Buuuuu! Czy łoskot w sąsiednim pokoju przyprawia Was o dreszcze? Historie o zjawach, potworach i demonach budzą niepokój? Może boicie się tych całych, ekhm… duchów? Bez względu na odpowiedź - coś dla Was znajdziemy! Nieważne, czy jesteście nieustraszonymi czytelnikami, czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z mrożącymi krew w żyłach opowieściami. My znamy upiory całkiem przyjazne i takie, które naprawdę mogą sprawić, że będziecie mieli pietra. Wy zdecydujecie, które z nich macie ochotę poznać. Zabrzmi to przewrotnie, ale niektóre z pewnością pomogą w oswojeniu Waszych własnych lęków. W końcu nikt nie jest lepszym specem od konfrontacji ze strachem od ducha. To jak - odważycie się czytać dalej?
Autor: Radek Jakubiak
Wydawnictwo: Literatura
Wiek: 9+
Szło to mniej więcej tak: “Za siedmioma domami, za siedmioma ulicami w starej kamienicy…”. Historia wydawałoby się jak każda inna. Nic z tych rzeczy! Na strychu budynku mieszka sobie bowiem Strach. Tylko jest jeden szczegół, który niepokoi naszego nietypowego bohatera. Mianowicie nie ma on dusznego przyjaciela, z którym mógłby porozmawiać. Strach wiedzie co prawda bogate nie-życie: dba o zapomniane starocie i tworzy wyjątkowe kołysanki dla mieszkańców. Brakuje mu jednak prawdziwego druha. Wszystko zmienia się, gdy poznaje rodzeństwo - Malwinę i Antka. Choć ich znajomość nie od początku układa się dobrze, to z czasem członkowie Klubu Odkrywców Prawdziwej Natury Nieznanych Głosów zaprzyjaźniają się ze Strachem. Starają się też mu pomóc wyjść “do ludzi”.
Wszyscy czegoś się boimy. Nawet jeśli mamy setki lat, zwiewną naturę godną Stracha i znaliśmy samego Jamesa Cooka. Autor z olbrzymim wyczuciem balansuje pomiędzy stonowanym dreszczykiem a wszechobecnym humorem. Po środku umieszczając kwestię lęków i sposobów na radzenie sobie z nimi. Radek Jakubiak pokazuje, że strach nie zawsze ma wielkie oczy. Czasami na przykład posiada raczej twarz krokodylojelenia… Nietuzinkową historię, pełną cennych rad, uzupełniają przyjemne dla oka ilustracje. Zerknijcie na strych, gdzie śmiech miesza się z chwilami (bardzo wyważonego) przerażenia.
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: HarperKids
Wiek: 8+
Znacie hrabiego Draculę z Transylwanii? Przerażającego wampira, o którym krążyły przedziwne plotki? Zapewne kojarzycie też historie o Jasiu i Małgosi. Przynajmniej jedną z wersji tej opowieści… W tej książce spotkacie wszystkich najstraszniejszych bohaterów klasycznych historii grozy z XIX wieku. Od ponad stu lat wszystkie te opowieści dbają o to, aby żaden czytelnik nie poczuł się nieprzestraszony. Czy macie w sobie dość odwagi, by poznać to nietypowe grono? Zapraszamy do panteonu zjaw, straszydeł i mar wszelakich!
Niektóre historie grozy są czymś znacznie więcej niż tylko strasznymi opowieściami. Stanowią element literackiej kultury całego kontynentu. Warto, żeby poznał je również młodszy czytelnik. Tylko czy można go do tego jakoś przygotować? Na przykład lekko przestraszyć, zanim zdąży się całkowicie przerazić… W tej książce twórcy postanowili zaadaptować i dostosować klasyki do wieku odbiorcy. Historie zachowały jednak swój urok i oryginalny charakter. Dodatkowo, jeśli planujecie zbudować nastrój do lektury i zaciemnić pokój, to książkę uda Wam się łatwo zlokalizować - jej okładka świeci w ciemności!
Ilustrator Victor Medina zadbał o oddanie uroku epoki. Szata graficzna oswaja czytelnika ze strachem, ale i urozmaica doświadczenie związane z czytaniem. Nic tylko się bać!
Autor: Matt Ralphs
Wydawnictwo: HarperKids
Wiek: 7+
Co powiecie na nietypową podróż po wszystkich kontynentach? Podążymy śladami… umarłych. Spokojnie, spokojnie, nie będzie w tym nic przerażającego. Chyba, że obawiacie się dawki ciekawostek, jaką przygotowali autorzy? Jeśli nie, to zaczynamy poznawanie sekretów od Egiptu i sprawdzenia, w jaki sposób tam chowano zmarłych. W końcu każda kultura robiła i robi to na swój oryginalny sposób. Pora na mumifikacje, konserwacje i inne -acje. Zerkniemy też, co słychać u człowieka z Gebelin. Warto odwiedzić Chiny, Pompeje i wieczną zmarzlinę. Ta ostatnia stała się wiecznym przystankiem dla ponad stu członków załogi statku, który wyruszył z Anglii w 1845. Ten nietypowy szlak składa się ze wskazówek, które zostawili czytelnikom umarli. Niezapomniana podróż czeka na śmiałków, którzy zechcą je wszystkie odnaleźć.
Kwestia pochówku i jego rodzajów w różnych regionach świata od tysięcy lat interesuje ludzi. Gdy patrzymy na piramidy, katakumby i lokalne cmentarze, zastanawiamy się - skąd tak odmienne podejście do chowania zmarłych? Takie pytania zadają też młodzi, dociekliwi czytelnicy. Najlepiej przekazać im odpowiedzi w formie, która ich zaintryguje, ale jednocześnie nie odstraszy. Taka jest ta książka - sugestywna, pełna realistycznych ilustracji, ale w swojej formie bardzo przystępna. To to takie trochę naukowe śledztwo. W dużym formacie i ze słowniczkiem na końcu. A to, czego wyjaśnić się nie da, autorzy pozostawiają wyobraźni czytelnika. Wyobraźni już ukierunkowanej poprzez wcześniejszą lekturę.
Autorka: Mia Cassany
Wydawnictwo: Kropka
Wiek: 9+
Zanim sięgniesz po tę książkę, zastanów się dwa razy. Podobno jest naprawdę strasznaaa. Zakładam, że zdecydujesz się jednak do niej zajrzeć, a wtedy… Pochłonie Cię ona bez reszty! Będziesz miał okazję przyjrzeć się bohaterom z kultowych horrorów. Tylko z nieco innej strony. Mia Cassany pokaże czytelnikom świat grozy od zaplecza. Calutkie dziedzictwo klasycznych powieści grozy, mitologii i legend w zupełnie niecodziennej odsłonie. Dowiecie się na przykład, w jakich warunkach Mary Shelley stworzyła historię o Frankensteinie. Zajrzycie też do opery i sprawdźcie, skąd wziął się w niej tajemniczy Eryk. Gdybyście nie czuli się dostatecznie przestraszeni, to w połowie książki czeka na Was małe ostrzeżenie. Kolejne strony należy czytać przy minimalnym świetle, tylko po zapadnięciu wzorku i najlepiej szeptem…
Imiona niektórych straszydeł po prostu się zna. Z ekranu, opowieści i książek. Nie zawsze jest jednak okazja dowiedzieć się, w jaki sposób powstały historie o nich. Skąd wzięła się klątwa wilkołaka? Czy wiedźmy zawsze są stare i pozbawione urody? Jaka jest natura wampira? Autorka udziela odpowiedzi i nie waha się sięgnąć po mroczne szczegóły. Krótsze fragmenty tekstu i duże ilustracje dbają natomiast o klimat i dynamikę lektury. Po otworzeniu książki naprawdę nie ma już odwrotu.
Autor: Taous Merakchi
Wydawnictwo: Młody Book!
Wiek: 12+
Na pierwszy rzut oka Eve, Diane, Lily i Morgane tworzą zwyczajną paczkę licealistek. Różne charaktery zespala wspólna przyjaźń i zainteresowania. Łączy je też wspólna sprawa - walka o uratowanie wiązu w Parku George Sand. Drzewo przeznaczone do wycinki jest dla bohaterek symbolem wielu dobrych wspomnień. Kiedy zawodzą protesty, pojawia się pomysł na odprawienie rytuału. Trochę soli, szałwi, sztylet i krąg jest gotowy. W końcu odrobina magii nie zaszkodzi, prawda? Chyba, że nie czyta się małego druczku i przywołuje całkiem przypadkiem demona chaosu… Ups.
Świetnie zilustrowana powieść graficzna autorstwa Taous Merakchi umiejętnie wykorzystuje motyw gangu młodych czarownic. Mroczne plansze z dziwnymi widzeniami świetnie kontrastują z codziennym życiem bohaterek. W końcu nie samą walką z demonem licealista żyje. Trochę czasu zarezerwowanego na wspólne gotowanie, rave party w otoczeniu cekinów czy szkolne sympatie nigdy nie zaszkodzi. Historie czyta się z wypiekami na twarzy, a finałowa scena zaskoczy wielu czytelników. Ciarki gwarantowane!
Autor: Marcin Pałasz
Wydawnictwo: BIS
Wiek: 6+
Uwierzycie mi, jeśli Wam powiem, że czasami duchy zapominają, jak się straszy? Naprawdę! Każdy może wyjść z wprawy, jeśli dom, w którym przebywasz stoi opuszczony od dwustu lat. W takiej sytuacji znalazła się duchowa rodzina Upiorzyńskich, wilkołak Łakuś, nimfa wodna i inni nietypowi mieszkańcy budynku. Wszystko się zmienia podczas wizyty ekipy remontowej. Nowi lokatorzy to możliwość wypróbowania starych sztuczek. Tylko hmm, jak to się robiło? Straszydła postanawiają zastosować straszenie klasyczne - prześcieradła, zardzewiałe łańcuchy w ruch! Może wyjść z tego całkowicie zabawna… katastrofa.
Przygotujcie się na salwę śmiechu, bo czytelnicy naprawdę dowiedzą się, że straszyć nie jest łatwo. Tutaj duch lekko się przypiecze, tu nimfa zostanie zabrane do gabinetu piękności… Upiory dość nieudolnie radzą sobie z nową rzeczywistością. Gwarantują jednak strasznie zabawne sytuacje. To właśnie humor jest olbrzymią zaletą tej książki. W groteskowej formie autor stawia pytanie o życiową misję duchów. Straszyć albo nie straszyć; oto jest pytanie. Może są ważniejsze rzeczy? Warto sięgnąć po tę lekturę wielu uśmiechów, która najmłodszego czytelnika wprowadza w świat wampirów, gadających rybek i duchów.
Autor: Kenny Pádraig
Wydawnictwo: Kropka
Wiek: 9+
Zrostek jest stworzeniem wyjątkowym. Kiedy go poznajemy, żyje od zaledwie 585 dni. Dokładnie tylu, bo tak to sobie zgrabnie wyliczył. Jego jedyną nadprzyrodzoną mocą jest bezgraniczny optymizm, wiara w człowieka i wrodzona dobroć. To całkiem niezły zestaw, jak na tak krótki, ziemski staż. Większość dni spędza na snuciu się wśród kamiennych korytarzy zamku, porządkach i rozmowach ze swoim przyjacielem - Henrykiem. Rytm życia ich obu przerywa śmierć profesora, który ich stworzył. Do zamku przybywa jego bratanek wraz z asystentką. Nowy właściciel laboratorium ma niecne zamiary wobec bohaterów. Czy uda się im uniknąć niebezpieczeństw i odnaleźć swoje miejsce w tej nowej rzeczywistości?
Osadzona w gotyckich realiach opowieść żywo czerpie inspiracje z historii o Frankensteinie. Tak jak i on, bohaterowie są dość nietypowi. Zostali stworzeni z różnych elementów i nie do końca znają swoje pochodzenie. W drodze dowiadują się jednak, że to, co czyni ich wyjątkowymi, nie jest widoczne w lustrze.
Autor postanowił pokazać, że obok wartkiej akcji i nastroju umiarkowanego strachu można zostawić sobie dużo miejsca na ciepło bijące z lektury. Obserwując Zrostka i innych bohaterów, uczymy się odróżniać dobro od zła. Oswajamy wspólnie poczucie straty i odnajdujemy wartości, które czynią nas ludźmi. Wzruszamy się i podziwiamy puentę tej historii w książce, w której nie ma potworów, a są tylko stworzenia (często o wielkich sercach).
Autor: Krzysztof Kochański
Wydawnictwo: Dwukropek
Wiek: 6+
Stefanek nie przepuści żadnej okazji do straszenia. Członkowie ośmioosobowej rodziny Bratowskich zawsze muszą się mieć na baczności. Zresztą nie tylko oni, bo oprócz rodziny, bohater nie szczędzi strachów również sąsiadom i… turystom. Na przykład tym odwiedzającym Zamek Książąt Pomorskich, którzy nie są przygotowani na duchy wyskakujące z szafy. Na szczęście z dowcipnych żartów z dreszczykiem zawsze wynika coś dobrego.
Przez śmiech do serca najmłodszych czytelników - to właśnie charakteryzuje lekturę książki Krzysztofa Kochańskiego. Stefanek jest pomysłowym bohaterem, wykorzystującym swoje straszne gadżety do robienia psikusów wszystkim wokoło. Jeśli chcecie wiedzieć, jak przebranie wampira może pomóc w złapaniu złodzieja albo przekonać się, czy w piwnicach mieszkają wiedźmy, to koniecznie musicie poznać tę historię. Duże litery i zabawne ilustracje świetnie sprawdzą się przy wprowadzeniu w świat strachów. Poznajcie nieco niesfornego członka rodziny Bratowskich, który zdradzi Wam przepis na straszenie doskonałe.
Autorka: Anne Elvedal
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Wiek: 10+
Przeprowadzki nigdy nie są łatwe, szczególnie kiedy dotychczasowy dom i otoczenie musisz zamienić na opuszczoną stację kolejową. Billie i jej rodzina starają się odnaleźć w małej miejscowości, jaką jest Helgrenda. Wizja własnego pokoju i podarowane przez mamę zwierzątka powinny ułatwić nastolatce adaptacje. Oczywiście jeśli pominiemy przerażające napisy na ścianach, pojawiające się duchy i tajemniczą historię stacji. Poza tym wszystko powinno być w porządku…
Anne Elvedal zadbała w tej książce o wszystko, co potrzebne. Akcja rozgrywa się w klimatycznym, małym miasteczku, wśród jego mieszkańców i w otoczeniu drzew Smutnego Lasu. Historia stacji została utkana z małych szczegółów i zwrotów akcji, co sprawia, że czyta się o niej w ciągłym napięciu. Młody czytelnik bacznie będzie przyglądał się wskazówkom, które wpływają na kolejne kroki bohaterów. A wszystko to prowadzi do nieoczekiwanych rozwiązań fabularnych na końcu historii… Dodatkowo lektura oswaja czytelników z tematyką śmierci i strachem przed odrzuceniem tego, co bezpieczne i bliskie. Ostrzegamy, ta książka strasznieee wciąga!
Autokar: Kristina Ohlsson
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 10+
Hovenäset nie zmieniło się zbytnio pod nieobecność Heidi. Może poza remontem w jej domu. W pokoju dziewczyny brakuje jednej ściany, a szafa skrywa tajemnicze pudełko z dziecięcym bucikiem, który pod podłogą znalazł stolarz. Dużo dzieje się też w życiu samej bohaterki - tata stara się o lepsze warunki pracy, a jego dziewczyna spodziewa się nowego członka rodziny. Do tego wprowadza się do nich tajemniczy nieznajomy - Bill, właściciel diabelskiego młyna. W końcu będzie co robić w mieście! Chyba, że atrakcja okaże się naznaczona tragedią, a jej twórca skłamie w przypadku swoich prawdziwych zamiarów…
Uznana szwedzka autorka książek sensacyjnych dla młodzieży powraca w wielkim stylu. Diabelski młyn to początek nowej trylogii o przygodach trójki przyjaciół, którzy odkrywają mroczne tajemnice miasteczka podczas wspólnych wakacji. Wartka akcja nie odstępuje czytelników nawet na krok. Świetna dynamika i większa czcionka sprawiają, że lektura mija nader szybko. Tajemnicze listy, stare przedmioty pod deską pokoju Heidi i budzące niepokój wizje babci. Kim jest właściciel koła? Dlaczego jego walizka podróżna jest pusta? Nie zgadujcie, tylko czytajcie! Zakończenie i tak Was zaskoczy, wywracając wszystko do góry nogami…
Autorka: Kristina Ohlsson
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 10+
Kristina Ohlsson kilka lat temu stworzyła serię książek dla młodszych fanów tropienia duchów. Z marszu pokochali ją jednak czytelnicy w różnym wieku. Niesłabnącą popularność trylogii zapewnia klimat Åhus - miasteczka w którym rozgrywa się akcja wszystkich części. To tam, tuż u brzegu Morza Bałtyckiego, znajduje się nie jeden, nie dwa a trzy nawiedzone domy! We wszystkich mieszkają główni bohaterowie i ich rodziny. Krótkie rozdziały, tajemnicza przeszłość związana z miastem i trójka dociekliwych przyjaciół. Przepis na straszliwą sensację gotowy!
Billie przeprowadza się z mamą do nowego domu. Stary budynek przy ulicy Szparagowej, pokryty niebieską farbą nie wydaje się spełnieniem marzeń nastolatki. W mieście, które opuściła zostawiła też kolegów i koleżanki. Zrozumienia nowej sytuacji nie ułatwiają dziwne wydarzenia w domu. Kołyszący się żyrandol, ślady dziecięcych rączek na stole oraz niejasne losy poprzednich właścicieli. Przy wsparciu przyjaciółki Simony i nowo poznanego Alladina może się jednak udać rozwikłać tajemnicę domu, który zyskał miano Dreszczowiska. Tylko kim są szklane dzieci? I dlaczego Martin, który sprzedał dom mamie Billie, okłamał ich w kilku kwestiach? Ruszcie śladami historii, która nie chce pozwolić się odkryć…
Alladin i jego rodzina mierzą się ostatnio ze sporymi problemami. W restauracji, którą prowadzą ktoś regularnie podkrada jedzenie. Czy ma to jakiś związek z tajemniczym chłopcem, którego widuje bohater? Może, to stara historia o skradzionym srebrze wciąż wpływa na losy miasteczka? Oprócz zagadek, Alladin zmierzy się też z kwestią własnej tożsamości i wizją powrotu do rodzinnego państwa. Brr, w Åhus szykuje się długa zima - przeciągająca się i pełna przedziwnych zjawisk.
Najbliższy czas Simona postanawia spędzić z babcią. Uwielbia jej wielki dom, w którym kiedyś mieścił się hotel. Spokojny czas przerywa jednak choroba babci i ruszające się kamienne posągi w jej ogródku. Czy ktoś robi sobie niewinne żarty? Skąd jednak biorą się pełne smutku odgłosy w Pokoju Westchnień? I do kogo należała tajemnicza szkatułka ze srebrnym wisiorkiem? Przyjaciele starają się odkryć dawne losy hotelowych gości oraz właścicieli pensjonatu. Będzie, to wymagało od nich nie lada odwagi i sprytu. Billie, Simona i Alladin mają już jednak pewną wprawę w tropieniu spraw nietypowych.
Autorka: Jory John
Wydawnictwo: HarperKids
Wiek: 3+
Wielkimi krokami zbliża się wydarzenie podczas, którego wszyscy chcą wyglądać najstraszniej jak tylko się da. To szczególny czas również dla Ziarenka, które pomieszkuje sobie na słoneczniku. Tylko w co się przebrać? Strój robota, wampira i ducha zawiódł. Tutaj coś wystawało, tu nie było nic widać. Czas ucieka, więc trzeba coś wymyślić. A gdyby tak przełożyć to wszystko o jeden dzień, zyskując trochę czasu na zmontowanie przebrania? Tylko jakby tu przekonać całą resztę do zmiany planów…
Książki z serii o Smacznej Bandzie wprowadzają najmłodszych czytelników w świat emocji i uczuć. Tym razem jeden z bohaterów jest bardzooo zły, bo nie może znaleźć idealnego stroju. Trudno mu to zaakceptować, ale dzięki pestce dyni udaje mu się zrozumieć, że wcale nie to jest najważniejsze. W końcu to nie szata czyni Ziarenko. O wiele istotniejsze jest towarzystwo bliskich osób podczas zabawy. Seria uśmiechów z ważną lekcją w tle gwarantowana. Przebranie nie jest wymagane!
Mamy nadzieję, że nie przestraszyliśmy Was za bardzo. W końcu wśród tych przeróżnych bohaterów nie brak strachów mniejszych i większych, duchów przyjaznych i nieporadnych oraz takich naprawdę budzących grozę. Lęki to naturalna sprawa. Powyższe książki nie tylko zapewniają dużo rozrywki i gonitwy za straszydłami. Są to też lektury, które oswajają młodszych czytelników z tematyką strachu i śmierci. Oba te elementy są nieodłączną częścią naszego życia. Historie z dreszczykiem, opowieści upiorne i przygody przedziwne mogą świetnie wprowadzić w tę tematykę. Nie bójcie się do nich zajrzeć. Życzymy strrrasznie wciągającej zabawy!