Wystawa "Barbie - nieznane oblicza" ukazuje rzadko omawiane wątki z ponad sześćdziesięcioletniego "życia" najsłynniejszej lalki świata.
Jest też okazją do poznania historii kobiet, a zwłaszcza ich roli i znaczenia w społeczeństwie amerykańskim w 2 połowie XX i początkach XXI w. Wystawa ta próbuje między innymi odpowiedzieć na następujące pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką - zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych? I co się stanie, gdy słowo "Barbie" zastąpimy w tych pytaniach wyrazem "kobieta"?
Wystawa porusza również ważne problemy społeczne: kwestię rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć czy wiek. Jest też opowieścią o kulturze, ideach ostatnich kilkudziesięciu lat, które Barbie odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła, oraz o wydarzeniach, w których brała udział. Czy dziś możemy przejrzeć się w "życiu Barbie" niczym w lustrze i znaleźć w nim swoje odbicie?
Obiekty ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego, wyprodukowane przez firmę Mattel.
Kuratorka: Aleksandra Podżorska
Aranżacja wystawy: Ludmiła i Michał Kaźmierscy
Bilety w cenie 5/7 zł (ulgowy/normalny).
https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/barbie-nieznane-oblicza/
Mat. organizatora