Druga edycja Festiwalu Ludzie Książki to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki.
- W roku Wisławy Szymborskiej dwa razy spotkamy się z Michałem Rusinkiem, by porozmawiać o noblistce, ale także o słowach i o tym, co szalik ma wspólnego z poezją. Zapytamy też czytelników o ulubiony wiersz poetki. Gościć będziemy Sławka Gortycha, autora kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki. Spotkamy się z wydawcami, zwiedzimy Bibliotekę i posłuchamy muzyki, która bywa ilustracją dzieł literackich, a także stale inspiruje twórców -
zapowiadają organizatorzy wydarzenia z Biblioteki Raczyńskich.
PROGRAM:
9 czerwca (piątek)
godz. 17, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie ze Sławkiem Gortychem
Sławek Gortych, dentysta i wielbiciel Karkonoszy, będzie gościem spotkania o górach, kryminałach i debiucie. Pierwsza część karkonoskiej serii kryminalnej, czyli Schronisko, które przestało istnieć zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut, a kolejna - Schronisko, które przetrwało - ukazała się w kwietniu. O pisaniu, górach i stomatologii z autorem porozmawia Franciszek Walerych.
godz. 19, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Spotkanie z Michałem Rusinkiem
Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek poważnych i mniej poważnych, członek plemienia przyborian, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes jej Fundacji, opowie m.in. o słowach i poezji. Rozmowę poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.
10 czerwca (sobota)
godz. 11, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie z Michałem Rusinkiem - Szalik (spotkanie dla dzieci)
Kim była mała Ichna zanim stała się noblistką Wisławą Szymborską? Czy ktoś przewidział jej literacką przyszłość? Skąd brała pomysły na wiersze? I czym w ogóle jest poezja? O tym porozmawiamy z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem wielu książek, w tym wierszy dla dzieci. Spróbujemy też napisać wiersz. Może odkryjemy jakiś wielki literacki talent? Zapraszamy na spotkanie wokół książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci wydanej w Roku Szymborskiej przez Wydawnictwo Zygzaki.
godz. 14, zbiórka w holu w nowej części Biblioteki Raczyńskich
Spacer architektoniczny
Spacer po budynku, podczas którego dowiemy się wiele o historii biblioteki, przemianach, jakie przechodził jej gmach oraz zrealizowanych i niezrealizowanych wizjach jego rozbudowy. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od 8 do 16, od poniedziałku do piątku).
godz. 16, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Czy wydawcy są jeszcze potrzebni? Panel
Czy wydawanie książek to biznes czy odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Czy i jak zmienia się perspektywa wydawcy i autora w erze Wattpada i self-publishingu? Między innymi o tym porozmawiamy podczas panelu, który poprowadzi Katarzyna Kamińska dyrektor Biblioteki Raczyńskich z wydawniczym doświadczeniem. Udział w panelu potwierdzili m.in. Monika Długa, dyrektora wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego i Radosław Nawrot, pisarz i dziennikarz.
godz. 18, Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Recital romantyczny F. Chopin i Fr. Liszt. Jakub Dera - fortepian
Recital fortepianowy w wykonaniu laureata wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych Jakuba Dery. Program wieczoru wypełni muzyka dwóch wielkich romantyków - Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, zabrzmią m.in. polonezy i preludia. Spotkaniom towarzyszyć będzie kiermasz książek prowadzony przez księgarnie Skład kulturalny.
Festiwal to ważny, ale nie jedyny punkt czerwcowego kalendarza Biblioteki Raczyńskich! W czerwcu w planach również spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem (14.06, godz. 17.30, Filia 35 na Podolanach) i Gabrielą Gargaś (15.06, godz. 18, główny gmach), rodzinny koncert (15.06, godz. 16.30, Filia Sztuki), oraz cykliczne wydarzenia: Sztuk-mistrzów (22.06), Bookclub We need YA (27.06), Strony Fotografii (28.06), Klub Książki u Raczyńskich (30.06). Poza tym 18.06 - w niedzielę - w związku z Festiwalem Cioci Jadzi, który odbędzie się na pl. Kolegiackim, będzie można wyjątkowo odwiedzić Bibliotekę dla dzieci w godzinach 12-18. Biblioteka dla dzieci będzie jednym z punktów na mapie gry miejskiej. Będzie można tam obejrzeć premierową animację z udziałem najsłynniejszej polskiej cioci, dopisać jej kolejną szaloną przygodę oraz wypożyczyć się w książki Elizy Piotrowskiej (i nie tylko).
Szczegóły czerwcowych wydarzeń tutaj.
Źródło:
Mat. organizatora