Warszawa

Radosne książki

Radosne książki

Kiedy nasze myśli krążą wokół trosk i problemów, a zewsząd docierają niepokojące informacje, warto sięgnąć po książki. Według badań czytanie potrafi obniżyć poziom stresu aż o 60%. Jesteśmy pewni, że „kuracja” zadziała jeszcze lepiej, jeśli sięgnie się po opowieści pełne optymizmu i z radosnym zakończeniem.

 

Pan Kuleczka
Wojciech Widłak

Elżbieta Wasiuczyńska (Ilustr.)

 • Wydawnictwo: Media Rodzina
 • Wiek odbiorców: 3-5 lat

 

 

Książki z serii o przygodach pana Kuleczki są ulubionymi publikacjami wielu małych czytelników. Już samo przebywanie w towarzystwie kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk-Bzyk sprawia radość. Z nimi nigdy nie ma nudy, a zwyczajna zabawa zmienia się w porywającą przygodę.

 


 

Uśmiech dla żabki

Przemysław Wechterowicz

 • Wydawnictwo Ezop
 • Wiek odbiorców: 3-6 lat

 

 

Prosty uśmiech przesłany drugiej osobie potrafi zdziałać cuda. Opowieść o mamie czującej, że jej mała córka za nią tęskni, napawa nas optymizmem. Kochająca osoba nawet z drugiego końca lasu, wioski, miasta czy świata będzie o nas pamiętała. Wystarczy też mały gest, aby podnieść kogoś na duchu. Po przeczytaniu tej książki mamy ochotę rozsyłać dookoła uśmiechy.

 


 

Radość
Corrinne Averiss

 • Wydawnictwo Zielona Sowa
 • wiek odbiorców: 4-5 lat

 

Teraz, kiedy dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy się odizolować, dbanie o relacje międzyludzkie jest szczególnie ważne. Codzienne troski mogą nas przytłoczyć, lecz obrazkowa opowieść o Marysi, która szukała źródeł radości dla babci, przyprawi o uśmiech każdego czytelnika oraz uświadomi nam, jak ważne jest, aby dbać o każdego członka naszej rodziny.

 


 

Nowe Ucieszki Cieszka
Zdeněk Svěrák
Ewa Stiasny (Ilustr.)

 • Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Wiek odbiorców: od 5 do 9 lat

 

 

Cieszek jest chodzącą radością - cieszy go wszystko: padający deszcz, mgła, spotkanie z dżdżownicą. Jako syn ogrodnika dużo czasu spędza w ogródku, a tam spotykają go niesamowite przygody. Albo inaczej - tak, w swej prostocie i radości z życia, odbiera je mały bohater. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Cieszek to czeski bohater, a lekki czeski humor dodaje tym opowieściom niezwykłego uroku.

 


 

A niech to gęś kopnie
Marta Guśniowska

 • Wydawnictwo: Tashka
 • Wiek odbiorców: 5-9 lat

 

 

Choć początkowo może wydawać się, że to smutna książka, bo jedna z głównych bohaterek - gęś - nie widzi sensu swojego życia, to opowieść ta wręcz tryska humorem (szczególnie słownym i sytuacyjnym) i oczywiście bardzo dobrze się kończy, bo pokazuje, że w zupełnie niespodziewanych okolicznościach, kiedy tracimy już nadzieję, może nas spotkać ogromne szczęście.

 

 


 

Mikołajek

René Goscinny
Jean-Jacques Sempé

 • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Wiek odbiorców: 7-10 lat

 

 

Zestawienie radosnych książek nie mogło się obejść bez opowieści o przygodach Mikołajka. Ten mały urwis kojarzy się nam z niesfornymi przygodami, które na szczęście zawsze kończą się dobrze. Nas najbardziej bawią dwie rzeczy: rozbrajające swą nieświadomością spojrzenie małego chłopca na otaczającą go rzeczywistość i nieuchronne zmierzanie ku katastrofie w każdej podejmowanej przez niego czynności.

 


 

Kto pocieszy Maciupka 
Tove Jansson

 • Wydawnictwo: EneDueRabe
 • Wiek odbiorców: 6-10 lat

 

 

Ta propozycja jest inna niż wszystkie. Nie tryska optymizmem, brak w niej śmiesznych żartów czy humoru sytuacyjnego. Maciupek jest w niej przerażony - boi się wszystkiego i wszystkich. Jednak zamknięty w swoim strachu dostrzega, że jest ktoś, kto boi się jeszcze bardziej niż on i to daje mu siłę, aby działać, a tym samym uwalnia go z wszechogarniającego niepokoju. Nie musimy dodawać, że książka kończy się dobrze :)

 


 

Lawendowa czarownica
Katarzyna Borys

 • Wydawnictwo: Akapit Press
 • Wiek odbiorców: 8 do 12 lat

 

 

Małgosia - bohaterka książki - jest zwykłą dziewczynką, mieszka w bloku i ma sąsiadkę. Jednak wiara w czary - drobne gesty, które mogą nieść pocieszenie, otuchę i radość z każdego dnia - sprawia, że ta zwykła opowieść zamienia się w ciepłe przesłanie - idealne na wszelkie smutki.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć