Poznań

Wystartował 41. MFFMW Ale Kino! Do obejrzenia ponad 100 filmów z całego świata

Wystartował 41. MFFMW Ale Kino! Do obejrzenia ponad 100 filmów z całego świata

Festiwal potrwa do 3 grudnia.

 

W niedzielę, 26 listopada, ruszyła w Poznaniu 41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Przez osiem dni publiczność złożona z dzieci, młodzieży i dorosłych, będzie miała okazję zapoznać się z kinematografią stworzoną z myślą o młodym widzu. Wśród 112 filmów z 34 krajów świata znalazły się tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach, obiecujące debiuty reżyserskie, fabuły, dokumenty oraz filmy animowane, zarówno obrazy krótko- jak i pełnometrażowe.

 

Program festiwalu Ale Kino! skierowany jest do publiczności już od 3 roku życia. Dla tych najnajmłodszych widzów projekcje będą odbywały się w specjalnie do tego zaaranżowanej przestrzeni. Dla starszej widowni program filmowy został ułożony w sekcje konkursowe, filmową Panoramę, sekcję Ale Kino! z piłką i pokazy specjalne. Sercem programu jest konkurs podzielony na cztery kategorie, w ramach których tytuły walczą o Złote Koziołki dla najlepszych filmów: pełnometrażowego (dla dzieci i dla młodzieży) oraz krótkometrażowego (dla dzieci i dla młodzieży). Filmy prezentowane w konkursie to produkcje z lat 2022-2023, ukazujące różnorodność światowego kina, zarówno pod względem języka filmowego, jak i tematyki.

 

Festiwal to okazja do obejrzenia filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, jak Berlinale, Cannes, czy Annecy, jak również do zapoznania się z kinem niezależnym. Oprócz pokazów filmowych odbędą się spotkania z twórczyniami i twórcami.

 

Do osób dorosłych, zajmujących się edukacją filmową, dziennikarstwem i krytyką oraz produkcją filmową, skierowane jest wydarzenie branżowe Ale Kino! Pro - Krytyka i Edukacja.

 

Seanse filmowe i wydarzenia odbywają się w poznańskich kinach: Multikinie 51, Kinie Muza, Kinie Pałacowym oraz w Scenie Wspólnej. Z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami, w programie znalazły się filmy z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz z audiodeskrypcją.

 

Więcej informacji o programie, spotkaniach i wydarzeniach znaleźć można na stronie www.alekino.com.

 

 

41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w Poznaniu w terminie od 26 listopada do 3 grudnia 2023 r. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 

fot. M. Zakrzewski

 

Mat. organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć