Łódź

Nowe gry w EkoEksperymentarium - graj i ratuj świat!
Łódź Inne 5–11 lat Wstęp wolny

Nowe gry w EkoEksperymentarium - graj i ratuj świat!

od 21 marca do 30 czerwca 2024

W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, należy spodziewać się, że nawet najmniejsze dzieci zaczną zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekiwać wyjaśnień. Jednak jak rozmawiać o tym trudnym temacie z dziećmi, żeby nie straszyć kryzysem klimatycznym a budować poczucie sprawczości?

 

Pomocnym narzędziem może być EkoEksperymentarium - bezpłatna gra przeglądarkowa, w której poprzez zabawę pokazujemy dzieciakom, jak mogą dbać o środowisko we własnych domach. 

 

Niezwykle ważne jest to, żebyśmy my - jako rodzice i nauczyciele - zaszczepiali w naszych dzieciach to, że troska o planetę to nasz wspólny temat. Czy nasze jednostkowe działania mają sens? Dla nas tak, bo przyczyniają się do budowania systemu wartości, w którym kluczowym elementem jest ekologia i dbanie o klimat.  Dlatego nie do przecenienia jest uczenie się i stosowanie wspólnie z najbliższymi rozwiązań proekologicznych, które znaleźć możecie właśnie w EkoEksperymentarium. - mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt, tworzącego EkoEksperymentarium.

 

EkoEksperymentarium jest dostępne dla każdego - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dzieci.ekoeksperymentarium.pl i zacząć grać w ekogry. Nie trzeba podawać danych, logować się czy pobierać aplikacji. EkoEksperymentarium to wirtualny dom, w którym razem z rodziną Łaskotków segregujemy odpady, dbamy o wodę czy uczymy się jak robić odpowiedzialne zakupy. 

 

Jedną z ulubionych gier dzieci jest wyłapywanie wampirów energetycznych. To zabawna gra, dzięki której dowiadujemy się, które z urządzeń elektrycznych pobiera prąd w trybie “uśpienia”. Ogromną popularnością cieszą się też gry w łazience, gdzie pokazujemy jak myć ręce - nie marnując wody, czy ile litrów zużywamy podczas długiego prysznica. - mówi Rafał Kupiński z EkoEksperymentarium.  

 

Na portalu poza znanymi grami znajdziemy też nowość - wiosenną grę (link do nowej gry), w której zadaniem dzieci jest zrobienie ekozakupów i skomponowanie śniadania o najniższym śladzie wodnym. Razem z tatą Łaskotkiem wybierzemy się do sklepu, żeby kupić najlepsze warzywa, pieczywo czy ser, a kiedy nasz koszyk będzie pełny wspólnie skomponować śniadanie. 
 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet podczas codziennych, prostych czynności - jak robienie zakupów czy przyrządzanie śniadania możemy dbać o siebie i planetę. Chcemy pokazać dzieciom, ale też rodzicom, że do produkcji sera, szynki, masła czy pieczywa też potrzebna jest woda. A to zasób, o który powinnyśmy dbać, bo tylko 1% całej wody na świecie stanowi woda słodka. - podkreśla Agnieszka Čelik z EkoEksperymentarium. 

 

W EkoEksperymentarium poza grami są też materiały dodatkowe - dla nauczycieli i rodziców: wykreślanki, łamigłówki czy zadania, które pozwolą na pogłębienie ekotematów w domu czy szkole. Portal opracowany z ekspertami od ekologii, daje szansę na rozmowę o klimacie i tym co się z nim dzieje w sposób przyjemny i niebudzący lęku. Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z ekologią, są zazwyczaj bardziej świadome zmian klimatycznych i lepiej przygotowane do radzenia sobie z nimi. W ten sposób uczą się, jak sobie radzić z wyzwaniami, jakie przynosi im przyszłość. Dlatego nie bójmy się poruszać tych tematów i budujmy poczucie sprawczości w naszych podopiecznych.

 


 

Miejsce wydarzenia:
Online
Organizator:

kolektyw Mamy Projekt

Kozietulskiego 4, Łódź

Wydarzenia w Łodzi

Przeczytaj również

Warto zobaczyć