zaś to prawdziwe wyzwanie. Jednak dla chcącego nie trudnego. Można ja zorganizować tak, aby wszystko poszło gładko i zgodnie z planem. Jak to zrobić? Oto nasze porady.

 

1/8
1/8
Przygotuj listę rzeczy do zabrania

Najważniejsze to dobra organizacja. Dlatego jeszcze przed wyprawą poświęć czas na przygotowanie listy produktów, które musicie ze sobą zabrać. Przy niemowlaku będzie tego na pewno dużo więcej, a każdy szczegół jest istotny. Takie rozwiązanie zapewni wam spokój psychiczny i zaoszczędzi nerwów, gdyby okazało się, że czegoś ważnego nie macie a sklepów po drodze jest jak „na lekarstwo”.

2/8
2/8
Bajki na tablecie lub smartfonie

Niektórzy nie popierają takiego rozwiązania, jednak nie ulega wątpliwości, że każde dziecko ma swoje ulubione bajki, za którymi w czasie podróży będzie tęsknić lub marudzić pytając dlaczego nie może ich w danym momencie oglądać. Smarfony czy tablety, na których możemy naszej pociesze włączyć ulubione bajki działają w takiej sytuacji niczym koło ratunkowe przynosząc dziecku dobrą zabawę, a nam... chwilę wytchnienia.

3/8
3/8
Ubierz dziecko wygodnie

W podróży ważny jest komfort pasażerów, a zwłaszcza tych najmniejszych. W przypadku niemowlaków warto je ubrać, tak aby ubranko łatwo było zdjąć podczas przewijania. Jeśli zaś chodzi o starsze pociechy warto je ubrać na cebulkę i w razie konieczności zdjąć lub założyć którąś warstwę. Podstawowa zasada w przypadku wszystkich dzieci – nie przegrzewać, bo może skończyć się bólem głowy i ogólnym słabszym samopoczuciem dziecka!

4/8
4/8
Jedzenie i suchy ?prowiant? na podróż

Dyskomfort trawienny może skutecznie przerodzić podróż w prawdziwy koszmar. Dziecko jest niespokojne i płacze, a my tracimy nerwy. Ważne jest więc, aby malucha nie przekarmiać przed planowanym wyjazdem. W podróży samochodem idealnie spisują się przegryzki, które zajmują czas dziecku i działają na nie uspokajająco. Sprawdzą się chrupki, wafle ryżowe, musy z ustnikiem czy po prostu pokrojone owoce. W chwilach „kryzysowych”, kiedy maluch wyraźnie manifestuje swoje zniecierpliwienie sprawdzą się słodycze, które brzdąca „przekupią”, choćby na chwilę. No i nigdy nie zapominajmy o wodzie!

5/8
5/8
Weź to co sprawia maluchowi komfort

Czy jest to ulubiona maskotka, kocyk, a może podusia? Preferencje dzieci są różne, zazwyczaj jednak jeden z tych przedmiotów pozwala maluchowi się zrelaksować i pomóc w zaśnięciu. To jedna z ważniejszych rzeczy na liście, bo bez tego może się okazać, że pociecha zwyczajnie odmówi drzemki.

6/8
6/8
Nie zapomnij o ulubionych zabawkach

Każdy brzdąc ma swoje ulubione zabawki. Dla niemowlaka będą to gryzaki, grzechotki czy przytulanki z metkami, dzieci większe z przyjemnością podczas podróży poświęcą uwagę książce, tablicy ze znikopisem czy zabawie ulubionymi maskotkami.

7/8
7/8
Spakuj podręczną torbę

W niej umieść rzeczy najważniejsze, tzw. „pierwszej potrzeby”. Butelki, jedzenie, pieluchy, pieluszki tetrowe do wytarcia buzi i rączek, ulubione zabawki. Musisz być przygotowana na każdą ewentualność zamiast np. sięgać w panice do torby podróżnej w bagażniku w poszukiwaniu np. ściereczki kiedy maluch się zaleje napojem.

8/8
8/8
Słuchaj potrzeb dziecka

Dziecko, zwłaszcza jeśli jest bardzo małe jasno komunikuje o swoich potrzebach. Jeśli więc jest głodne – warto zrobić przystanek. Jeśli zaś śpiące – najlepiej wykorzystać to aby nadrobić zaległości w trasie, bo maluch w tym czasie może udać się na błogą drzemkę. Jeśli zaś kilkulatek jest wyraźnie znudzony – warto się na chwilę gdzieś zatrzymać, by mogło dać upust swojej energii i nieco rozprostować małe nóżki.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć