3. Wzmacniaj pozytywne relacje z rówieśnikami
Większość nastolatków chce być akceptowana przez rówieśników oraz mieć określoną pozycję w grupie. Brak takiego „statusu”, czy brak akceptacji, może prowadzić do napięcia i stanów depresyjnych.
Badania pokazują, że zawieranie pozytywnych przyjaźni czy bycie w związku romantycznym, obniża prawdopodobieństwo lęku społecznego i depresji. Jednakże istnieje także odwrotna zależność. Rówieśnicze relacje negatywne, nacechowane przemocą czy wykorzystywaniem zwiększają prawdopodobieństwo depresji i stanów lękowych.
Jedno z badań wykazało, że nastolatki, która posiadają przynajmniej jednego bliskiego przyjaciela są bardziej odporne psychicznie. Przyjaźń pomaga im radzić sobie z niepowodzeniami i trudnymi emocjami w zdrowszy sposób. Inne badania wykazały, że przyjaźnie oraz bycie częścią społeczności zapewniają korzyści w przyszłości – nie tylko zmniejszają ryzyko depresji, ale także zapewniają dobre relacje z dorosłymi i lepsze zdrowie fizyczne.
Jak rodzice mogą pomóc? Istotne jest, by nie zniechęcać nastolatków do zawierania przyjaźni i tworzenia zdrowych więzi rówieśniczych.
Warto zachować zdrowy rozsądek nie panikując, że dziecko ma „za mało” lub „za dużo znajomych”. Rodzice powinni znaleźć czas na rozmowę z nastolatkami o tym, co to znaczy być troskliwym przyjacielem i partnerem. Mogą pomóc swoim dzieciom zobaczyć, że relacje nie zawsze muszą być idealne, ale należy je pielęgnować i że bliskie przyjaźnie mogą trwać przez całe życie.