Poznań

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu

Najlepsze filmy dla młodej widowni z ostatnich kilkunastu miesięcy, międzynarodowe highlighty, polskie premiery i inspirujące spotkania; międzynarodowy konkurs w czterech kategoriach, sekcje tematyczne i pokazy specjalne, spotkania dla branży filmowej i  rozmowy o sposobach pracy z młodymi osobami na planie filmowym – to tylko kilka  zapowiedzi tego, czego można się spodziewać pod koniec roku w ramach 42. Międzyna rodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. A zapraszając do  udziału w tej edycji, prezentujemy również jej plakat, zaprojektowany przez Pawła Mildnera.  

 


Od 24 listopada do 1 grudnia 2024 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! – drugi najstarszy festiwal filmowy w Polsce i drugi najstarszy  festiwal filmów dla młodej widowni na świecie. W programie tegorocznej, 42. edycji Festiwalu zaprezentujemy to, co w kinie dla najmłodszego i młodego widza najlepsze, najbardziej  interesujące, to, co nurtuje kino i młodych ludzi. Znajdą się w nim różnorodne formy i gatunki: od pełnometrażowych filmów aktorskich i animacji, poprzez dokumenty, po krótkie metraże. Ale Kino! to – poza filmami – także przestrzeń, w której młodzi ludzie mają możliwość współtworzenia Festiwalu i części jego programu.  

 

Partycypacyjny charakter Ale Kino! od początku stanowił jego wyraźny rys, a dzisiaj od zwierciedla się to w sekcji współprogramowanej przez młodych, czyli przez Młodą Radę Programową. Wspólnota doświadczenia i integrowanie środowiska – także tego, które tworzy  festiwale filmowe dla młodej widowni – wyróżnia Ale Kino!. To w Poznaniu zainicjowaliśmy europejską wspólnotę festiwali filmowych w dobie kryzysu pandemii w 2020 roku i w  grudniu odbędzie się już piąte spotkanie tej grupy. 

 

Ubiegłoroczna edycja była okazją do świętowania 60-lecia powstania Festiwalu, była też momentem zamknięcia pewnego rozdziału. Od tego roku Festiwal ma nową dyrektorkę artystyczną i za sterami zespołu stoi Marta Jodko. Moment transformacji Festiwalu nie zatrzymał nas w trzymaniu ręki na pulsie filmowego krajobrazu i zjawisk, które towarzyszą zmieniają cej się rzeczywistości. Oczy mamy stale zwrócone na światową i polską kinematografię, a teraz proponujemy nowe tematy do przyjrzenia się i dyskusji.  

 

W programie 42. MFFMW Ale Kino! znajdą się propozycje zarówno dla widowni najnajm łodszej (od 3. roku życia), dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i dla młodzieży  licealnej, studiującej oraz dorosłych. Selekcja obejmie ponad 100 filmów z całego świata –  kilkadziesiąt europejskich produkcji, w tym także polskich, jak również tytuły z Kanady,  Ameryki Południowej czy Azji. Sercem programu jest Międzynarodowy Konkurs podzielony na 4 kategorie: filmów pełnometrażowych dla dzieci, pełnometrażowych dla młodzieży,  krótkometrażowych dla dzieci i krótkometrażowych dla młodzieży, który prezentuje produk cje głównie z dwóch ostatnich lat, filmy nagradzane na takich festiwalach jak Cannes, Berlinale, Annecy czy Tribeca. Jednym z tytułów, który już możemy zdradzić, to Pozdrowienia z  Marsa w reżyserii Sarah Winkenstette, mający swoją światową premierę podczas norweskie go festiwalu w Kristiansand, gdzie otrzymał nagrodę jury międzynarodowego oraz nagrodę ECFA w kategorii najlepszy film pełnometrażowy.  

 

Poza Konkursem odbędą się seanse w ramach sekcji tematycznych i pokazów specjalnych, a  także spotkania z twórcami i twórczyniami, Q&A, dyskusje i rozmowy. W programie znajdą się zarówno sekcje znane z poprzednich edycji, jak i nowe propozycje. Będzie więc Seans  Młodych Programerów, czyli pokaz współtworzony i kuratorowany przez młodych ludzi,  którzy wybierają i decydują, które filmy krótkometrażowe zostaną zaprezentowane, i układa ją z nich własny zestaw. Natomiast Seans Sąsiedzi to okazja do przyjrzenia się filmom za proponowanym przez trzy współpracujące ze sobą festiwale, w grono których wchodzą Ale  Kino!, Zlín Film Festival i SCHLiNGEL. Także w tym roku odbędzie się Tajemniczy Pokaz, a więc pokaz w miejscu i z filmem, które do ostatniej chwili będą owiane tajemnicą. Więcej filmowych propozycji zdradzimy wkrótce. 

 

W dniach 27-29 listopada odbędzie się Ale Kino! Pro – wydarzenie skierowane do osób z  branży filmowej, edukacyjnej i wszystkich tych, dla których film jest obszarem aktywności. Główny akcent postawiony będzie na temat pracy z dziecięcymi aktorami – jakie są jej meto dologie i praktyki zarówno w Polsce, jak i za granicą oraz jakie wyzwania stoją przed twórcami. W ramach przybliżania tego zagadnienia odbędzie się m.in. masterclass Christiana Lo  – reżysera m.in. filmu Mamy talent (Los Bando), który zdobył w Polsce kilka nagród i zgro madził w kinach liczną widownię. W ramach Ale Kino! Pro odbędzie się również forum pit chingowe Nowe polskie filmy na horyzoncie, czyli prezentacje filmowych pomysłów na etapie wczesnego developmentu przed publicznością zajmującym się edukacją. To wyjątkowa  okazja dla osób tworzących i produkcyjnych filmy, by spotkać się z przedstawicielami szkół i  przedszkoli oraz poznać i skonfrontować potencjały edukacyjne swoich pomysłów. Sprzedaż akredytacji ruszy 12 września, o zgłoszeniach dla filmów poinformujemy wkrótce.  

 

W ramach Festiwalu odbędzie się również coroczne spotkanie online Europejskie festiwale  filmowe dla dzieci i młodzieży w roku 2024, które, pod auspicjami Europejskiego Stowa rzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA), organizuje Ale Kino!. Spotkanie to będzie okazją do  podzielenia się doświadczeniami osób, które stoją za wydarzeniami filmowymi, porozma wiania o sukcesach i wyzwaniach mijającego roku i zapowiedzenia, co w nadchodzących  miesiącach będzie zajmowało ważne miejsce w ich planach. 

 

Partycypacja młodych osób i budowanie wspólnoty festiwalowej leżą u podstaw Ale Kino!.  Objawia się to różne sposoby. Swoje działania podjęła już grupa młodych programerek i programerów w wieku 10-13 lat, którzy podczas kilkudniowych warsztatów oglądają i omawiają kilkanaście filmów krótkometrażowych, aby w rezultacie stworzyć własny zestaw filmów  krótkometrażowych. Powołana do życia została również Młodzieżowa Rada Programowa,  która ogląda i opiniuje część filmów z programu młodzieżowego. Trwają natomiast nabory  do Jury Dzieci i do Jury Młodych – na zgłoszenia czekamy do 20 sierpnia.  

 

Nadal czekamy także na propozycje filmów do programu od profesjonalnych twórców – open call trwa do 24 lipca i zgłosić można filmy pełnometrażowe (powyżej 60 minut) i krótkie formy filmowe (poniżej 30 minut), wyprodukowane między 2022 a 2024 rokiem, których  docelowym odbiorcą może być młoda widownia. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednic twem platformy Filmfreeway (https://filmfreeway.com/alekinofestival). Szczegółowy regu lamin dotyczący zgłoszeń znaleźć można na naszej stronie.  

 

W stale zmieniającym się świecie widzimy potrzebę skupienia się na potrzebach wspólnoty  najmłodszych i młodych dorosłych, zwrócenia się ku współpracy, celebrowania indywidual nych przeżyć oraz wyrażenia hołdu wyobraźni. Festiwal i kino są jedną z przestrzeni, w któ rej możemy na te potrzeby odpowiadać, a jednocześnie stworzyć warunki do dobrej zabawy.  To różnorodność emocji i myśli. Balansowanie na granicy realności i wyobraźni, na granicy  jawy i snu. Między realnością a oniryzmem zawieszony jest tegoroczny plakat festiwalu, do stworzenia którego zaprosiliśmy Pawła Mildnera – ilustratora i projektanta graficznego, autora książek obrazkowych i plakatów. Jego prace można zobaczyć m.in. w „The New York Ti mes”, „Süddeutsche Zeitung Magazin”, „Kukbuku” czy „Przekroju”. Zyskał on uznanie  wśród publiczności i był wielokrotnie nagradzany (m.in. nagrody i wyróżnienia The White  Ravens, Golden Pinwheel Young Illustrators Awards, Polish Graphic Design Awards). Formy  i kształty stworzone przez Pawła pozwalają zanurzyć się w podróży, znaleźć różne tropy i  podążyć za nimi, tworząc własne historie, budując zaskakujące skojarzenia, oraz dobrze się bawić. Można te historie tworzyć dla siebie, można się nimi podzielić i wspólnie je przeży wać, jak w kinie, jak na Festiwalu, jak przy okazji każdego seansu, kiedy budujemy kolejne  skojarzenia i mapy myśli. Do wspólnego przeżywania, przyglądania się światu w filmach i  poprzez nie zapraszamy już dzisiaj i mamy nadzieję, że zobaczymy się pod koniec roku w  Poznaniu.  

 

42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!  

24.11-1.12.2024 Poznań 

Kino Muza, Multikino 51, Kino Pałacowe, Scena Wspólna  

Więcej informacji na stronie: https://alekino.com/

 

Miasto Poznań 

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu  

Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Filmowców Pol skich, Polski Instytut Sztuki Filmowej  

Honorowy Patronat: Młodzieżowa Rada Miasta Poznania  

Partnerzy: Multikino, Centrum Kultury Zamek, Kino Pałacowe, Estrada Poznańska, Kino Muza  

 

Festiwal należy do:  

European Children’s Film Association ECFA  

The International Film Festival Network (IFFN)  

Organizatorem 42. MFFMW Ale Kino! jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 

Pokazanych zostanie ponad 100 filmów w kategoriach wiekowych od 3 lat do nieskończoności. Zapraszamy na pokazy grupy zorganizowane oraz indywidualnych widzów i widzki. Pokazy i wydarzenia festiwalowe odbędą się w przestrzeniach Kina Muza, Multikina 51, Kina Pałacowe go i Sceny Wspólnej.  

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć