Warszawa

Okiem dziecka. Dziecięcy bohaterowie w roli głównej

Okiem dziecka. Dziecięcy bohaterowie w roli głównej

Dzieciństwo - ileż w nim uroku i radości, beztroski i swobody. Uważny obserwator zauważy jednak, że nie składa się ono tylko z pozytywnych chwil. Bywają momenty smutku, strachu czy przygnębienia. Wszystkie razem tworzą kalejdoskop przeżyć i doświadczeń, które towarzyszą dziecku w ciągu życia. Dziś chciałabym Wam przedstawić dziecięcych bohaterów, z którymi mogą utożsamiać się młodzi czytelnicy. Ich przygody służą dla dziecka wsparciem i inspiracją pośród codziennych wyzwań. 

 

 

Strasznostwory 

Autorki: Nina Igielska, Paulina Wojciechowska

Wydawnictwo: CzytaLisek 

Wiek: 6+

 

 

Kto odpowie na pytanie: “Gdzie mieszkają dzikie stwory”? Na wyspie? Pudło! Jest jeszcze jedno miejsce - mroczne, tajemnicze, pełne kurzu. Macie rację - to miejsce znajduje się pod łóżkami Waszych dzieci!

Niektórzy uważają, że dziwne dźwięki dochodzą zza szafy. I to może być prawda. Inni, że zza firanki - również prawdopodobne. Ale w starym domu, gdzie mieszkają siostry: starsza Elenka i Lisek, potwory gnieżdżą się pod łóżkiem. No i na dodatek, te potworne potwory robią potworne rzeczy! Jakie na przykład? Noo… przesuwają różne przedmioty. I bałaganią! Pożerają marmoladę ze słoika, papierki po cukierkach, książki i oczywiście s k a r p e t k i. Przede wszystkim jednak Są. I to jest najstraszniejsze.

Lisek się boi, Elenka udaje, że nie. Atmosfera się zagęszcza, bo potworom nie wystarczają papierki po cukierkach, ale połasiły się na Liska, która podczas zabawy wchodzi pod łóżko. Siostrę ratować trzeba, a pomogą w tym… inne potwory! Które koniec końców nie są aż takie straszne. Bo tak naprawdę w tej książce wszyscy bohaterowie są przyjaźni i bardziej “przytulaśni” niż przerażający. Dlatego właśnie sądzę, że historia przypadnie do gustu wszystkim ciemnościo-straszkom. Malutkim i tym troszkę większym.

 

Hania Baletnica na scenie 

Autorki: Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz

Wydawnictwo: BIS 

Wiek: 8+

 

 

Opowieść o Hani to dla mnie historia o niezwykłej pasji. Pasji do tańca. Dziewczynka rozpoczyna kolejny rok w szkole baletowej. Rok pełen ekscytacji, wydarzeń niosących zarówno uśmiech radości jak i gorycz rozczarowania. Podglądamy wszystkie ważne dla bohaterki wydarzenia za sprawą jej pamiętnika, który możemy czytać. Towarzyszymy jej w codzienności, razem z nią przeżywamy ważne momenty. Uczymy się razem wszystkich trudnych demi-plié i pas de chat obserwując walkę dziewczynki o marzenia. Hart ducha Hani to zdecydowanie cecha, która zasługuje na podziw i naśladowanie zwłaszcza kiedy zamierzony cel wydaje się trudny do osiągnięcia. 

 

Zwierzocharakterki. Jakie zwierzątko mieszka w tobie?

Autorzy: Gabriele Clima, Giacomo Agnello Modica 

Wydawnictwo: Babaryba 

Wiek: 4+ 

 

 

Misianka? Węgorzątko, a może Kociątko? Jakie zwierzątko mieszka w Twoim dziecku? Jak je oswoić by czuło się kochane i ważne niezależnie od tego jak się zachowuje? 

Sięgając po tę książkę dowiecie się jakie typy zwierząt kryją się w dziecięcych sercach. Odkryjecie, że różnorodność może być wyzwaniem ale też darem dla każdego z nas. Cenną lekcją z akceptacji i bliskości. Bo czy bzycząca bez przerwy Komarzynka nie zasługuje na chwilę uwagi? Albo Rybiątko - czy martwić się o nie? A może uzbroić się w cierpliwość i pozwolić mu być tym kim jest? Jak dogonić Zajęczynkę, kiedy tak szybko pędzi? Jeśli chcecie poznać odpowiedź, sięgnijcie po tę książkę - myślę, że tchnie w wasze serca nieco spokoju, otuchy i pragnienia by kochać Wasze zwierzocharakterki takimi jakie są. 

 

Flora szuka skarbów 

Autorzy: Gabriela Rzepecka - Weiß, Maciej Szymanowicz

Wydawnictwo: Dwukropek 

Wiek: 6+

 

 

Znacie takie dni kiedy pada deszcz i nic się nie chce? Czas płynie wolniej niż zwykle, brakuje pomysłów na aktywność i wszystkich dopada wszędobylski leń. Flora i Kacper również miewają takie momenty. Na szczęście wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości aby zamienić nudny dzień w niezwykłą przygodę. A wszystko dzięki mamie, która rzuca wyzwanie swojej rodzinie. Zostawiając im wskazówki i zadania do wykonania, zabiera ich w niesamowitą podróż poprzez zakamarki domu. Flora, Kacper i tata muszą się nieźle natrudzić żeby sprostać wyzwaniu, ale zanim się spostrzegą, nudny dzień przemienia się w prawdziwą zabawę (i przy okazji sprzątanie domu!). Co więcej, zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu otrzymuje również czytelnik, który może wykonywać zadania wraz z bohaterami. Nie ma nudy! Przygotujcie się na pełną niebezpieczeństw wędrówkę w której będziecie się musieli zmierzyć z duchami, smokami i innymi niespodziankami, które z pewnością Was zaskoczą! 

 

Możesz na mnie liczyć, Pikusiu

Autorki: Neringa Vaitkuté, Marija Smirnovaité

Wydawnictwo: Widnokrąg

Wiek: 10+ 

 

 

Augusté to zdecydowanie moja ulubiona bohaterka tego zestawienia. Podziwiam w niej odwagę, która pozwoliła jej wyruszyć w niebezpieczną podróż po ukochaną przytulankę. Pikuś - tak nazywa się pluszowy piesek, którego mama Gusté pewnego dnia postanawia wyrzucić na śmietnik. Dziewczynka nie może pogodzić się z tą decyzją. Wszystko w niej krzyczy i nie zgadza się na taki stan rzeczy. Nie pomaga nawet to, że mama bohaterki przemierza kolejne sklepy poszukując takiego samego pluszaka próbując zrekompensować córce stratę, ani to kiedy nowa przytulanka ląduje na łóżku Augusté. Nikt ani nic nie jest w stanie wypełnić pustki po Pikusiu. Bohaterka postanawia odnaleźć pieska. Korzystając z chwili nieuwagi ucieka z domu. Za zamkniętymi drzwiami czeka na nią ciemność, chłód i niebezpieczeństwo. Czy uda jej się odnaleźć zabawkę? Kogo spotka na swojej drodze? Jak zakończy się ta historia? Pozostawiam te pytania otwarte z zachęceniem do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nie. Możesz na mnie liczyć, Pikusiu to opowieść o dziecięcym wnętrzu, o świecie widzianym okiem dziecka. To również historia wyjątkowej przyjaźni o którą warto walczyć, nawet jeśli trzeba wyruszyć na koniec świata.  

 

Moje dwa domy 

Autorzy: Phil Earle, Jess Rose 

Wydawnictwo: HarperKids

Wiek: 6+

 

 

Jak oswoić emocje związane z rozstaniem rodziców? Nie jest to najłatwiejsza sprawa. Florentyna, bohaterka książki, wie o tym doskonale. Kiedy nagle musi zamienić jeden dom na dwa, ma wrażenie jakby coś ważnego miało właśnie swój koniec. Nie ma pewności czy wystarczy jej odwagi by poradzić sobie z tym nowym, innym życiem. Na pomoc przychodzą rodzice - uważni, czuli, obecni. Kiedy tylko dostrzegają, że ich córka jest smutna wymyślają sposoby na poradzenie sobie z tą sytuacją. Czasem jest to wyprawa po kamień mocy, innym razem lot rakietą w stronę księżyca po kwiat księżycowy. Dziewczynka zyskuje poczucie bezpieczeństwa poprzez obecność swoich bliskich. Inną niż dotąd, a jednocześnie ciągle bliską. Historia opisywana z perspektywy dziewczynki pozwala zajrzeć w dziecięce emocje, zauważyć co ważnego dzieje się wewnątrz bohaterki. Wartością tej książki jest niezakłamywanie rzeczywistości, przy jednoczesnym podaniu wskazówek jak można poradzić sobie z tą niełatwą sytuacją. 

 

Moja wielka niezwykła rodzina

Autorki: Radostina Nikołova, Yana Popowa

Wydawnictwo: Kropka

Wiek: 6+ 

 

 

Kolejna książka, którą chciałabym Wam przedstawić również dotyczy sytuacji, kiedy pojawia się kryzys w rodzinie, a następnie dochodzi do rozwodu. Tym razem zaglądamy wprost do serca głównej bohaterki. Na początku, dzięki warstwie ilustracyjnej i narracji, obserwujemy jasne momenty wspólnego życia. Dostrzegamy radość płynącą ze wspólnego spędzania czasu. Potem pojawia się kryzys, pęknięcie, które sprawia, że wokół dziewczynki robi się ciemno, a otaczające słowa pocieszenia nie są wsparciem dla bohaterki. Dopiero uwolnienie emocji, pozwolenie by wybrzmiały pozwalają jej poczuć się dobrze. Nie trzeba ukrywać smutku, tak jak nie trzeba chować radości. Dziewczynka zaczyna akceptować zmiany, które zaszły w jej rodzinie i ta akceptacja przywraca jej na nowo spokój i radość. Znów wokół bohaterki robi się jasno i kolorowo. Myślę, że książka ta może być dobrym wsparciem dla dzieci, które mierzą się z rozwodem rodziców. Zwrócenie uwagi na emocje może być pomocne w procesie oswajania nowej sytuacji. 

 


A Wy? Którego dziecięcego bohatera polubiliście najbardziej? Która historia najbardziej Wam pomogła?


 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć