Warszawa

Magia wspólnych posiłków

Zaproszenie swojej rodziny do wspólnego posiłku przy stole to nie lada wyczyn i każdy rodzic na pewno wie, o czym mówię.

 

Lecz pomimo wszystko, warto wdrażać takie rytuały do swoich rodzinnych tradycji. Będzie to z korzyścią zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. Wiele jest korzyści z tego płynących, ale najważniejsze to poczucie bezpieczeństwa, lepsza relacja z rodziną, dodatkowa energia czy dzielenie się doświadczeniem i miłością przy wspólnym stole.

 

oprac. Justyna Polak

 

1/11
1/11

Regularne, rodzinne posiłki pomagają dzieciom w każdym wieku utrzymywać prawidłową wagę ciała, spożywać posiłki wyższej jakości, a przy tym mieć lepsze nawyki żywieniowe. Jeśli chodzi o starsze dzieci, które jedzą posiłki ze swoimi rodzinami, pojawia się wyższe prawdopodobieństwo, że w przyszłości rzadziej będą nadużywać alkoholu, papierosów czy narkotyków. Nastolatki są również mniej skłonne do nadmiernego nadużywania złej diety, która prowadzi do zaburzeń odżywiania. Udowodniono również, że dzieci, które spożywają posiłek z rodziną i w trakcie którego dużo rozmawiają w przyjemnej atmosferze, maja mniej objawów depresyjnych.

2/11
2/11

Tak jak dzieci, rodzice również mogą czerpać korzyści ze wspólnych posiłków w gronie rodzinnym. Ostatnie badanie wykazało, że rodzice, którzy spożywali więcej wspólnych posiłków, jedli więcej warzyw i owoców – czego wielu z nas najbardziej brakuje w zapotrzebowaniu dietetycznym. Okazuje się również, że wspólne spędzanie czasu przy posiłku przyczynia się do spożywania mniejszej ilości fast-foodów wśród ojców oraz mniejszym objadaniem się wśród matek.

3/11
3/11

Wszystko to bardzo dobrze brzmi, ale praktyka wspólnych posiłków w rzeczywistości nie jest tak oczywista. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, które być może pomogą Ci lepiej przełożyć wiedzę teoretyczną w praktyczną.

4/11
4/11

1. Zaangażuj swoje dzieci w przygotowywanie posiłków!

 

Od planowania posiłków, przez zrobienie listy zakupów, pójście do sklepu, aż po przygotowanie posiłku. Małe czynności angażują dziecki i dają im poczucie przynależności, przez co mogą poczuć, że są częścią rodziny. Im bardziej są za coś odpowiedzialne, tym bardziej mogą odczuć i rozwinąć zaufanie i samowystarczalność w kuchni. Dlatego czasem zwykłe zamieszanie zupy wystarczy dziecku, by poczuło się częścią czegoś większego.

5/11
5/11

2. Każdy sam sobie służy!

 

Pozwól każdemu członkowi rodziny na zgarnięcie własnych naczyń i nałożenie sobie takiej ilości jedzenia, na jaką mają ochotę. W ten sposób dzieci poczują, że same wiedzą, co im się podoba i na co mają wpływ, a co za tym idzie na sposób, w jaki się odżywiają. Dla najmłodszych członków rodziny jest to świetna okazja dla ćwiczenia zręczności i koordynacji ruchowej. Nie stresuj się, jeśli na stole pojawią się plamy. Każdemu może zdarzyć się coś wylać czy upuścić, a tym bardziej dzieciom, które nie mają jeszcze do końca wypracowanej płynności ruchów. Miej w pobliżu serwetki i ściereczki.

6/11
6/11

3. Uczyń rozmowy podczas posiłków tradycją!

 

Zapytaj każdą osobę o znajomych, plany, czy najzabawniejszy moment ich dnia. Pokaż tym samym, że czas posiłków jest czasem wspólnym, a każdy zasługuje na zainteresowanie. Pokaż również, że jedzenie może być spokojnym i przyjemnym doświadczeniem. Odkładaj sztućce pomiędzy kęsami. Nawiązuj kontakt wzrokowy. Oddychaj. Uśmiechaj się. Doceń swoją rodzinę. Po prostu bądź.

7/11
7/11

4. Rozmawiajcie o preferencjach smakowych, kolorach i smakach!

 

Każdy ma swoje ulubione smaki i potrawy. To oczywiste. Lecz mimo wszystko rozmawianie o składnikach czy kombinacjach pomoże dzieciom zrozumieć różnorodność opcji żywieniowych.  Zdrowe kombinacje w jedzeniu, zróżnicowanie przypraw, ziół, pomoże im nauczyć się rozróżniać i łączyć smaki, zwłaszcza jeśli pomagają w kuchni i widzą jak powstają ich ulubione dania.

8/11
8/11

5. Dyskutujcie o pochodzeniu produktów!

 

Dyskusja o tym, skąd pochodzi żywność, może być świetnym wstępem do poznawania bardziej złożonych tematów społeczeństwa, ekonomii, cyklu życia roślin, rytmu natury, pór roku, oraz tego, że wszyscy jesteśmy częścią znacznie większego ekosystemu.

9/11
9/11

6. Wyrażaj wdzięczność!

 

Otwarcie pokazuj swoją wdzięczność za posiłki, które jesteście w stanie przygotować, ugotować, oraz cieszyć się razem z możliwości spędzenia wspólnego czasu. Poprzez te czynności pokazuj dzieciom, że powinniśmy być wdzięczni za to, że mamy co jeść oraz nie głodujemy jak dzieci w innych częściach świata. Czyniąc to, dbamy o nasze pożywienie i doceniamy znaczenie i wartość małych rzeczy, które składają się na domowe posiłki dzielone z tymi, których kochamy. Kiedy miłość jest podstawą naszej potrzeby odżywiania, szybkie opcje i kupowane zamienniki stają się drugorzędne w stosunku do pysznych i wolno gotowanych posiłków, które możemy stworzyć z miłości, własnymi rękami, dla naszych najbliższych.

10/11
10/11

7. Nie stresuj się!

 

Interesuj się bardziej tym, jak Twoje dzieci odbierają wspólne posiłki, niż tym czy wszystko było idealnie dopracowane. Nie przejmuj się szczegółami, a atmosferą jaka panuje w pomieszczeniu podczas posiłku. Traktuj wspólne posiłki jako akt miłości w stosunku do swoich bliskich. W ten sposób zdrowie i spełnienie staną się efektem ubocznym pracy, energii, i serca które włożyłeś w przygotowanie posiłku dla swoich najbliższych. Spraw by była to sprawa naturalna, prosto z serca.

 

Takie podejście sprawi, że posiłki w domu rodziców, kiedy dzieci będą już dużo starsze, staną się cudowną tradycją. Dzieci, wracając do domu rodzinnego, nie będą mogły doczekać się wspólnie spędzonego czasu.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć