Większość maluchów weźmie tablet czy komórkę w swoje małe rączki nim ukończy dwa lata mimo że taki kontakt jest dla nich co najmniej niewskazany. Zobacz, ile czasu przed ekranem urządzeń elektronicznych może spędzać dziecko w zależności od wieku.
Badania przeprowadzone wśród rodziców w Wielkiej Brytanii wskazują, że 80 proc. respondentów wierzy, że korzystanie przez dziecko z urządzeń elektronicznych wspiera jego rozwój. Odmienne zdanie w tej kwestii mają specjaliści. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje, że przed ukończeniem 2. roku życia dziecko nie powinno spędzać czasu przed żadnym ekranem.
Między 2. a 6. rokiem życia bezpieczny czas korzystania z urządzeń elektronicznych nie może przekraczać 20 minut. Dziecku w wieku szkolnym (6-12 lat) nie należy pozwalać na używanie tego rodzaju sprzętów dłużej niż dwie godziny dziennie. Nastolatkowie powyżej 13. roku życia mogą spędzać przed monitorem nie dłużej niż trzy godziny dziennie.
Tymczasem - jak pokazują badania - ten czas w wielu przypadkach jest zdecydowanie za długi. Sprzyja temu również edukacja zdalna, która nakłada na uczniów obowiązek korzystania z urządzeń elektronicznych podczas zajęć online. Obecnie dziecko nie ma odskoczni od ekranu nawet podczas lekcji, ponieważ te odbywają się z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych.
Badania przeprowadzone przez Ipsos w styczniu 2021 roku wskazują, że dzieci spędzają przed komputerem 1,5 godziny dłużej niż zadeklarowano w podobnym sondażu w 2018 roku. 89 proc. dzieci poświęca dziennie na aktywności online (poza obowiązkiem szkolnym) ok. 3-4 godziny. Znacznie więcej czasu w wirtualnym świecie spędzają dzieci starsze niż te młodsze. Nastolatki w wieku 12-15 lat korzystają z internetu około 8 godzin dziennie.
Widzimy więc jak świat wirtualny – przynajmniej dla części dzieci - staje się częścią tego rzeczywistego. Pandemia dodatkowo wzmacnia ten proces.
A Ty, dostrzegasz, ile przed ekranem spędza Twoje dziecko?
Zobacz też: Komputer i tablet - "cyfrowa heroina" dla dzieci