Warszawa

Sprawdź, ile czasu przed ekranem może spędzać Twoje dziecko

Sprawdź, ile czasu przed ekranem może spędzać Twoje dziecko

Większość maluchów weźmie tablet czy komórkę w swoje małe rączki nim ukończy dwa lata mimo że taki kontakt jest dla nich co najmniej niewskazany. Zobacz, ile czasu przed ekranem urządzeń elektronicznych może spędzać dziecko w zależności od wieku.

 

Wiek a bezpieczny czas przed ekranem

 

Badania przeprowadzone wśród rodziców w Wielkiej Brytanii wskazują, że 80 proc. respondentów wierzy, że korzystanie przez dziecko z urządzeń elektronicznych wspiera jego rozwój. Odmienne zdanie w tej kwestii mają specjaliści. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje, że przed ukończeniem 2. roku życia dziecko nie powinno spędzać czasu przed żadnym ekranem.

 

Między 2. a 6. rokiem życia bezpieczny czas korzystania z urządzeń elektronicznych nie może przekraczać 20 minut. Dziecku w wieku szkolnym (6-12 lat) nie należy pozwalać na używanie tego rodzaju sprzętów dłużej niż dwie godziny dziennie. Nastolatkowie powyżej 13. roku życia mogą spędzać przed monitorem nie dłużej niż trzy godziny dziennie.

 

 

Ile czasu przeciętnie dzieci spędzają przed komputerem?

 

Tymczasem - jak pokazują badania - ten czas w wielu przypadkach jest zdecydowanie za długi. Sprzyja temu również edukacja zdalna, która nakłada na uczniów obowiązek korzystania z urządzeń elektronicznych podczas zajęć online. Obecnie dziecko nie ma odskoczni od ekranu nawet podczas lekcji, ponieważ te odbywają się z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych.

 

Badania przeprowadzone przez Ipsos w styczniu 2021 roku wskazują, że dzieci spędzają przed komputerem 1,5 godziny dłużej niż zadeklarowano w podobnym sondażu w 2018 roku. 89 proc. dzieci poświęca dziennie na aktywności online (poza obowiązkiem szkolnym) ok. 3-4 godziny. Znacznie więcej czasu w wirtualnym świecie spędzają dzieci starsze niż te młodsze. Nastolatki w wieku 12-15 lat korzystają z internetu około 8 godzin dziennie.

 

Widzimy więc jak świat wirtualny – przynajmniej dla części dzieci - staje się częścią tego rzeczywistego. Pandemia dodatkowo wzmacnia ten proces. 

 

A Ty, dostrzegasz, ile przed ekranem spędza Twoje dziecko?

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć