Warszawa

GRAMY W ZIELONE, czyli książki, które uczą szacunku do przyrody

 

Jak kształtować w dziecku pełne szacunku i empatii postawy wobec natury wokół nas? Czy można nauczyć je miłości do przyrody? I kiedy zacząć? Gramy w zielone to trzeci projekt wydawnictwa Widnokrąg dofinansowany z programu „Kreatywna Europa”

 

 

Pod hasłem Gramy w zielone kryją się książki, które uwrażliwiają i edukują dzieci w zakresie ekologii oraz kształtują pełne szacunku, odpowiedzialne postawy wobec otaczającej nas natury – mówi Dorota Górska, jedna z autorek projektu i dodaje, że w wydanych tytułach natura jest równie ważna, co przygody bohaterów, a czasem ważniejsza.

 

Wśród wybranych przez Widnokrąg tytułów czytelnicy znajdą nagrodzone książki z krajów z obszaru wokół Morza Bałtyckiego, nagradzane, świetnie ilustrowane, które pokazują, że problemy takie jak zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne czy nadmierna konsumpcja dotyczą wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie. I że ludzie muszą to zrozumieć i zmienić swoje podejście do przyrody. Dedykowane są dzieciom oraz młodszym nastolatkom.

 

W projekcie Gramy w zielone ukazało się dotychczas pięć książek. Trzy w polskim przekładzie: Kot o burczącym brzuchu (6+) fińskiej autorki Magdaleny Hai z ilustracjami Teemu Juhaniego (przekład: Iwona Kiuru) oraz dwie części norweskiej serii kryminalno-przyrodniczej Klub Przyjaciół Planety (7+) Ruth Lillegraven i Jensa Kristensena (przekład: Karolina Drozdowska). Dwa polskie tytuły zostały przetłumaczone na obce języki: Skok przez Bałtyk (6+) Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk na szwedzki (przekład: Magdalena Fronczak), a Trzy życzenia (6+) Anny Paszkiewicz i Joanny Bartosik ukazały się we francuskiej wersji językowej (przekład: Frédéric Constant).

 

Ostatnia książka w projekcie Morten, Emily i zaginione światy (13+) znanego już w Polsce duetu Reeli Reinaus i Marja-Liisa Platz ukaże się na początku 2024 roku w tłumaczeniu Anny Michalczuk-Podlecki.

 

Program „Kreatywna Europa” promuje europejską różnorodność kulturową i dziedzictwo, a także dba o to, by dostęp do kultury, dzieł literackich i audiowizualnych był jak najbardziej szeroki i otwarty dla wszystkich.

 


Wydanie książek jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa w zakresie tłumaczeń literackich. Partnerami projektu są: Punkt Forlag i Fundacja La Fontaine. Przygotowanie aplikacji do programu Kreatywna Europa dotyczącej projektu „Gramy w zielone” zostało dofinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć