Strefa rodzica » Artykuły » Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

Kompleksowa gimnastyka korekcyjnapowiększ

Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

Krótkie, zimne wieczory, przyprószone śniegiem drzewa - to znak, że zima rozgościła się już na dobre. A wraz z zima spadła aktywność fizyczna naszych dzieci - nie tylko nie mają już one okazji do brykania na placach zabaw, ale i częściej chorują, a jeśli nie chorują, to czasem my sami ograniczamy czas spędzany na zewnątrz w obawie przed kolejnym przeziębieniem.

 

Dzieci już od ponad 2 miesięcy pilnie zgłębiają wiedzę w szkolnych ławkach, a rodzice są pochłonięci codzienną  rutyną zawożenia ich do szkoły, odbierania i organizowania czasu wolnego po szkole. Jest to niezwykle ważne, zważywszy ile godzin nasze pociechy spędzają w jednej pozycji w szkolnych ławkach podkreślając, że nie zawsze jest prawidłowa pozycja siedząca. W okresie wakacyjnym dzieci swobodnie mogły rozładować swoje pokłady energii biegając, skacząc, krzycząc i śmiejąc się do woli. Tymczasem podczas roku szkolnego, dzieci przestawiają swój rytm dnia z "opcji zabawy" na "opcję nauki". Choćby lekcja była bardzo interesująca, dziecko najprawdopodobniej i tak przyjmie swoją "przyjemną", zgarbioną pozycje ciała: plecy się zaokrąglą, a broda wysunie do przodu.

 

Okres szkolny powinien wzbudzić w rodzicach szczególną czujność w stosunku do prawidłowej postawy ciała swoich dzieci. Wówczas bowiem występują duże skłonności do powstawania wad postawy. Do najczęstszych zaliczamy: plecy okrągłe, plecy płaskie, skrzywienia boczne kręgosłupa, szpotawość, koślawość kolan, zaburzenia w ustawieniu miednicy. Im szybciej dostrzeżemy problem, tym szybciej wyeliminujemy jego skutki. Ale czy zawsze odnajdujemy przyczynę takiej sytuacji? A może być ich bardzo wiele.

 

Najczęściej spotykane są nawyki utrwalone od najmłodszych lat, których zbyt mało konsekwentnie próbowaliśmy dzieci oduczyć. Noszenie plecaka na jednym ramieniu, nieprawidłowo dostosowane miejsce do nauki i zabawy, zbyt niskie biurko, niewłaściwe krzesło,niechlujne siedzenie na podłodze podczas oglądania telewizji czy zabawy lub przy stole podczas spożywania posiłków. Te i inne nawyki można zmienić, wystarczy tylko trochę więcej dyscypliny w przekazywaniu tej istotnej wiedzy najmłodszym oraz w stosunku do siebie gdyż pamiętajmy, że jesteśmy stale bacznie obserwowani przez nasze pociechy, a przykład musi iść z góry:).

 

 

Gdy już zauważymy niepokojące nas sygnały, a domowa profilaktyka nie przynosi wystarczających efektów,  warto zapisać dziecko na zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Ważne jest by wcześniej rehabilitant ocenił sylwetkę dziecka i poprzez odpowiednie testy zbadał położenie miednicy, napięcie mięśni, rozłożenie ciężaru ciała na stopy i inne istotne elementy. Wszystko to pomoże w doborze ćwiczeń odpowiednich do obecnego stanu rozwoju dziecka. Ćwiczenia powinny być dobrana indywidualnie dla każdego dziecka i zmieniać się wraz z dynamiką jego powrotu do prawidłowej postawy. W licznych grupach jest niemożliwe, aby dopilnować każde dziecko z osobna oraz zaobserwować poprawę lub pogorszenie pod wpływem ćwiczeń. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ćwiczenia są prawidłowo dobrane na obecny stan zdrowia i wymagają zmiany lub czy są niechlujnie wykonywane. Dlatego tak istotne jest by grupy były nieliczne, a ćwiczenia prowadzone w radosnej atmosferze miały leczniczy charakter. Im większa doza zabawy, tym chętniej są one wykonywane przez dzieci.

 

Ciąg dalszy na drugiej stronie

 

 

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Weekend na Czasie

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Tym razem polecamy Waszym dzieciom spotkania ze sztuką, językiem angielskim, przyrodą, teatrem i muzyką klasyczną.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019