Poznańskie Targi Książki odbyły się w dniach 11-13 marca 2022 roku, jednakże dla Salonu Ilustratorów będą punktem do dalszych licznych prezentacji, które potrwają przez cały rok.
Najnowsza edycja Salonu Ilustratorów pokazuje ponad 100 prac autorstwa 38 artystów. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej (zwłaszcza reprezentantów młodego pokolenia, stojących u progu kariery), a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców.
W 2022 będą to prace znakomitych artystów Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka.
Ewa Kozyra-Pawlak jest absolwentką wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w 41. Konkursie PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku" za podręcznik pt."Obserwuję", wyróżnienie w konkursie "Pro Bolonia 2002" za książkę pt. "Zagadki od Sasa do Lasa".
Paweł Pawlak ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów i bajkopisarstwem. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych w kraju i na świecie. Otrzymał wiele nagród, m.in. na IX Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu; Nagrodę Publiczności Dziecięcej w konkursie na projekt książki dla dzieci w Hasselt w Belgii; wyróżnienie w konkursie PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku 2000".
Salon Ilustratorów 2022 zaproszony już został, po zamknięciu Targów, do dalszego prezentowania na terenie Wielkopolski, a także w innych miastach Polski.
Od dwudziestu lat wystawa Salon Ilustratorów jest jednym z najważniejszych wydarzeń Poznańskich Targów Książki. Salon jest cieszącą się dużym uznaniem formą prezentacji prac młodych twórców, którzy debiutują w roli ilustratorów, są tuż po debiucie i właśnie wydali swoje pierwsze książki lub zdobyli już pewną renomę. Wystawa pokazuje w jaki sposób nowe prądy w dziedzinie kultury i sztuki, a także mody i technologie odzwierciedlają się w edytorstwie i - tak bardzo z edytorstwem związanej - sztuce ilustracji i grafice książkowej.
Gdy w 2002 roku po raz pierwszy organizowaliśmy Poznańskie Targi Książki (do niedawna znane pod nazwą Poznańskie Spotkania Targowe), w całości poświęcone książce dla dzieci i młodzieży, znakomicie zdawaliśmy sobie sprawę, że nie można myśleć o książce dla dziecka bez ilustracji. Ilustracji prawdziwej, osiągającej najwyższy poziom i będącej dziełem sztuki. Bo książka, pełniąca w życiu dziecka niesłychanie ważną rolę w jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i estetycznym, musi do niego przemawiać zarówno słowem jak i ilustracją. Słowo i obraz są równie niezbędne i ważne.
Dotychczasowy dorobek Salonu Ilustratorów pokazuje, że stał się on wydarzeniem, w czasie którego spotykają się co roku różne szkoły, warsztaty i kierunki. Salon był miejscem debiutu dla wielu liczących się dziś artystów. Właśnie od niego rozpoczęła się ich owocna praca dla wielu wydawców. Z zainteresowaniem i podziwem śledzimy rozwój ich dalszej kariery.