Warszawa

Wakacje pełne uczuć!

Wakacje pełne uczuć!

Wakacje - czas letnich przyjaźni i pierwszych miłości, a może także dobry moment żeby o nich poczytać? W tym zestawieniu przedstawiam Wam książki, w których chodzi przede wszystkim o relacje. Odnajdziecie tutaj rodzące się pierwsze uczucia, niesamowite przyjaźni i życiowe rozterki.

 


 

Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja 

Autor: Ulf Stark 

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Wydawnictwo: Zakamarki 

Wiek: 9+

 

 

Nieszczęśliwa miłość? Proszę bardzo - nikt nie wie co to znaczy lepiej niż Ulf. Pia - takie imię nosi wybranka bohatera, której serce pragnie zdobyć podczas nadchodzącego lata. Jak można się jednak spodziewać, nie wszystko idzie zgodnie z planem… Na wakacyjną wyspę, gdzie wypoczywa Ulf z rodziną przyjeżdża Percy - brat krwi i przyjaciel. Cóż więc trapi Ulfa? Przed bohaterem staje wizja podzielenia się tym wszystkim, co ważne i bliskie. Ponadto chłopiec obawia się o reakcje dziadka, który nie jest zbyt przyjaźnie nastawiony do własnej rodziny, a tym bardziej do obcych. Przyjazd przyjaciela staje się początkiem wakacyjnej przygody ale i przyczyną wielu rozterek. Percy wzbudza zainteresowanie nie tylko rodziny Ulfa ale również jego przyjaciół, a co gorsze także Pii... Przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę. Czy uda się ją ocalić? I co z tym wszystkim wspólnego ma Buffalo Bill? 

 

Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja to jedna z części trylogii o wspomnieniach z dzieciństwa Ulfa Starka spędzonych na wyspie Möja oraz w Stureby. Dla mnie jest to książka o wyjątkowej przyjaźni i przygodzie. Tak prostej jak kąpiel w wodzie i niezwykłej jak budowa domku na drzewie. To opowieść o młodzieńczym uczuciu i dojrzałej niespełnionej miłości.

 

Tsatsiki i wojna oliwkowa 

Autorka: Moni Nillson 

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Wydawnictwo: Zakamarki

Wiek: 9+ 

 

 

Alva to niezwykła dziewczyna, którą Tsatsiki poznaje podczas wakacji spędzonych na greckiej wyspie Agios Ammos. Choć początkowo bohater nie darzy Alvy specjalnym uczuciem, z czasem odkrywa, że staje się mu coraz bliższa. Łączy ich wspólna sprawa - uratowanie gaju oliwnego i hotelu, których właścicielem jest tata Tsatsikiego. Żeby wszystko się udało potrzebny jest dobry pomysł, na który chłopiec wpada podczas stania na głowie(!). Wyspę może ocalić dobra reklama, która ściągnie turystów i zapewni mieszkańcom stałe dochody. Wszyscy jednoczą swoje siły w słusznej sprawie. 

 

Czytając książkę Tsatsiki i wojna oliwkowa uśmiechałam się do siebie niejeden raz. Przede wszystkim urzekła mnie relacja między bohaterami - rodzące się uczucie dwójki młodych ludzi, ich pomysły, śmiałość w podejmowaniu decyzji i wolność, która jest prawem młodości.

 

To 7 tom z cyklu opowieści o Tsatsikim. Można go przeczytać nie znając poprzednich części, jednak zachęcam do sięgnięcia również po pozostałe tomy. 

 

Zapchlony Kundel jest zakochany 

Autorzy: Colas Gutman, Marc Boutavant 

Wydawnictwo: Wytwórnia 

Wiek: 7+

 

Cynamonka to imię wybranki Zapchlonego Kundla, do której bohater czuje miłość niemal od pierwszego… niuchnięcia! Poczciwej psinie jednak daleko do Don Juana i obce są mu mu arkana sztuki uwodzenia. Od czego jest jednak literatura! Wraz z wiernym jak pies, kotem Płaskotem zgłębiają tajniki podrywu za sprawą przewodnika znalezionego na śmietniku (dołączanego niegdyś do puszki groszku). Autorem publikacji jest znany i ceniony buldog Amantoni. Czy coś może pójść nie tak? Ależ oczywiście! Dla biednego Zapchlonego Kundla, zawiłe meandry miłości są jak labirynt, w którym co rusz trafia na ślepy zaułek. Nie pomagają tu nawet rady Płaskota czy samego Amantoniego! Zapchlony Kundel będzie musiał poradzić się niezawodnego przewodnika, czyli… swojego własnego nosa!

 

Urocza książeczka - trochę dramatów, wtop, zwrotów akcji i zapachu śmietnika. No i tytułowy Kundel, którego nie sposób nie polubić! Dla nieszczęśliwie zakochanych (może wakacyjnie?), jak i dla tych którzy swoją miłość już znaleźli, albo wciąż jeszcze na nią czekają…

 

W serii ukazały się 4 części - zachęcam do sięgnięcia po pozostałe tomy.

 

Good morning, Petra!

Autorka: Agnieszka Suchowierska

Wydawnictwo: Literatura

Wiek: 9+  

 

 

Petra podkochuje się w Ivo od dłuższego czasu. Jak jednak mogłaby zwrócić jego uwagę, kiedy wydaje się, że jej życie to pasmo porażek… Przykładem jest chociażby nieszczęśliwy wypadek, przez który jej noga staje się krótsza. Bolesna operacja naznacza dni bohaterki bólem i cierpieniem. Petra spoczywa na dnie otchłani, aż do dnia, gdy pod jej domem zjawia się dziewczynka, która uciekając gubi po drodze naszyjnik. Petra zaciekawia się znaleziskiem tym bardziej, że uciekinierka wydaje się… łudząco do niej podobna! Postanawia odnaleźć dziewczynkę szukając jej w bazie sobowtórów. Tak trafia na Zosię z Polski, która aktualnie przebywa na wakacjach niedaleko miejsca zamieszkania Petry. Dziewczyny spotykają się i zaprzyjaźniają - ale to dopiero początek ich przygody! Kim jest tajemnicza Amal i dlaczego się ukrywa? Petra, Zosia i Ivo próbują wyjaśnić sprawę. Jednocząc siły zacieśniają swoje więzy przyjaźni. 

 

Good morning, Petra! to opowieść o sile przyjaźni. To także historia o słabościach, które nie muszą być przeszkodą w pomocy drugiemu człowiekowi. Obserwując Petrę widzimy jej stopniową przemianę, którą przynosi pojawienie się nowych osób w jej życiu. Rodzące się uczucie między dziewczyną, a Ivo przynosi nadzieję i dodaje siły.  

 

Gloria, wakacje i ja 

Autorka: Magdalena Zarębska

Wydawnictwo BIS 

Wiek: 9+

 

 

Dawid, to przystojniak, którego Dominika poznaje podczas wakacji spędzonych w Samotworze, miejscowości pod Wrocławiem. W jaki sposób tam trafia? Przed bohaterką staje niełatwy wybór z kim chciałaby spędzić wakacje. Wizja wyjazdu nad morze z mamą, jej nowym partnerem i przyrodnim rodzeństwem nie wydaje się zbyt kusząca. Pozostaje wypad pod miasto - do ojca - który ostatecznie wybiera. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Wieść o tym, że taty Dominiki jednak nie będzie, dociera zbyt późno i bohaterka nie potrafi ukryć żalu i rozczarowania. Trafia pod opiekę ciotki i wujka, których nie zna zbyt dobrze. Kierowana wewnętrzną ciekawością postanawia zwiedzić okolice i trafia do stadniny koni. Na skutek drobnych nieporozumień zostaje wciągnięta do pracy przy półkoloniach na terenie ośrodka jeździeckiego. Tam poznaje klacz - Glorię, którą obdarza sympatią. Ta niezwykła relacja sprawia, że dziewczyna zaczyna patrzeć na otaczającą rzeczywistość z innej perspektywy. Te chwile bliskości pozwalają przetrwać momenty zawirowań, które wydarzają się w jej życiu - zakochanie, niejasną sytuację z przyjacielem, brak wsparcia w rodzinie. 

 

Książka Gloria, wakacje i ja to opowieść o zbuntowanej nastolatce, która musi sobie poradzić z tym, co przynosi jej codzienność. Obserwując zmagania bohaterki, kibicujemy jej w poszukiwaniach własnego miejsca na świecie, relacji z ojcem czy próbie uporządkowania życia miłosnego. Czy Dominice uda się zdobyć serce Dawida? A może w jej życiu jest ktoś jeszcze, komu warto dać szansę…?

 

Elena. Wygrać z losem. Tom 1 

Autorka: Nele Neuhaus

Wydawnictwo: Media Rodzina 

Wiek: 10+

 

 

Wyobraźcie sobie pierwszę miłość. Rodzące się uczucie, nieśmiałe spojrzenia, przyjemne ciepło rozlewające się po całym ciele na widok ukochanej osoby. A teraz pomyślcie sobie, że nie możecie kontaktować się z obiektem swoich westchnień bo należy on do rodu, którego nienawidzi Wasza rodzina. Brzmi tragicznie? A i owszem! Elena, bohaterka książki, staje przed nie lada wyzwaniem mając z jednej strony surowy zakaz swojego ojca by nie kontaktować się z Timem Jungblutem, a z drugiej rodzące się uczucie. Dziewczyna nie rozumie trwającego od lat konfliktu i czuje wewnętrzny sprzeciw. Stan zakochania okazuje się silniejszy niż jakiekolwiek reguły

 

Kiedy poznajemy Elenę, lato właśnie dobiega końca. Ostatnie promienie słońca zanikają w nadciągającej jesiennej aurze. Konna przejażdżka dostarcza dziewczynie poczucia wolności i radości. Miłość do koni towarzyszy bohaterce od dziecka. Mieszkając w ich bliskości, ze względu na to, że jej rodzice posiadają szkołę jazdy konnej i ujeżdżalnię, od samego początku dorasta w ogromnym szacunku do tych zwierząt. Niespodziewanie nad interesem rodzinnym pojawiają się problemy - okazuję się, że szkoła jazdy jest mocno zadłużona. Rodzina Weilandów musi znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji…

 

Elena. Wygrać z losem to opowieść o rodzącym się uczuciu, o przeszkodach jakie napotyka, pasji i miłości do koni. Elena to silna bohaterka, która nie boi się walczyć o to, co dla niej ważne i to sprawia, że można ją polubić niemal od pierwszej strony.  

 

W serii ukazało się 6 tomów.


 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć