Warszawa

Syropy na kaszel groźne dla dzieci – uważaj na kodeinę!

Syropy na kaszel groźne dla dzieci – uważaj na kodeinę!

Syropy przeciwkaszlowe dostępne w aptekach bez recepty zawierają kodeinę. Zachęceni reklamami podajemy syropy dzieciom, często na własną rękę, nie wiedząc, jak bardzo możemy im zaszkodzić.

 

Czym jest kodeina?

 

Kodeina (metylomorfina) to organiczny związek chemiczny występujący jako składnik opium. Jest chemicznie pozyskiwana z morfiny i ma działanie do niej podobne. W lekach spotkamy ją jako fosforan kodeiny.  Ma działanie m.in. przeciwkaszlowe i przeciwbólowe.

 

Zadaniem kodeiny w syropie przeciwkaszlowym jest blokowanie odruchu kaszlu poprzez wpływ na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za oddychanie. Jej działanie rozpoczyna się już po 20 minutach od zażycia. W ciele człowieka jest przekształcana w morfinę. Wysoki poziom morfiny we krwi może wywołać efekty toksyczne, w tym problemy z oddychaniem. Po przyjęciu większych, niż zalecane, dawek kodeina wykazuje działania narkotyczne, dlatego niektóre leki mają na opakowaniu zamieszczoną informację o możliwości uzależnienia.

 

Dlaczego jest niebezpieczna?

 

Europejska Agencja Leków (EMA), po przeprowadzeniu wstępnych analiz, zaleca uważne stosowanie u dzieci leków zawierających kodeinę, która ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ może upośledzać jego działanie. Jeżeli podamy dziecku syrop na własną rękę, nie zastosujemy się ściśle do zaleceń dawkowania na opakowaniu albo – co gorsza – połączymy różne syropy z zawartością kodeiny, również możemy doprowadzić do przedawkowania, a to grozi zaburzeniami oddychania, utratą przytomności, zapaścią czy uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Kodeina działa na ośrodek kaszlu umiejscowiony w mózgu, dlatego należy pamiętać, że oddziałuje bezpośrednio na mózg dziecka.

 

Zachowaj szczególną ostrożność

 

Dokładnie czytaj informacje na opakowaniu syropów i przestrzegaj dawkowania, konsultuj leki stosowane u dzieci z lekarzem. Stanowczo unikaj podawania syropów z kodeiną, jeśli wiesz, że dziecko ma skłonności do skurczów oskrzeli bądź astmę lub przyjmuje inne leki.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć