Warszawa

Czas przed ekranami. Jak rodzice mogą go monitorować?

Czas przed ekranami. Jak rodzice mogą go monitorować?

W niedawno opublikowanej metaanalizie wzięto pod uwagę 58 badań dotyczących spędzania czasu przed ekranem oraz różnych aspektów osiągnięć szkolnych.

 

Naukowcy stwierdzili, że oglądanie telewizji i granie w gry wideo wydaje się mieć negatywny wpływ na osiągnięcia szkolne. W niektórych badaniach znaleziono związek między całkowitym czasem spędzanym przed ekranami a osiągnięciami szkolnymi. Z pewnością nadmierne korzystanie z ekranów powoduje szereg problemów ze snem, socjalizacją, a także ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

 

Korzystanie z nowoczesnych technologii jest dla dzieci atrakcyjne i wciągające. Zadaniem rodziców jest monitorowanie czasu spędzanego przed ekranami oraz zachęcanie do rozsądnego ich użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi dla rodziców.

 

Uwaga KONKURS! Po przeczytaniu artykułu sprawdź swoją wiedzę i wygraj nagrody!

 

1/10
1/10

1. Ustalanie limitów jest kluczowe, jednak warto również zachęcać dzieci do alternatywnych aktywności. Jeśli zauważasz, że dziecko nie potrafi znaleźć innego zajęcia lub nie ma na nie pomysłu, podsuń mu interesujące możliwości: aktywność fizyczna, czytanie, zabawa klockami, czy zabawa z odgrywaniem ról, np. ulubionych bohaterów.

2/10
2/10

2. Warto ustalić zasady dotyczące korzystania z nowoczesnych technologii. Pierwszą z nich jest: brak telefonów, tabletów, czy innych urządzeń elektronicznych podczas odrabiania lekcji. Czas przeznaczony na naukę powinien być wolny od ekranów tak, by dziecko mogło skupić się na wykonywanej czynności. Wyjątkiem mogą być zadania wymagające użycia Internetu. Rodzice powinni kontrolować, czy właśnie w tym celu dzieci używają komputera.

3/10
3/10

3. Kolejna zasada to brak ekranów w sypialni dzieci. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne znacznie utrudnia zasypianie. Polecane przed snem są zajęcia, które nie pobudzają, czyli na przykład: czytanie książek, wzięcie ciepłej kąpieli lub słuchanie muzyki.

4/10
4/10

4. Również posiłki rodzinne powinny być wolne od ekranów. Zasada ta obowiązuje wszystkich członków rodziny i dotyczy zarówno stołowania się w domu, jak i w restauracjach. Wspólne posiłki to dobry czas na rozmowy, kontakt z rodziną oraz rozkoszowanie się smacznym jedzeniem. Zobacz nasze propozycje pytań rozpoczynających rozmowę.

5/10
5/10

5. Zachęcaj dzieci do spędzania czasu na zewnątrz. Niepokojące wyniki badań pokazują wzrost niedoborów witaminy D u dzieci. Wynikają one ze zbyt krótkiego czasu przebywania na świeżym powietrzu. Minimalny czas ekspozycji na słońce powinien wynosić godzinę dziennie. Regularna jazda na rowerze, bieganie, chodzenie na spacery, granie w piłkę nożną czy koszykówkę jest niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka.

6/10
6/10

6. Czytaj dzieciom i z dziećmi. Podczas czytania, porozmawiaj z dziećmi o danej historii. Których bohaterów lubią, z którymi się identyfikują? Jakie mogą być alternatywne zakończenia? Jak rozwiązano przedstawione problemy? Możesz również przeczytać książkę, po którą sięga obecnie Twoje nastoletnie dziecko. Stanie się ona dobrym tematem do rozmowy. Jeśli dziecku spodobał się jakiś film, zasugeruj przeczytanie książki, która była podstawą scenariusza. Zabieraj dzieci do biblioteki, by mogły wybrać ciekawe dla nich książki.

7/10
7/10

7. Dzieci poniżej 2 lat nie powinny mieć styczności z ekranami (poza koniecznością chatu wideo). Dzieci starsze niż 2 lata oraz nastolatki powinny spędzać przed ekranami do godziny dziennie. Pod warunkiem odrobieniu zadania domowego, wykonania swoich obowiązków oraz aktywności fizycznej, na której spędzili przynajmniej godzinę. Są to wytyczne American Academy of Pediatrics.


Ważne jest także ustalenie określonego czasu wolnego od mediów dla całej rodziny, oprócz tych wymienionych powyżej: na posiłki i przed snem. Rodzice mogą skorzystać ze strony AAP Health Children, aby uzyskać sugestie dotyczące stworzenia rodzinnego planu korzystania z mediów.

8/10
8/10

8. Oczywiście całkowite wykluczenie ekranów nie jest możliwe. Należy więc zachęcić dzieci i młodzież do kreatywnego korzystania z nowoczesnych technologii. Mogą stworzyć własny film i zmontować go w odpowiednim programie, stworzyć animację lub fotoalbum, uczyć się gry na instrumencie, nagrywać własną muzykę lub uczyć się kodowania. Listę aplikacji edukacyjnych można znaleźć między innymi na stronie Common Sense Media.

9/10
9/10

9. Przeznacz jeden wieczór w tygodniu na rodzinne spędzenie czasu. Możecie razem obejrzeć film, zagrać w planszówki, urządzić karaoke czy zagrać w interaktywne gry wideo. W wybrany weekend urządźcie wycieczkę pieszą lub rowerową do parku lub lasu, zagrajcie w kręgle, wybierzcie się na łyżwy.

10/10
10/10

Każdy kontakt społeczny „w realu”, zwłaszcza z rodziną, jest bardzo cenny. Pomaga budować więzi, właściwe zachowania interpersonalne, uczy empatii oraz chroni przed zaburzeniami nastroju.

 

 

 

 

artykuł źródłowy

 

Uwaga KONKURS! Po przeczytaniu artykułu sprawdź swoją wiedzę i wygraj nagrody!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć