Warszawa

Święty Mikołaj - historia prawdziwa

Święty Mikołaj - historia prawdziwa

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi Święty Mikołaj. W kulturze masowej przedstawia się go jako postać w czerwonym stroju z białą brodą. Należy jednak pamiętać, że taki wygląd świętego został rozpowszechniony... dzięki reklamie Coca-Coli. Warto więc poznać prawdziwą historię Świętego Mikołaja.

 

Człowiek, który służył ludziom

 

Mikołaj z Miry, znany dziś jako Święty Mikołaj, pochodził z Patary, leżącej na terenie współczesnej Turcji. Urodził się w zamożnej rodzinie, jednakże zamiast korzystać ze zbytków, wolał pomagać potrzebującym. Dzięki swojej ogromnej wrażliwości na potrzeby innych ludzi, po śmierci swoich rodziców zdecydował się rozdać odziedziczony majątek ubogim. Mikołaj został biskupem Miry, zdobywając przychylność wiernych swoją gorliwością oraz troską o drugiego człowieka.

 

Wokół postaci Świętego Mikołaja narosło mnóstwo legend i opowieści. Jedna z bardziej znanych wskazuje na to, że Mikołaj uwielbiał obdarowywać drobnymi prezentami, orzechami i słodyczami. Zwykle wrzucał je przez otwarte okno, do skarpet i butów, stąd wziął się właśnie zwyczaj chowania upominków w takich miejscach.

 

Nie można pominąć wielkiej odwagi świętego, który działał na rzecz ludzi. Mikołaj z narażeniem życia usługiwał chorym w czasie zarazy, trwającej w jego stronach. Innym razem udał się osobiście do Konstantynopola, by u cesarza Konstantyna I Wielkiego uprosić ułaskawienie trzech młodzieńców skazanych na karę śmierci za drobne wykroczenie. Modlitwa Świętego Mikołaja uratowała także rybaków podczas sztormu, dlatego Mikołaj jest też patronem marynarzy i rybaków. Wstawił się też za niesprawiedliwie uwięzionymi oficerami, którzy zostali uwolnieni.

 

Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia około 345 roku. Na chrześcijańskich portretach jest przedstawiany w szatach liturgicznych,z mitrą na głowie oraz pastorałem w ręku.

 

Święty Mikołaj współcześnie

 

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja został rozpowszechniony w 1930 roku w świątecznej reklamie Coca-Coli. Warto jednak podkreślić, że wyobrażenie postaci w czerwonym stroju istniało dużo wcześniej, ponieważ Haddon Sundblom, któremu koncern zlecił opracowanie obrazków ze Świętym Mikołajem, inspirował się Mikołajem opisanym ponad 100 lat wcześniej przez Clementa C. Moore'a w wierszu „Wizyta Świętego Mikołaja”.

 

Dziś Święty Mikołaj jest postrzegany jako niemal baśniowa postać z Laponii, która raz w roku odwiedza dzieci na całym świecie, pakując do swoich sań ciągniętych przez renifery, worek z prezentami.

 

W Rosji i krajach ościennych odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Dziadek Mróz. W tradycji bizantyjskiej występuje natomiast Święty Bazyli.

 

Co roku 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci, które wcześniej wysyłają mu listy ze swoimi prywatnymi prośbami.


 

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi inspiracjami bożonarodzeniowymi.

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć