Niektórzy z nich noszą fikuśne maski i posiadają wystrzałowe gadżety. Inni wolą skromniejsze stroje, ale i ich rozpoznacie bez trudu, kiedy urządzają sobie miejską przechadzkę. Jest jeszcze jedna grupa, która pozornie wiedzie zwyczajne życie i gdyby nie wprawne oko, nikt by ich nie zdekonspirował. Superbohaterowie, bo o nich mowa, pełnią ważną rolę w naszej codzienności. Wszyscy posiadają jedną bardzo ważną supermoc - starają się czynić dobro i pomagać innym. Tę super umiejętność możesz posiąść i Ty, zerkając do poniższych książek. Zapraszamy do świata, w którym półbogowie, kosmici, odkrywcy i lekarze siedzą przy jednym stole. Może pozornie wykonują różne zawody i nieco się od siebie różnią, ale ich misja jest ta sama. Misja o kryptonimie DOBRO.
Potencjalne efekty uboczne czytanej lektury: lewitacja, chęć budowania wynalazków, polubienie matematyki (o zgrozo!), poznanie tajnych technik walki wręcz i możliwość ukąszenia przez radioaktywnego pająka.
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo Olesiejuk
Wiek: 6+
Najpopularniejszy przedstawiciel (prawie) pajęczaków zaprasza na barwną wyprawę do komiksowego Uniwersum Marvela. Dowiecie się, jak wyglądało życie Petera Parkera zanim po raz pierwszy przywdział swój czerwono-niebieski kostium. Czytelnicy poznają kulisy życia nowojorskiego nastolatka, który pewnego dnia zostaje ukąszony przez radioaktywnego pająka. Po tym wydarzeniu nerdowaty i mało popularny Peter zmieni się w Spider-Mana. Chociaż bardziej niż na natychmiastową transformację, może liczyć na niesamowitą serię przygód, liczne przyjaźnie i podejmowanie niełatwych decyzji.
Za twardą okładką z tytułowym bohaterem na czele kryje się bogata kolekcja pajęczych historii. Pełne ekspresji i dynamiki ilustracje przedstawiają najważniejsze historie z udziałem Spider-Mana. Popularny superbohater walczący z Elektro, jego rozmowy z Doktorem Strangem i wspólne łapanie złoczyńców z Gwen i Milesem - to zaledwie ułamek z życia Człowieka Pająka. Nie zabraknie też Avengersów, Thanosa psującego piknik i potyczek z Venomem. Młodzi czytelnicy będą mieli okazję, aby jeszcze lepiej poznać losy swojego ulubieńca, przeżywając wspólnie z nim pełną gamę emocji i szkoląc swój pajęczy zmysł.
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo Olesiejuk
Wiek: 3+
Co powiecie na 52 niesamowite historie superbohaterskie, po jednej na każdy tydzień roku? Myślę podobnie jak Wy - marvelowskich przygód nigdy za wiele! Najpopularniejsi posiadacze supermocy zebrali się w jednym miejscu, aby opowiedzieć Wam co nieco o sobie. Kapitan Ameryka wspomina swoje początki, udział w projekcie Odrodzenie i walkę z Hydrą. Czarna Wdowa opowiada o pierwszych spotkaniach z Hawkeyem i dołączeniu do Avengers. Znajdzie się też trochę miejsca na legendę Czarnej Pantery, księcia prosto z Asgardu i zespół Strażników Galaktyki. Od środkowej Europy, po krańce Ziemi aż na rubieże kosmosu. Przygotujcie się na dłuższą wyprawę!
Wartości, takie jak sprawiedliwość, empatia i zrozumienie zawsze towarzyszą superbohaterom. W końcu wykorzystywanie supermocy podczas niebezpiecznych akrobacji i walk to nie ich jedyne zajęcie. Usposabiają oni wzorowe postawy i często stanowią doskonałą inspirację do działania dla ich młodszych fanów. Tak naprawde, ten ogromny zbiór historii ze świata Marvela jest również kolekcją ponadczasowych wartości. Pamiętajcie, że za każdym superbohaterem stoi pozornie zwyczajna historia. Magiczne atrybuty i wielkie wynalazki przychodzą z czasem. A tego ostatniego macie pod dostatkiem, bo historii wystarczy Wam na calusieńki rok.
Autorzy: Elias i Agnieszka Våhlund
Wydawnictwo: Debit
Wiek: 7+
Czy macie ochotę na ekspresowy kurs ze sztuczek superbohaterskich? Hola, hola - zanim powiecie tak, przeczytajcie o Lisie - niesamowitej 9-latce, która pewnego dnia postanowiła odmienić swoje życie. Wszystko rozpoczęło się od nieplanowanej wizyty w… bibliotece. Uciekająca przed dokuczającymi jej chłopakami bohaterka wpadła w popłochu do pomieszczenia i natknęła się na tajemniczą książkę. Na lśniącym brzegu widniał tytuł, który sugerował, że Lisa stała się posiadaczką nietypowego poradnika o supermocach. Znajdowały się w nim lekcje o różnych poziomach trudności. Sęk w tym, że można ćwiczyć tylko trzy moce na raz. Wybór padł na latanie, superdobrą techniką walki i język animalski.
Zasada numer jeden - przyszły superbohater musi wcześnie wstawać. W końcu ćwiczenie rozmowy ze zwierzętami wymaga czasu. Pamiętajcie tylko, żeby nie budzić zaspanych psów stróżujących! Nawet jeśli nie klei Wam się kontakt z własnymi chomikami. Musicie też mieć jakąś maskę. Może nada się czerwony krawat z wyciętymi dziurami? Teraz jesteście już prawie gotowi. Jeszcze tylko lektura książki, a w zasadzie kilku, bo opisane tutaj przygody to jedynie początek historii! Na czytelników czekają również inne części serii. Po ich przeczytaniu zyskacie jeszcze jedną ważną supermoc: opowiadania o swoich problemach. W końcu nawet superbohaterowie takie mają, a autorzy pokazują, że to całkowicie normalne.
Autor: Clive Gifford
Wydawnictwo: Znak
Wiek: 6+
Podróżnicy i podróżniczki, zew wyprawy wzywa! Zapraszamy na spotkanie z mniej i bardziej szalonymi odkrywcami. Odwiedzimy wszystkie zakątki globu, za każdym razem decydując, na co właśnie mamy ochotę. Wolicie spakować do bagażu lekarstwa czy 18 kilogramów czekolady i wannę? Tak, tak - ja też wybieram górę słodkich pyszności. Chociaż nie jestem pewien, czy przydadzą się nam w australijskiej przygodzie… Z kolei James Cook proponuje nam okrętkowy specjał w postaci sfermentowanej kapusty. Myślę, że degustację możemy sobie odpuścić. Lepiej zerknijmy, gdzie zmierza Isabella Bird. O proszę, kierunek - hawajskie wulkany. Całkowicie przy okazji będziemy mogli też przeżyć huragan na Pacyfiku. Trudno się oprzeć takiej okazji!
Pakujcie namiot i przekąski, bo Clive Gifford przygotował dla czytelników masę atrakcji. Pełna humoru narracja przybliża sylwetki popularnych i mniej znanych odkrywców. Spytacie zapewne: gdzie tu supermoce? Jak inaczej określić kamuflaż Jeanne Baret, która wślizgnęła się na statek przebrana za mężczyznę? Albo dajmy na to Peter Freuchen, który opanował zdolność tworzenia nietypowych gadżetów. Przeżycie w Arktyce umożliwiło mu dłuto zrobione z… kupy. Liczne ciekawostki sprawiają, że ta niecodzienna i zabawna lektura trafia w gusta wszystkich młodszych czytelników. Na końcu znajduje się również alfabet odkrywców i słowniczek. Masa śmiechu z biletem w jedną stronę gwarantowana.
Autorka: Katarzyna Ziemnicka
Wydawnictwo: Literatura
Wiek: 9+
Życiorys Mariana Rejewskiego to doskonały materiał na książkę. Unikanie niebezpieczeństw, tajna misja o wadze międzynarodowej i ciągłe zmienianie kryjówek. Nie każdy matematyk wiedzie podobne życie. Wszystko zaczęło się jednak od niepozornej drewnianej skrzynki… Urodzony w Bydgoszczy Maryś od dziecka interesował się liczeniem. Jego nieprzeciętny talent został dostrzeżony na matematycznych studiach w Poznaniu. Powierzono mu tajną misję, którą miał wkrótce realizować z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim. Trójka specjalistów miała odnaleźć szczeliny w skomplikowanej maszynie kodów, zwanej Enigmą. Ciężka praca, tułaczka pomiędzy Warszawą, Kadyksem i Paryżem oraz super-inteligencja pozwoliły złamać szyfr. Ich osiągnięcie skróciło trwanie terroru II wojny światowej o około dwa lata.
Oparta w pełni na faktach opowieść przybliża młodszym czytelnikom kulisy złamania jednego z najtrudniejszych szyfrów w dziejach ludzkości. Obserwujemy, z jakim uporem bohaterowie dokonują rzeczy niemożliwych. Poznajemy ich motywacje, a także cechy idealnego kryptologa. W odczytywaniu zaszyfrowanych depesz ważna jest cierpliwość, dystans do siebie i świetna współpraca. Oprócz emocjonującej walki z czasem, autorka skupia się też na tle wydarzeń. Na dorastaniu Mariana w przedwojennej Polsce, wojennej zawierusze i migracji. W końcu również na powrocie do domu, bo każdy bohater zasługuje na takie zakończenie. To historia podana w sposób barwny i przystępny, wzbogacona o wyjątkowe ilustracje. Po jej lekturze można też naprawdę polubić matematykę… Warto zaryzykować!
Autor: Marek Michalak
Wydawnictwo: Dwukropek
Wiek: 6+
Order Uśmiechu jest wyjątkowym wyróżnieniem, które przyznają dzieci. Mogą je otrzymać tylko prawdziwi przyjaciele najmłodszych. Sylwetki podążających za marzeniami laureatów postanowił przedstawić Marek Michalak. Znalazło się tu miejsce dla Jakuba Błaszczykowskiego, wkładającego całe swoje serce w aktywność na boisku i poza nim. Jest i Irena Sendlerowa, anioł w ludzkim przebraniu. To ona przyczyniła się do uratowania z getta warszawskiego ponad dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Są też wybitni pedagodzy - Janusz Korczak i Maria Łopatkowa. Nie brakuje też gości z zagranicy, na przykład matki Muminków - Tove Jansson. Ten archipelag nazwisk tworzą osoby, które postanowiły podzielić się dobrem z innymi. Kto Waszym zdaniem mógłby dołączyć do tego grona?
Autor jest uznanym pedagogiem i działaczem społecznym, przez dekadę pełnił on również funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Swoją empatię wykorzystał w stworzeniu książki o superbohaterach nietypowych. Takich w piłkarskich korkach, ubranych w lekarskie kitle i kochających astronomię. Michalak ukazuje życiorysy tych osób oraz fragmenty argumentacji dzieci, które przyznały im Order Uśmiechu. Najważniejsze informacje są pogrubione, a nowe (ważne, choć czasami trochę trudne) słowa wyjaśnione pod każdym czytanym tekstem. Wszystkie z poznanych tu postaci reprezentują to, co człowiek ma do zaoferowania najpiękniejszego. Bohaterowie dzielą się empatią, pomocą i ogromną siłą z innymi. Młody czytelnik nie tylko poznaje ich historie, ale i uczy się tego, co ważne. Ta książka, to lektura o dobroci - najważniejszej supermocy, jaką posiadają superbohaterowie.
Jesteśmy pewni, że po lekturze polecanych przez nas książek bez trudu odpowiecie na pytanie zawarte w tytule artykule. W końcu nie tylko peleryna zdobi superbohatera. O wiele ważniejsze jest to, w jaki sposób wykorzystuje one swoje zdolności. Nieważne, czy robi to lecząc ludzi, chroniąc Ziemię przed kosmitami czy łamiąc tajne szyfry. Prawdziwi bohaterowie posiadają też super-serca. Pamiętajcie o tym na co dzień, śledząc poczynania swoich wyjątkowych idoli. Istnieje spora szansa, że z niejednym geniuszem w swoich fachu mieszkacie pod dachem… Rozejrzyjcie się w poszukiwaniu superbohaterów - oni istnieją naprawdę, nie tylko w książkach. Lećcie (może nie tak dosłownie) czytać!