Warszawa

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo.

 

Choć niektóre z nich są banalnie proste, to właśnie w tym tkwi ich urok. Dzieci znajdują bowiem dobrą zabawę nawet z pozoru nieatrakcyjnych dla dorosłych aktywnościach. Kto z nas nie pamięta skakania w kałużach czy tarzanie się w górze liści jesienią? Maluchy często ponosi fantazja i tylko one wpadają na tak nietuzinkowe pomysły, a my? My powinniśmy się z tego tylko cieszyć, bo w erze internetu, smartfonów i gier komputerowych każda chwila na świeżym powietrzu naszych pociech jest bezcenna.

 

Jak spędzić kreatywnie czas na świeżym powietrzu? Zobaczcie koniecznie w naszej galerii!

 

1/30
1/30
Poszukiwanie skarbów

Może być on ukryty w waszym ogrodzie lub nawet najbliższym sąsiedztwie (poznawanie nowych miejsc i okolicznych ulic to dobra lekcja dla dziecka). Stwórz mapę i zaznacz na niej gdzie znajduje się skarb. Zadaniem malucha będzie go znaleźć, więc będzie musiał wykazać się przy tym wyobraźnią przestrzenną, orientacją w terenie i umiejętnością interpretacji obrazków na mapie. To świetnie ćwiczenie dla malucha.

2/30
2/30
Plecenie wianków

Coś dla małych dziewczynek. Uzbierajcie razem kwiaty na łące i stwórzcie krok po kroku piękną ozdobę głowy. Prosta czynność, a efekt końcowy jakże cieszy!

3/30
3/30
Weekend na farmie

To świetna alternatywa dla wyjazdów nad morze czy w góry. Krótki pobyt na farmie, obcowanie ze zwierzętami hodowlanymi, nauka dojenia krowy, karmienia kur czy koni i obserwacja strzyżenia owiec będzie dla maluchów zupełnie nowym i jakże pasjonującym doświadczeniem!

4/30
4/30
Obserwacja chmur

To świetna zabawa i sprawdzian wyobraźni. Rozłóżcie na trawie koc, połóżcie się na nim i obserwujcie przepływające na niebie obłoki. Jakie mają kształty? Czy coś Wam przypominają? Jak nazywają się poszczególne typy chmur? Koniecznie się tego dowiedzcie!

5/30
5/30
Przyglądanie się z bliska owadom

Lupa to doskonałe narzędzie, aby przyjrzeć się z bliska owadom i odkryć, że wcale nie są takie straszne jak często maluchom się wydaje. Mogą być wręcz fascynujące, a nauka o nich to dla nich cenna lekcja.

6/30
6/30
Zabawa w błotku

Każde dziecko lubi się czasem ubłocić. Nie ma w tym nic złego, a niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że dzięki temu maluch uodparnia się na wirusy i bakterie, a ich system odpornościowy staje się silniejszy. Można więc wydzielić na podwórku specjalne miejsce, gdzie dziecko może kopać w ziemi do woli albo przygotować do tego celu specjalną skrzynkę.

7/30
7/30
Puszczanie latawców

Dobrym pomysłem jest skonstruowanie wcześniej swego własnego modelu. Mnóstwo instrukcji i inspiracji można znaleźć w internecie!

8/30
8/30
Zbieranie darów natury do dzieł DIY

Z zebranych roślin można stworzyć piękny zielnik, a liście czy kwiaty pomalowane farbami można wykorzystać do ...malowania! Np. pomalować je atramentem i przycisnąć do papieru, aby powstał piękny stempel czy zrobić odcisk kwiatu w wosku.

9/30
9/30
Sesja w plenerze

Wyjdźcie na łono natury np. pole pełne kwiatów czy do lasu i niech dziecko na chwilę zamieni się w modela czy modelkę. Jeśli dysponujemy dobrym aparatem efekt finalny może być naprawdę piękną pamiątką na lata!

10/30
10/30
Piknik na trawie

To coś co kochają i mali i duzi. Delektowanie się smakowitościami ukrytymi w piknikowym koszyku pod jakimś pięknym drzewem i na miękkim kocyku. Cóż może być przyjemniejszego w sercu miasta?

11/30
11/30
Skakanie w górę liści

Taka aktywność na świeżym powietrzu w czasie jesiennych dni jest bezpieczna i sprawia dzieciom wiele frajdy. Do tego pozwala maluchom spojrzeć na te porę roku z innej perspektywy – nie jako smutną i ponurą, ale jako jako pełną kolorów i dobrej zabawy.

12/30
12/30
Wędrówki z psem

Dla niektórych dzieci mimo miłości do swoich pupili nadal jest to nielubiany obowiązek. Co innego jeśli zmienimy scenerię. Wycieczka za miasto, w las czy nieopodal ulubionego jeziora czy stawu sprawią, że czas spędzony z pupilem będzie zdecydowanie przyjemniejszy.

13/30
13/30
Coś dla kolekcjonerów

Dzieci uwielbiają zbierać różne rzeczy. Wyprawa do lasu, na łąkę czy parku to świetna okazja do przyniesienia do domu nowych skarbów np. szyszek, liści, kwiatów, ciekawych kamieni itd. Potem można z nich wykonać prawdziwe dzieło sztuki lub po prostu umieścić we wcześniej przygotowanej gablotce „kolekcjonera”.

14/30
14/30
Karmienie kaczek

Wycieczka do parku połączona z czymś pożytecznym? Czemu nie! Kaczki uwielbiają pałaszować jedzenie przyniesione przez odwiedzających. Pamiętajcie jednak, aby było to zdrowe pożywienie, które ptaki lubią a nie chleb czy bułki.

15/30
15/30
Taniec w deszczu

Mówi się często, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Pozwól mu się więc nieco ubłocić. Dzieci kochają skakać w kałużach, zwłaszcza kiedy pada deszcze. Zaopatrz je tylko w porządne kalosze i płaszcz wodoodporny pozwól na chwilę beztroskiego szaleństwa!

16/30
16/30
Zabawa w małego ogrodnika

To świetna lekcja biologii, ale i ekologii. Maluch może poczuć się naprawdę dumny z faktu, że zasadzi własne drzewko, a dla ciebie to świetna okazja do tego, aby zaznajomić go z podstawowymi pojęciami związanego z nauką o przyrodzie.

17/30
17/30
Budowanie zamków z piasku

Potrafią zająć czas dzieci na bardzo długo. W sklepach dostępne są gotowe foremki zamków, które wypełnia się piaskiem i w sekundę można postawić na plaży swoją budowlę. Jednak czy nie warto użyć wyobraźni i stworzyć coś według własnego pomysłu?

18/30
18/30
Bliżej natury

Poproś dziecko, aby stworzyło mapę waszej okolicy posługując się nie budynkami, a jedynie obiektami natury. Idźcie na wycieczkę, aby maluch mógł zaobserwować jakie elementy chce nanieść na mapę. To nauczy go orientacji w terenie oraz wyobraźni przestrzennej.

19/30
19/30
Konne przejażdżki

Dzieci uwielbiają kucyki, a kontakt z końmi działa na nie uspokajająco. Zatem do dzieła!

20/30
20/30
Zabawa w chowanego w parku

Drzewa to idealna kryjówka do zabawy z chowanego. Za którym ukryła się nasza pociecha? Gotowi? 3,2,1....szukam!!!

21/30
21/30
Zabawa w badacza przyrody

To zadanie dla ciekawskich świata pasjonatów natury. Zaopatrz dziecko w lupę. Dzięki niej poczuje się jak prawdziwy detektyw i chętniej będzie odkrywać piękno przyrody.

22/30
22/30
Fotografowanie przyrody

Choć na co dzień się nad tym nie zastanawiamy to prawda jest taka, że stając za obiektywem widzimy czasami świat z zupełnie innej perspektywy i może on nam się wydać bardziej pasjonujący. Na dzieci działa to podobnie, dlatego wyjście na łono natury jest świetnym pomysłem na to jak zaszczepić w maluchu fotograficznego bakcyla.

23/30
23/30
Nauka nocą

Kiedy słońce zachodzi świat nadal nie przestaje zaskakiwać i jest równie pasjonujący. Pokaż dziecku jak piękna jest noc. Niech odkryje z tobą konstelację gwiazd, wsłucha się w zwierzęta czy owady aktywne nocą i pozna jakie są fazy księżyca.

24/30
24/30
Wspinanie po drzewach

Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że może spróbować tego rodzaju aktywności – pozwól mu na to. To świetne ćwiczenie nie tylko fizyczne, ale także trening pewności siebie oraz lekcja rozsądku i uważności. W miastach często mamy do dyspozycji parki linowe, które także są świetną propozycją dla naszych pociech. Ważne jednak, aby zawsze zabawa ta była bezpieczna!

25/30
25/30
Budowanie domku dla ptaków

Dzieci mają w sobie potrzebę pomagania innym, a zwłaszcza zwierzętom. Lubią o nie dbać. Dlatego warto zaproponować im wspólne budowanie karmnika lub poidełka dla ptaków. To zadanie, które pozwoli im się poczuć odpowiedzialnym za te małe stworzenia, ale także nauczy wrażliwości.

26/30
26/30
Pokochaj wodę

W wakacje można się w niej pluskać do woli, to wiadome. A jakby tak wybrać się w wyprawę łódką lub udać się na połów ryb wczesnym rankiem? To także może być wspaniała przygoda!

27/30
27/30
Przejażdżki rowerowe

Zawsze się sprawdzają, a do tego zbliżają do siebie członków rodziny. Dodatkową atrakcją może być piknik w konkretnej destynacji wyprawy.

28/30
28/30
Zbieranie kamieni

Choć brzmi banalnie ono także może być fascynujące. Pomyśl tylko ile mamy ich różnych rodzajów, kształtów, kolorów. Można z tego stworzyć całkiem niezłą kolekcję!

29/30
29/30
Zbudujcie fort

Do jego wykonania możecie użyć wszystkiego – patyków, liści, koców, prześcieradeł, pudełek. Wszystko zależy od Waszej kreatywności. Taka zabawa będzie dla dziecka nie lada frajdą.

30/30
30/30
Puszczanie łódek na wodzie

Jak je wykonać? Pomysłów jest mnóstwo, a filmiki instruktażowe można znaleźć w internecie. Potem pozostaje najprzyjemniejsza część zabawy czyli puszczanie ich na wodzie. Oczywiście pod kontrolą dorosłych!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć