Szczecin

Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?

Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?

Czy Twoja pociecha często budzi się w nocy? Czy jej sen jest niespokojny i nieregularny? Wielu rodziców narzeka na ten problem. Podczas gdy częste pobudki są normą u noworodka, niemowlęta mają już bardziej uregulowane pory snu i czuwania. Przyczyny problemów ze snem mogą mieć różne podłoże. Przedstawiamy kilka wskazówek dla niewyspanych rodziców.

 

Drzemki w ciągu dnia
Wiadomo, są maluchom niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak są zbyt częste lub trwają za długo, mogą powodować kłopoty ze snem w nocy, ponieważ dziecko jest po prostu wyspane. Ustalcie regularne pory dwóch/trzech drzemek w ciągu dnia. Ważne, by ostatnia nie odbywała się zbyt późno.

 

Zmiany temperatury
Jeśli maluchowi jest za zimno lub za gorąco, nie ma szans na spokojny sen. Optymalna temperatura w sypialni dziecka to ok. 19°C. Upewnij się, czy Twoja pociecha jest odpowiednio ubrana, czy pokój został wywietrzony przed snem oraz czy maluchowi nie chce się pić. W upalne noce warto podawać dziecku przegotowaną wodę mineralną, by ugasić pragnienie.

 

Bolesne ząbkowanie
To jedna z najczęstszych przyczyn problemów ze snem. W aptece dostępne są preparaty w formie żeli, ale są też leki, które mają nieco inną formę podania. Jednym z nich jest lek dla maluchów i przynoszący ulgę w objawach towarzyszących ząbkowaniu. W skład leku wchodzą tylko naturalne składniki: Chamomillavulgaris (rumianek), która łagodzi ból i zmniejsza stan podgorączkowy związany z ząbkowaniem, Rheum (rzewień), który łagodzi biegunki towarzyszące ząbkowaniu oraz Phytolaccadecandra (szkarłatka), która łagodzi stan zapalny dziąseł. Lek nie zawiera także lidokainy oraz innych substancji niezwiązanych bezpośrednio z łagodzeniem objawów ząbkowania, takich jak: cukry, konserwanty itp. Lek to 10 jednorazowych dawek w sterylnie zamkniętych pojemniczkach (minimsach). Taka forma podania pozwala przede wszystkim na higieniczną aplikację leku do buzi dziecka bez zbędnego nadkażenia jamy ustnej dziecka, w której podczas wyrzynania się ząbka może dojść do stanu zapalnego i zakażenia rozpulchnionego dziąsełka. Jednorazowe dawki leku  zakraplane są bezpośrednio do buzi dziecka, a substancje czynne wchłaniają się przez śluzówkę - nie musimy szukać konkretnego miejsca, aby lek przyniósł ulgę dziecku.

 

Głód w nocy
Aktywne niemowlę zużywa w ciągu dnia mnóstwo energii. W nocy mleko mamy jest bardziej kaloryczne i wzbogacone w niezbędny do rozwoju tłuszcz - dlatego maluch instynktownie się go domaga. Dzieje się tak dlatego, że wiele dzieci w ciągu dnia jest tak zaabsorbowanych otoczeniem i ciekawych świata, że zaspokajają tylko pierwszy głód, by móc szybciej wrócić do zabawy. Braki muszą uzupełnić nocną porą.

 

Za dużo wrażeń przed snem
Zanim położymy malucha spać, powinien być zrelaksowany i wyciszony, zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia doświadczył wielu wrażeń (np. pobyt w dużej grupie ludzie, wycieczka itp.). Zbyt duża ilość bodźców i brak wyciszenia przed snem powodują częste pobudki w ciągu nocy.

 

Zły nastrój rodziców
Niemowlęta wyczuwają wszystkie emocje opiekunów. Jeśli podczas usypiania dziecka jesteśmy zdenerwowani lub zniecierpliwieni, maluch z pewnością “przejmie” od nas te odczucia i nie będzie mógł zasnąć. Im bardziej jesteśmy spokojni, tym nasza pociecha szybciej i na dłużej zaśnie.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć