Poznań

CZYTATY w 8 dni dookoła świata. O królu kruków

CZYTATY w 8 dni dookoła świata. O królu kruków

Od czerwca do września w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu można było podróżować po całym globie i kulturach świata. Podczas sobotnich bezpłatnych CZYTATÓW opowiadano baśnie, robiono zdjęcia, szukano skarbów, rysowano komiksy. Z przewodnikami po świecie, którymi byli podróżnicy, naukowcy, pisarze i artyści, dzieciaki trafiły nie tylko w wyjątkowe miejsca, ale także szukały polskich śladów m.in. w Iranie, Afryce, Australii. Przed nami finał cyklu. 

 

Poznański król kruków na finał 

 

Chociaż w 8 dni udało się poznać wszystkie kontynenty, na czytatowy finał organizatorzy zapraszają do Poznania. 

-Poznaliśmy wiele opowieści z Azji, Ameryki Południowej czy Europy, ale chcieliśmy, by w programie znalazło się też spotkanie z naszą lokalną historią, stąd pomysł na legendy poznańskie i spektakl teatru Mozaika „O królu kruków”. - mówią bibliotekarze. – Po kilku sobotach pełnych warsztatowych aktywności zapraszamy w nieco inną podróż, bo Filia Sztuki zmieni się w salę teatralną, a wypełnią ją muzyka i barwna opowieść na motywach poznańskiej legendy, która, jak się okazało, wcale nie jest tak powszechnie znana. 

 

Teatralny finał CZYTATÓW odbędzie się w sobotę 19 października o 12.00 w historycznym gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

 

Hinduskie tańce, amerykańskie komiksy i słowiańskie baśnie


Podczas czytatowych podróży w Bibliotece Raczyńskich młodzi czytelnicy mieli szasnę poznać wybrane kraje i kultury, a także wyżyć się artystycznie. 

 

Pierwszym krajem odwiedzonym w ramach CZYTATÓW w 8 dni dookoła świata były Indie. Dźwięki, smaki, zapachy i kolory tej różnorodnej kultury przybliżyli dzieciom i ich rodzicom prof. Monika Browarczyk i Mandar Purandare z indologii na poznańskim Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Uczestnicy mogli odgadywać nazwy przypraw po ich zapachu, przebrać się w hinduskie stroje oraz poznać hinduskie słowa, charakterystyczne gesty oraz taneczne kroki. Kolejna wyprawa prowadziła na Bliski Wschód. Kulturowe podobieństwa i różnice, dobre kadrowanie zdjęć i próba poezji – to wszystko znalazło się na warsztatach o Iranie, które poprowadził fotograf i podróżnik Tomasz Siuda.

 

Podstępne bobo, złośliwe licho, umiejący zmieniać postać żmij. Królewny, wróżki, rycerze, gadające zwierzęta, a nawet strażak. To tylko kilka postaci, jakie pojawiły się na warsztatach z asz. teatrem, których punktem wyjścia były baśnie słowiańskie. A jak to się stało, że w czasach, gdy nikomu nie śniło się o istnieniu internetu, w różnych krajach i u różnych twórców pojawiały się te same pomysły? Bajarz i opowiadacz Vampek Król na przykładzie „Czerwonego Kapturka” pokazał z jakich elementów musi składać się baśń i zdradził sekrety tworzenia historii, których wszyscy słuchają z zapartym tchem. 

 

Z czego składa się kultura, co znaczą dla nas podróże, ile historii da się schować w tkaninie, czy istnieje gen podróżnika i czy w Puszczykowie można znaleźć krokodyle? Na te i na wiele innych pytań szukano odpowiedzi na warsztatach wokół kultury Inków prowadzonych przez Stefanię Abbasovą i Marka Oliwiera Fiedlera – wnuka słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera. Z Ameryki Południowej wybrano się do Północnej, by poznać kolebkę popkultury. O tym, skąd wzięli się amerykańscy super bohaterowie opowiedział Paweł Piechnik, twórca komiksów, animacji i filmów do gier komputerowych. Uczestnicy mieli też okazję poznać tajniki powstawania komiksu oraz stworzyć własne historie z dymkami. 

 

Przy afrykańskich temperaturach w Filii Sztuki na czytatowców czekała afrykańska przygoda. Od Elizy Hamrol-Grobelnej z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza można było dowiedzieć się, że Sienkiewicz na wyprawę do Afryki zabrał rewolwer fotograficzny oraz że o fotografie przedstawiające go w afrykańskim stroju zadbał jeszcze w… Krakowie. Przygotowano też afrykańskie instrumenty służące do przywoływania deszczu. Ostatnia podróż dzięki Łukaszowi Wierzbickiemu obiegła niemal cały świat! Autor ma przecież na swym koncie takie książki jak „Afryka Kazika” czy „Machiną przez Chiny”, a bohaterem spotkania był słynny podróżnik Paweł Edmund Strzelecki. Jednak najwięcej uwagi poświęcono Australii, gdzie bohater książki „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki” pamiętany jest do dziś. Dzieci i dorośli dowiedzieli się m.in. jak skończyła się bitwa o kangurzy ogon, dlaczego trzeba było ukryć dopiero co odkryte złoto i czy wombaty mają szczególne zdolności. 

 

Uczestnicy spotkań otrzymali też zadania specjalne, by aktywnie ruszyć w miasto i poszukać w nim śladów różnych kultur. Rezultaty wypraw oraz fotograficzne wspomnienia z wydarzeń cyklu można oglądać na wystawie w Bibliotece dla dzieci. 

 

 


Cykl CZYTATY w 8 dni dookoła świata dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

 

fot. Biblioteka Raczyńskich

materiały prasowe Organizatora

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć