Warszawa

Książki na Czasie - Listopad 2019

Książki na Czasie - Listopad 2019

Zapraszamy za zestawienie ostatniego miesiąca!

Wszystkie nowości książkowe znajdziecie w:
DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki

 

NOWOŚCI LISTOPADA

 

Wróżka Prawdomówka, Matt Haig,  Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Czy mówienie prawdy może być kłopotliwe? Dla jednej wróżki takie właśnie jest.
Rymowana opowieść pokazuje, że słuchanie prawdy czasem jest bolesne. Czy da się z tym żyć? Ta osnuta na świątecznych symbolach, lekka opowieść daje odpowiedź na te pytania. Warto ją przeczytać, aby nie tylko przeżyć piękne święta, ale też nauczyć się czegoś ważnego.

 

Wiek odbiorców: 2-5 lat

 

Zielony kapelusz i jego czereda, Weronika Kurosz, wyd. Zysk i i S-ka

 

Często na świat przyrody patrzymy poprzez spersonifikowane postaci zwierząt. Ale czy znamy ich prawdziwe życie? Czy wiemy, jaki jest ich świat? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, jeśli chcemy się mianować przyjacielami przyrody, którzy będą o nią dbać.
Ta książka pokazuje nam jak wygląda „codzienna organizacja” zwierzęcego świata. Bo choć nie są ludźmi to też  budują społeczeństwa, łączą w pary, wychowują potomstwo, dbają o pożywienie. Poznajcie ich sekrety, by stać się ich prawdziwymi. To od tego, jak dziś zadbamy o przyrodę zależy nasza przyszłość. Warto o tym pamiętać już od najmłodszych lat.

 

Wiek odbiorców: 3-5 lat

 

Rzeczowniki do jedzenia i do picia, Agata Dębicka-Cieszyńska, Wyd.: Centrum Metody KrakowskiejKsiążka ta rozpoczyna nową serię do nauki według metody czytania globalnego. W dużym uproszczeniu metoda ta, stworzona w latach 60. ubiegłego wieku, polega na tym, że dzieci zapamiętują od razu cały wyraz, nie zaś poszczególne litery i z nich „budują” słowa. Książka Agaty Dębickiej-Cieszyńskiej prezentuje rzeczowniki do jedzenia i picia. Wyrazy zapisano białą czcionką na czarnym tle i uzupełniono realnymi zdjęcimi prezentowanych przedmiotów. Ponadto przygotowano nagrania czytane przez logopedę i jednocześnie zawodową aktorkę, co wspomaga naukę.

 

Wiek odbiorców: od 4 lat

 

Feluś Kocimiętki odkrywa świąteczny sekret, Pip Jones, wyd. Zielona Sowa

 

Ta książka to kwintesencja świątecznych publikacji: jest ciepła, radosna opowieść o szykowaniu się do świąt, dekorowaniu domu, kupowaniu prezentów i odwiedzinach na jarmarku świątecznym.
Warto ją mieć na półce i czytać, by móc się cieszyć magią Bożego Narodzenia. Ta świąteczna atmosfera nie jest jednak wystarczającym powodem, aby ją polecać. Ala właścicielka Felusia - niewidzialnego kota - ma tylko jedno marzenie. Chciałaby, aby jej ulubieniec był widzialny - czy św. Mikołaj spełni jej pragnienie? Tu przecież nie chodzi o prezenty i inne miłe rzeczy, a o ukochanego przyjaciela.

 

Wiek odbiorców: 4-5 lat

 

45 naprawdę niezwykłych słoni, Marta Zaremba, wyd. Fundacja Hospicyjna

 

W naszym przyrodniczo-świątecznym zestawieniu musiało znaleźć się miejsce dla tej niezwykłej publikacji, choć nie jest ani o przyrodzie, ani o świętach Bożego Narodzenia, a o odchodzeniu. Tosi umiera ukochana babcia i cała rodzina musi poradzić sobie ze stratą. Pomocne okazują się słonie-figurki zbierane przez babcię. Dzięki nim i wspomnieniom może być ciągle ze swoją rodziną. Dlaczego polecamy tę publikację? Ponieważ stworzył ją zespół specjalistów by była prawdziwym plasterkiem na duszę osieroconego dziecka.

 

Wiek odbiorców: 5-10 lat

 

Życie i przygody Świętego Mikołaja, Frank L. Baum, Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

 

Ta książka jest niezwykła z trzech powodów. Po pierwsze znajdziecie w niej odpowiedzi na pytania związane z podróżami Świętego Mikołaja. Bo jak wytłumaczyć dlaczego Mikołaj podróżuje saniami i w jedną noc odwiedza wszystkie dzieci.

Pod drugie po raz pierwszy została wydana w 1902 roku i choć ma już ponad 100 lat ciągle jest warta przeczytania.

Po trzecie jej autorem jest Frank L. Baum, który dał czytelnikom Małą Dorotkę, czarnego pieska Toto oraz Blaszanego Drwala i Stracha na Wróble, czyli bohaterów „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.

 

Wiek odbiorców: 6-8 lat

 

Grudniowy gość, Siri Spont, wyd. Zakamarki

 

Listopad, to tak naprawdę to „przedprzedgrudzień”. Dlaczego? Ponieważ na księgarskich półkach lądują publikacje o przygotowaniu do świąt. „Grudniowy gość” to opowieść, która tak jak tradycje świąteczne powtarza pewien schemat: zaczyna się od wzajemnej niechęci między bohaterami kuzynami. Wszystko zmienia się oczywiście zaraz po tym, jak bohaterowie odkrywają pewną tajemnicę. Do jej odkrycia dochodzi się stopniowo, przez 24 rozdziały - co czyni z tej publikacji książkowy kalendarz adwentowy przygotowujący do świąt Bożego Narodzenia. „Grudniowy gość” dołącza tym samym do kolekcji książek wydawnictwa Zakamarki, które podzielone na 24 części są idealne do czytania każdego dnia adwentu.
Nie myślcie jednak, że to tylko cukierkowa opowieść. Ta publikacja odsłania swoje treści na wielu poziomach. Kuzyn bohaterki pochodzi z kraju, gdzie teraz toczy się wojna. Ale to Marta, która musiała oddać mu swój pokój i zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń (między innymi ze spotkań z przyjaciółką) czuje się poszkodowana. Czy uda jej się pokonać samą siebie? Święta, magia i ważne pytania w tej książce tworzą bardzo dobre połączenie.

 

Wiek odbiorców: 6-9 lat

 

Podręcznik dla superbohaterów. T. 2: Czerwona maska, Elias Vahlund, wyd. Debit

Druga część książki, którą każdy musi przeczytać! Odkąd prześladowana Lisa znalazła w bibliotece „Podręcznik dla Superbohaterów”, zaczęła ćwiczyć się w 101 supermocach. Od tej pory też przeciwstawia się presji oprawców. W części drugiej czeka ją jednak zdecydowanie trudniejsze zadanie.
Czy sobie poradzi? Czy uda jej się pokonać swoich przeciwników? Jeśli jeszcze nie znacie tej publikacji, koniecznie musicie to nadrobić. Warto, aby dzieci i rodzice sięgnęli to ten „Podręcznik…”, bo przemoc i prześladowanie dotyka zdecydowanie za dużo dzieci.

 

Wiek odbiorców: 7-11 lat

 

Ratujmy zwierzęta, Jess French, wyd. Wilga

 

To druga książka o przyrodzie w tym zestawieniu. Temat ten jest jednak bardzo ważny, ponieważ dotyczy naszej wspólnej przyszłości. Warto więc, aby dzieci w każdym wieku poszerzały wiedzę na temat zagrożonej wyginięciem przyrody. Każdego dnia z naszej planety bezpowrotnie znika jakiś gatunek. Jest jednak szansa, aby zatrzymać ten destrukcyjny i przerażający proces. Autorka książki Jess French pokazuje, co możemy zrobić. Jeśli myślicie, że nic, bo cóż przecież  zdziałamy w pojedynkę, to jesteście w błędzie. Pamiętajcie, że każdy z nas i nasz każdy drobny gest ma znaczenie. Ta książka nas tego nauczy.

 

Wiek odbiorców: 9-12 lat

 

Sprawdźcie nasze zestawienia nowości z ostatnich miesięcy - może coś przypadnie Wam do gustu ;)


Zapraszamy do subsktybcji naszego kanału na YouTube!
Znajdziecie tam m.in. wideorecenzje książek, inspiracje oraz nasze programy o książce dziecięcej!
ZOBACZ >>

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć