Wakacje to czas na wielotomowe powieści, niekończące się przygody, wciągające bez reszty. Co trzeba zabrać pod namiot? Śpiwór, środek przeciwko komarom, ciepłe skarpetki na zimne noce i płaszcz przeciwdeszczowy też się z pewnością przydadzą. Ale warto do plecaka wrzucić jeszcze kilka tomów wciągających opowieści. Dlaczego? Ponieważ kiedy już wybiegamy się po lesie, „wypływamy” na kajakach i łódkach oraz wyzbieramy wszystkie grzyby i jagody, warto położyć się na hamaku lub siąść pod drzewem i zanurzyć w literackiej przygodzie.
Nasze zestawienie rozpoczynamy od klasyki literatury dziecięcej, światowego bestsellera i opowieści, która zmieniła oblicze literatury dla dzieci i młodzieży. To oczywiście seria o Harrym Potterze, która jest już z nami (uwaga!) 20 lat!
Przygody małego czarodzieja, który wychowywał się w mugolskim świecie, by w końcu trafić do szkoły sztuk magicznych i odkryć swoje powołanie oraz rodzinną historię znają miliony ludzi na całym świecie.
O sile opowieści napisanej przez Rowling świadczy fakt, iż jej popularność nie przemija. Do księgarskich i bibliotecznych półek wciąż ustawiają się kolejki fanów.
Należy jednak pamiętać, że w każdej kolejnej części bohaterowie są coraz starsi, a historia coraz bardziej mroczna.
Określenie „porównywany z Harrym Potterem cykl” trzeba traktować jako duży komplement. A tak właśnie pisze się i mówi o serii Nevermoor, która łączy w sobie przygodę, humor, tajemniczą intrygę oraz fantasy (ale użyte w bardzo pomysłowy sposób).
Trzeba uchylić jednak rąbka tajemnicy i zdradzić, kto jest bohaterem tych niezwykłych opowieści. Morrigan Crow to dziewczynka, która urodziła się pechowego dnia, pod pechową gwiazdą i jedyne co potrafiła robić, to przynosić pecha. Pasmo nieszczęść ma się jednak skończyć w jedenaste urodziny - wtedy, według klątwy, pechowe dzieci umierają. Czy taki los spotka Morrigan? Czy dopadnie ją straszny los? Zdradzimy tylko, że jej życie ulega zmianie, ale czy przenosi się ona do krainy zmarłych? Nie - trafia do Nevermoor - fantastycznej krainy. Dodatkowo odkrywa, że ma wyjątkowy dar, który może pomagać. To zupełnie inna perspektywa życia, niż ta, którą oferowało jej dotychczasowe otoczenie. Zaciekawieni? Nic więcej nie powiemy - czytajcie. A nie oderwiecie się od pierwszej do ostaniej strony.
Warto podkreślić, że schemat na jakim buduje swoją opowieść autorka serii „Nevermoor” nie jest niczym nowym - lecz w tym wypadku nacisk położony został na zupełnie inne akcenty. W tej serii niezwykle mocno podkreślona jest piętno wykluczenia i izolacji, jakieś doświadczają „pechowcy”. Piętno, które niezwykle mocno oddziałuje nawet po zmianie (na obiektywnie lepsze) warunków życia. Książki z tej serii są zatem wciągające, ale również niezwykle głębokie i pouczające.
To seria dla nieco młodszych czytelników. Kusi swoich odbiorców dwiema cechami: po pierwsze są to opowieści detektywistyczne, czyli takie, które (prawie zawsze) podbijają serca małych odbiorców na całym świecie. Po drugie akcja tych opowieści toczy się w niezwykłych miejscach. Wraz Tirilą i Oliverem - dziećmi zamieszkującymi w szwedzkim nadmorskim miasteczku - wędrujemy na dno morza, gdzie leży statek pełen monet, odwiedzamy wystawę poświęconą starożytemu Egiptowi (i skrywającym tajemnice mumiom), znajdujemy talerz należący do groźnego pirata.
Seria „Operacja…” wydana przez poznańskie wydawnictwo Media Rodzina liczy już 16 tomów. Nie będziemy opisywać wszystkich - przyjemność czytania zostawiamy Wam - ale gwarantujemy, że każda opowieść to ciekawa zagadka. Podkreślić należy iż, choć bohaterami są dzieci, trudność samych zagadek, jak i podejście do ich rozwiązania są na wysokim poziomie. Dziecięcy detektywi, aby znaleźć właściwe odpowiedzi muszą dokonać szeregu (czasem drobiazgowych) analiz.
Wartością tych publikacji jest również ich miła dla oka szata graficzna oraz duże litery ułatwiające czytanie szczególnie początkującym czytelnikom.
Zwierzęcych bohaterów w książkach dla dzieci jest całkiem sporo. Mamy kotki, świnki, krowy, myszki, żabki, niedźwiedzie, gęsi…, ale czy czytaliście już kiedyś opowieści o psie-duchu? Najwierniejszym z wiernych wśród żywych i martwych. Nawet po śmierci służy swojej pani - ukochanej Dusi i pomaga jej rodzinie wyjść z tarapatów. Stając się tym samym częścią grupy S.O.S. (czyli Stacjonarnych Opiekunów Spirytualnych) domu Pepperów. A jest to zacna posiadłość z 900-letnią historią. Do tej grupy należą wszystkie wcześniejsze zwierzęta mieszkające w rodzinnej posiadłości, czyli gęś, chomik, zając a nawet małpa!
Do tej pory na polskim rynku ukazały się trzy tomy historii o duchu Kostku. W kolejnych częściach dołączają do niego duchy kolejnych zwierząt - cyrkowego tygrysa oraz klaczy Luny. Te opowieści mają dwie ważne cechy: są zabawne i wzruszające. I tak też będziecie się czuć podczas czytania: wzruszycie się i będziecie się bawić oraz śmiać do rozpuku (choć zaczynają się niezwykle smutno).
Pełna duchów są również opowieści z serii „Szklane dzieci”. To historie trzech nastolatków Billie oraz Simony (koleżanki ze szkoły) i Aladdinem (kolegi poznanym w nowym miejscu), ze szwedzkiego miasteczka. W nowym domu Billie dzieją się niewiarygodne rzeczy - słychać dziwne odgłosy, pukanie w szybę, a lampa czasem buja się bez powodu. Idąc tym tropem młodzi bohaterowie odkrywają tajemnice i niewyjaśnione historie sprzed lat. W kolejnych tomach mamy szansę na spotkanie tajemniczego chłopca, który zawsze chodzi w szortach, mimo że jest zima oraz zobaczyć przesuwające się kamienne posągi. Ale nie ma się czego bać! Nie! Trzeba tylko czytać.
Warto dodać, że poza niezwykłymi przygodami i podróżami, jakie odbywamy na kartach książek także autorzy poszczególnych książek zabierają nas w różne części świata. Autor książek z serii „Operacje…” jest Norwegiem. Autorka opowieści o Nevermoor pochodzi z Australii. Brytyjki to J.K. Rowling (a właściwie. Joanne Murray) oraz Claire Barker, która stworzyła postać Kostka (psa ducha). Szwecja to ojczyzna Kristiny Ohlsson autorki z serii „Szklane domy”.