Warszawa

Jak zorganizować bal dla najmłodszych?

Jak zorganizować bal dla najmłodszych?

Wasze pociechy marzą o prawdziwym balu sylwestrowym? Przedstawiamy kilka prostych pomysłów, jak zorganizować go w ostatniej chwili.

 

Dekoracje

 

Nie musimy spędzać kilku godzin, aby je przygotować. Ważne, aby było kolorowo.

 

Balonowe zwierzątka

 

Nadmuchany balon ozdabiamy papierem kolorowym i/lub krepiną, w taki sposób, aby upodobnić balon do zwierzątka, które chcemy stworzyć. Dla świnki są to różowe uszka i okrągły ryjek, ogonek to po prostu ogonek od balonika, a nóżki ze zwiniętego w ruloniki papieru (aby nóżki przykleić do balonika należy koniec rulonika ponacinać).

 

 

Lampiony z pomarańczy

 

Sposób wykonania:

1. Odkroić wierzch pomarańczy i starannie wydrążyć miąższ.
2. Małymi foremkami do ciastek wykroić w skórkach otwory w kształcie gwiazdek lub serc.
3. Włożyć palące się świeczniki i cały dom napełni się cudownym cytrusowym aromatem.
Tak przygotowane lampiony stawiamy na stole - wyglądają bajecznie!

 

Maski karnawałowe do druku


Nawet najzwyklejszy strój zostanie odmieniony dzięki wspaniałej masce karnawałowej. Wystarczy wybrać jedną z naszych propozycji i wydrukować. Maski karnawałowe do druku dostępne tutaj.

 

 

Przekąski

 

Warto, choć częściowo zrezygnować z kupna gotowych przekąsek w sklepie. Jeśli mamy odrobinę wolnego czasu przygotujmy własne. Przede wszystkim sprawdzą się te o zabawnych kształtach.

 

Słodkie pingwinki z kremem czekoladowym

 

Prawie jak Pingwiny z Madagaskaru. Bez wątpienia taka propozycja zachwyci najmłodszych. Z biszkoptów, masła, wiórków kokosowych i cukru wykonujemy masę. Tworzymy kulki, które napełniamy kremem czekoladowym, a następnie polewamy białą i ciemną czekoladą. Szczegółowy opis wykonania.

 

 

 

Bałwanki z jajek

 

Kolejna propozycja, która powinna spodobać się najmłodszym. Te wyjątkowe bałwanki rozpływają się w buzi.  Bałwanki wykonujemy ze startych jajek, ugotowanej marchewki, papryki i szczypiorku. Dokładny przepis.

 

 

 

Drożdżowe bałwanki

 

Przepis pochodzi z książki Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie wydawnictwa Jedność. Wykonanie jest nieco czasochłonne, ale warto! Nikt się im nie oprze. Przepis znajdziecie tutaj.

 

 

 

 

 

 

Gry i zabawy

 

Możliwości jest bardzo wiele. Możemy skorzystać zarówno z gotowych gier planszowych czy ruchowych, jak i wykorzystać łatwo dostępne rekwizyty. Nasze propozycje:

 

Mali detektywi

 

Do zabawy potrzebujemy takiej liczby przedmiotów, ile uczestników będzie brało w niej udział. Przy zabawie na zewnątrz mogą to być kamienie, patyki liście z drzewa tego samego gatunku, lub kasztany. Jeżeli pogoda nie sprzyja zabawą na zewnątrz to w domu możemy użyć jabłuszek, marchewek lub ziemniaczków.
Dzieci siadają w kolei i każde z nich zabiera po jednym np. z kamieni i dokładnie go poznaje. Każdy kandydat na detektywa musi dokładnie przyjrzeć się swojemu kamyczkowi, a także zbadać go dotykiem i węchem. Potem kamienie zostają zebrane, dzieciom zostają zawiązane oczy, a przedmioty zostają rozdane w innej kolejności. Zadaniem każdego małego detektywa jest rozpoznanie swojego kamienia. Szczegółowy opis zabawy.


Balonowe brzuszki


Stara i bardzo banalna zabawa, ale kolorowe balony ponadczasowo przynoszą świetną zabawę. Dzieci tworzą pary i ustawiają się po jednej stronie pokoju. Każda para dostaje jeden balonik. Zabawa polega na przemieszczaniu się pod drugą ścianę podtrzymując jednocześnie balonik brzuszkami i nie gubiąc go po drodze.


Starsze dzieci mogą mieć określony sposób przebycia drogi (np. podskoki, zygzak albo wyznaczony tor) lub dla utrudnienia zamiast jednego, dwa baloniki do przeniesienia.


Zabawa z workiem pełnym rekwizytów


Potrzebujemy tylko:
- nieprzezroczystej torby (lub powłoczki na poduszkę) i
- drobnych zabawek oraz
- przedmiotów codziennego użytku.


Kilkanaście zabawek i przedmiotów wrzucamy do worka, dziecko wkłada do niego jedną lub obie ręce i ma za zadanie odgadnąć, co trzyma, wykorzystując wyłącznie dotyk. Inne wersje tej zabawy.


Bajkowe kalambury


Zabawa podobna do telewizyjnego programu "Kalambury". Jedna z osób przygotowuje hasła: tytuły bajek lub imiona występujących w nich postaci. Druga osoba rysuje podane hasła na tablicy lub pergaminie. Pozostali odgadują. Zabawę można też przeprowadzić bez żadnych rekwizytów — wówczas zamiast rysować, zawodnicy odgrywają zadane scenki.

 

Eco wersja gry w statki


Propozycja nadesłana do nas przez mamę Monikę. Potrzebne będą:
• 2 pudełka tej samej wielkości
• Kolorowe zakrętki od butelek plastikowych (lub inne drobne elementy, jak guziki, szyszki, kamyki itp.)
• Kartki papieru


Jedną ze ścian pudełek odcinamy. Następnie przygotowujemy planszę 10 na 10. Dwie plansze przyklejamy do wnętrza pudełek. Następnie zakrętki zostały dobrane kolorystycznie tak, by odpowiadały statkom (trójmasztowiec – 3 takie same zakrętki itd.). Szczegółowa instrukcja oraz zasady gry.


Jeśli macie sprawdzone sposoby na zorganizowanie balu dla najmłodszych, podzielcie się z nami. Życzymy Wam udanej zabawy!

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć