Strefa rodzica » Artykuły » Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

Kompleksowa gimnastyka korekcyjnapowiększ

Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

Krótkie, zimne wieczory, przyprószone śniegiem drzewa - to znak, że zima rozgościła się już na dobre. A wraz z zima spadła aktywność fizyczna naszych dzieci - nie tylko nie mają już one okazji do brykania na placach zabaw, ale i częściej chorują, a jeśli nie chorują, to czasem my sami ograniczamy czas spędzany na zewnątrz w obawie przed kolejnym przeziębieniem.

 

Dzieci już od ponad 2 miesięcy pilnie zgłębiają wiedzę w szkolnych ławkach, a rodzice są pochłonięci codzienną  rutyną zawożenia ich do szkoły, odbierania i organizowania czasu wolnego po szkole. Jest to niezwykle ważne, zważywszy ile godzin nasze pociechy spędzają w jednej pozycji w szkolnych ławkach podkreślając, że nie zawsze jest prawidłowa pozycja siedząca. W okresie wakacyjnym dzieci swobodnie mogły rozładować swoje pokłady energii biegając, skacząc, krzycząc i śmiejąc się do woli. Tymczasem podczas roku szkolnego, dzieci przestawiają swój rytm dnia z "opcji zabawy" na "opcję nauki". Choćby lekcja była bardzo interesująca, dziecko najprawdopodobniej i tak przyjmie swoją "przyjemną", zgarbioną pozycje ciała: plecy się zaokrąglą, a broda wysunie do przodu.

 

Okres szkolny powinien wzbudzić w rodzicach szczególną czujność w stosunku do prawidłowej postawy ciała swoich dzieci. Wówczas bowiem występują duże skłonności do powstawania wad postawy. Do najczęstszych zaliczamy: plecy okrągłe, plecy płaskie, skrzywienia boczne kręgosłupa, szpotawość, koślawość kolan, zaburzenia w ustawieniu miednicy. Im szybciej dostrzeżemy problem, tym szybciej wyeliminujemy jego skutki. Ale czy zawsze odnajdujemy przyczynę takiej sytuacji? A może być ich bardzo wiele.

 

Najczęściej spotykane są nawyki utrwalone od najmłodszych lat, których zbyt mało konsekwentnie próbowaliśmy dzieci oduczyć. Noszenie plecaka na jednym ramieniu, nieprawidłowo dostosowane miejsce do nauki i zabawy, zbyt niskie biurko, niewłaściwe krzesło,niechlujne siedzenie na podłodze podczas oglądania telewizji czy zabawy lub przy stole podczas spożywania posiłków. Te i inne nawyki można zmienić, wystarczy tylko trochę więcej dyscypliny w przekazywaniu tej istotnej wiedzy najmłodszym oraz w stosunku do siebie gdyż pamiętajmy, że jesteśmy stale bacznie obserwowani przez nasze pociechy, a przykład musi iść z góry:).

 

 

Gdy już zauważymy niepokojące nas sygnały, a domowa profilaktyka nie przynosi wystarczających efektów,  warto zapisać dziecko na zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Ważne jest by wcześniej rehabilitant ocenił sylwetkę dziecka i poprzez odpowiednie testy zbadał położenie miednicy, napięcie mięśni, rozłożenie ciężaru ciała na stopy i inne istotne elementy. Wszystko to pomoże w doborze ćwiczeń odpowiednich do obecnego stanu rozwoju dziecka. Ćwiczenia powinny być dobrana indywidualnie dla każdego dziecka i zmieniać się wraz z dynamiką jego powrotu do prawidłowej postawy. W licznych grupach jest niemożliwe, aby dopilnować każde dziecko z osobna oraz zaobserwować poprawę lub pogorszenie pod wpływem ćwiczeń. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ćwiczenia są prawidłowo dobrane na obecny stan zdrowia i wymagają zmiany lub czy są niechlujnie wykonywane. Dlatego tak istotne jest by grupy były nieliczne, a ćwiczenia prowadzone w radosnej atmosferze miały leczniczy charakter. Im większa doza zabawy, tym chętniej są one wykonywane przez dzieci.

 

Ciąg dalszy na drugiej stronie

 

 

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Oferta obozów letnich dla dzieci i młodzieży KOGIS jest już dostępna! Wybierz ulubioną tematykę wyjazdu i baw się nad pięknym morzem lub nad jednym z malowniczych jezior! więcej »
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Nasze dzieci są "przyszłością świata", dlatego uświadamianie ich w kwestiach ekologii jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzi wydawnictwo EGMONT, które oferuje naszym pociechom 2 najnowsze książki: Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic
Patronat CzasDzieci.pl

Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic

Zawsze marzyłeś o tym, by spotkać Maszę na żywo? A chciałbyś zobaczyć wszystkich bohaterów swojej ulubionej bajki i spędzić z nimi magiczne chwile? Już niebawem będzie to możliwe! więcej »
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019