Warszawa

Lubiliśmy pływać, jeździć na rowerze, czytać... - wywiad z Barbarą Gawryluk

Lubiliśmy pływać, jeździć na rowerze, czytać... - wywiad z Barbarą Gawryluk

Jakie jest Pani ulubione miejsce na weekendową wycieczkę? Gdzie chętnie spędza Pani czas?


Barbara Gawryluk: Bardzo lubię podkrakowskie dolinki. Łatwo do nich dojechać, nie jest w nich tłoczno. To doskonałe miejsce i na spacer, i na rowerową wyprawę.


A jakie miejsce w Krakowie poleciłaby Pani rodzicom i dzieciom?


BG: Dworek Białoprądnicki! Są tam organizowane fajne imprezy dla dzieci, a budynek otacza przepiękny park położony nad rzeką.


W jaki sposób spędza Pani czas ze swoimi dziećmi? Proszę podpowiedzieć kilka pomysłów rodzicom.


BG: Moje dzieci są już dorosłe. Ale kiedy były małe lubiliśmy: jeździć na wycieczki za miasto, na wakacjach poznawać ciekawe miejsca w Polsce, pływać i jeździć na rowerach, układać puzzle, czytać na głos ulubione książki.


A jakie ciekawe miejsce w Polsce na przykład zostało przez Panią i dzieci odkryte w czasie wakacji? Gdzie się ono znajduje oraz co można tam zobaczyć?


BG: Odkryliśmy dwa miejsca. Kaszuby i niewielką miejscowość Sulęczyno, do której wracaliśmy kilka razy na wakacje spędzane w kajakach. A drugie takie miejsce to Beskid Niski. Idealne góry na piesze wycieczki, również dla małych nóżek. Niewysokie pagórki, pachnące łąki, zagubione cerkiewki i przemili ludzie. Opisałam to w książce W Zielonej Dolinie (jej wznowienie na wiosnę w wydawnictwie Literatura). Takie miejsce naprawdę istnieje, ale nie zdradzę go, bo wtedy wszyscy chcieliby tam pojechać i już nie byłoby tak fajnie.


Jest Pani absolwentką filologii szwedzkiej. Czy zna pani jakieś bajki pochodzące z tego kraju?


BG: Myślę, że warto, żeby dzieci przeczytały szwedzkie bajki Elsy Beskow, wydane już po polsku przez wydawnictwo Zakamarki.


Jako dziennikarka z pewnością często ćwiczy Pani dykcję. Zna Pani jakieś łamańce językowe dla dzieci?


BG: Doskonałe są różne wierszyki pisane na przykład przez Małgorzatę Strzałkowską albo Agnieszkę Frączek. Tworzone z myślą o dzieciach, świetnie sprawdzają się także w czasie ćwiczeń dziennikarzy radiowych.

 

Dziękuję za rozmowę.

Marta Pustuła

 

Zapraszamy także do obejrzenia rankingu książek polecanych przez Barbarę Gawryluk, a także do wycieczki po Krakowie tropem postaci z legend i książek pisarki.

 

Komentarze

Bardo fajna książeczka moje dzieci ją uwielbiają:)

dodany: 2012-06-07 20:43:27, przez: Alicja

Ja również polecam dzieciom książeczki Elsy Beskow,które autorka sama ilustrowała .Te bajeczki są dla mnie odkryciem. Wcześniej nie zetknęłam się z twórczością E.Beskow.Chyba nie była tłumaczona na jęz. polski

dodany: 2012-03-15 09:18:12, przez: Zofia

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wywiady

Warto zobaczyć