Warszawa

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo.

 

Około 10% do 15% z nich jest nosicielami chorób zakaźnych. Ukąszenie może wywołać choroby takie jak Borelioza czy Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?

 

Kinga Poprawa

 

1/4
1/4
Czym są kleszcze?


Kleszcze to pasożyty, które swoją wielkością nie przekraczają rozmiaru główki od szpilki.  Ich okres aktywności zaczyna się gdy temperatura gleby przekroczy 5 stopni Celsjusza – czyli okolice marca i trwa zazwyczaj do końca listopada.

 

Pajęczaki te możemy spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy styczność z wszelkimi zaroślami. Istotnym faktem jest, że kleszcze nie wspominają się wyżej niż 1,50 m dlatego najczęstszym miejscem oprócz lasów są polany oraz łąki, ale możemy je również spotkać na miejskich trawnikach.

 

Kleszcze namierzają swoją ofiarę za pomocą temperatury ciała, zapachu oraz ilości wytwarzanego dwutlenku węgla przez człowieka.

2/4
2/4
Ugryzienie

Ślina kleszczy zawiera substancje przeciwzakrzepowe oraz znieczulające dlatego nie odczuwamy momentu wpicia się przez pasożyta.

 

Około 10% do 15%  z nich jest nosicielami chorób zakaźnych. Ukąszenie może wywołać choroby takie jak:

  • Borelioza- pierwsze objawy pojawiają się po około 10-14 dniach od ukąszenia, jej typowym symptomem jest pierścieniowaty rumień wędrujący oraz objawy grypopodobne
  • Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu – to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Może przejawiać się bezobjawowo jak i prowadzić nawet do śmierci.
3/4
3/4
Jak usunąć kleszcza?

Pasożyty lubują się szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych, dlatego najczęściej wbijają się w okolicach pach, pachwin, karku czy zgięć w kolanach.

 

Jeśli zauważysz kleszcza zaczepionego w skórę jak najszybciej postaraj się go pozbyć. Można to zrobić osobiście lub skorzystać z konsultacji lekarskiej. Kleszcza wyciąga się za pomocą pęsety lub zestawu specjalnie do tego przeznaczonego. Należy zdecydowanym ruchem pociągnąć za główkę kleszcza w górę. Niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę czy został on usunięty w całości, jakiekolwiek pozostałości zwiększają ryzyko zakażenia. Następnie przemyj miejsce ukąszenia środkiem odkażającym i obserwuj czy nie pojawiają się objawy. Jeżeli pojawi się zaczerwienie lub też kleszcz przebywał w naszym organizmie dłużej niż 24 h niezwłocznie udaj się do lekarza.

4/4
4/4
Jak uchronić nasze pociechy przed atakiem kleszczy?
  • Zadbaj o to, aby Twój maluch był odpowiednio ubrany przed wizytą w miejscach o zwiększonym zagrożeniu wystąpienia kleszcza (pełne obuwie, spodnie oraz bluzka z długim rękawem, skarpety oraz nakrycie głowy).
  • Z związku ze wzmożoną aktywnością kleszczy w godzinach porannych i wieczornych, wybieraj się z dzieckiem na spacer w godzinach południowych.
  • Po powrocie ze spaceru zdejmij dziecku ubranie, wykąp oraz dokładnie obejrzyj.
  • Warto spryskać dziecko preparatem odstraszającym kleszcze.
  • Dostępne są również szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
  • Warto zadbać o to aby strój malucha nie posiadał zapachu.
  • Dodatkowym ułatwieniem w zlokalizowaniu intruza jest wybranie ubrania o jasnych kolorach.
  • Po spacerze należy wytrzepać ubranka.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć