Książki dla dzieci » Artykuły » Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopiepowiększ

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie „polecanek” dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie – Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało się wielkiej sławy, jak choćby "Igrzyska śmierci"lub "Niezgodna". W poniższym zestawianiu przedstawiam nieco mniejsze gwiazdy gatunku, ale równie warte uwagi.

 

Caraval. Chłopak, który smakował jak północ \ Stephanie Garber 

 

Opowieść wprost ze świata baśni. Trochę może kojarzyć się z Alicją w Krainie Czarów, piratami, cyrkiem lub wyjątkowo wydumanym snem. Wszystko opowiedziane jest jakby przez mgłę, nie do końca wyraźnie i całkiem oczywiście. Świat w tej historii jest nieco delikatniejszy niż ten przedstawiony choćby w Igrzyskach. Nie toczy się tutaj żadna wojna, jednak magia otacza tę opowieść zewsząd.
Scarlett i Tella to typowe młode dziewczyny pełne zapału. O niczym tak nie marzą jak o wyrwaniu się z małej wyspy na której żyją. Istnieje szansa na odmianę ich losu -  Caraval, doroczna gra, w której stawką jest spełnienie marzenia. Czy jednak jest to gra warta świeczki? Czy życiu dziewcząt nic nie zagraża, a wszystko jest takie niewinne jak wygląda?
Wejdź, zajrzyj, zagraj – sprawdź czym jest kolorowy Caraval…


12+

 

Panika \ Lauren Oliver

Pozostańmy na chwilę w tematyce gier – tym razem zupełnie mniej bajecznych.
Wyobraźcie sobie grę opartą na przesuwaniu własnych granic. Taką której fundamenty postawione zostały na naszych lękach. Czasem bardziej pierwotnych, czasem bardziej wydumanych – wszystko jednak obraca się dookoła strachu. Taka właśnie jest Panika.  Czym jednak jest przerażenie, gdy w grze jest tak bardzo upragniony szacunek i ogromne pieniądze?
Heather nie rozumie uczestników Paniki. Wysoka nagroda nie jest dla niej odpowiednią motywacją aby brać udział w tak ryzykownej rozgrywce.  Jednak życie jest przewrotne i czasem sami nie potrafimy zapanować nad własnymi demonami – tak też Heather znalazła się w samym środku gry. I wcale nie chce się zatrzymać. Czy uda jej się przetrwać? Czy wygra? Czy przeżyje?
Książka dla wszystkich, którzy są fanami Nerve.


14+

 

Cykl Red Rising \ Pierce Brown

Zmieniamy tematykę o 180 stopni.
Świat podzielony na lepszych i gorszych. Pełen okrucieństwa i ciemności. W którym wybory nigdy nie dzielą się na dobre i złe – zawsze jest tylko mniejsze i większe zło. Nadchodzi jednak czas, w którym nie można dłużej być biernym i należy wziąć sprawy w swoje ręce – zwłaszcza kiedy stawka stała się zbyt wysoka.
Darrow zamieszkuje świat, w którym żyją rasy oparte na kolorach. Poznajcie:  Czerwonych i Złotych. Czerwień to nisko urodzeni obywatele pracujący fizycznie. Zwykle w kopalniach. Często umierają z wycieńczenia, nie mogąc zobaczyć nawet słońca. Natomiast Złoci to rasa panujących.  Główny bohater na swoje nieszczęście należy do tych pierwszych. W życiu Darrow’a pojawia się szansa aby pomoc swoim ludziom i wyzwolić ich. Musi jednak przeniknąć w szeregi wroga i stać się koniem trojańskim…


14+

 

Klejnot \ Amy Ewing

Pozostajemy w tematyce podziałów społeczeństwa. W tym przypadku opowieść Amy Ewing świetnie ilustruje tego typu zjawisko. Przedstawiam świat podzielony na kręgi – najuboższy z nich - Bagno w pełnym stopniu podlega temu najbogatszemu – Klejnotowi. Mieszkańcy tego ostatniego bez żadnych skrupułów mogą kupić sobie na własność obywateli Bagna. Historia ta dopada główną bohaterkę – Violet, która szybko musi odnaleźć się w nowym pełnym niebezpieczeństw świecie, nie tylko aby przetrwać, ale przede wszystkim aby przeżyć…
Świat Klejnotu cechuje ogromna znieczulica i okrucieństwo, które w otoczce pięknych pałaców i kolorowych sukni zdają się być jeszcze bardziej groźne.
Nie dajcie się zwieść pozorom Samotne Miasto nie jest miejscem z bajki…


15+

 

Brzydcy / Scott Westerfeld

Tym razem w zestawieniu chciałabym przybliżyć – wydawać by się mogło – świat marzeń. Bo jak inaczej nazwać można miejsce, w którym w wieku swoich szesnastych urodzin każdy nastolatek przechodzi operację, dzięki której z brzydkiego kaczątka zamienia się w pięknego łabędzia?
Cóż, pozory ogromnie mogą mylić i zwieść nas na manowce. Zastanówmy się czy zaszczepianie tego typu wzorców jest odpowiednie? Jakie jest społeczeństwo ludzi, którzy uwierzyli, że dzięki wyglądowi zewnętrznemu są idealni? Czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie zauważyć ułomność tego typu wiary?
Ogromnie zachęcam do poznania dwóch dziewcząt reprezentujących zupełnie różne nastawienie w tym przypadku – Tally oraz Shay.


14+

 

 

Podsumowując: tego typu powieści można by mnożyć i umieścić ich tu naprawdę mnóstwo. Zabrakło tu choćby takich cykli jak Meto lub Rywalki, które znalazły się w poprzednim zestawieniu. Światy antyutopijne mogą naprawdę wiele nas nauczyć i przekazać wartościowe lekcje. Ogromnie polecam ten tym literatury młodzieżowej!

 

 

Aleksandra Barczyk – bibliotekarz z zawodu, wykształcenia i zamiłowania. Autorka i realizatorka scenariuszy zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. Współorganizatorka wielu imprez kulturalnych promujących czytelnictwo. Recenzentka książek dla dzieci i młodzieży.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Polecanki - Natalia Ogierman więcej » x
Zobacz » Artykuły
Biblioterapeuci zalecają... w lipcu

Biblioterapeuci zalecają... w lipcu

Choć trwają wakacje nie należy zapominać o wartościowych książkach. Biblioterapeuci w naszym stałym cyklu przedstawiają kolejne trzy tytuły, które warto przeczytać. więcej »
Polecanki na czerwiec - Ewa Popielarz

Polecanki na czerwiec - Ewa Popielarz

Polecanki, czyli książki polecane przez zaprzyjaźnione z naszym portalem mamy, księgarki, miłośniczki literatury dla dzieci. Tym razem tematem przewodnim będzie ciało człowieka! więcej »
Biblioterapeuci zalecają... w maju

Biblioterapeuci zalecają... w maju

Warta uwagi porcja książek polecanych przez biblioterapeutów. więcej »
Polecanki na maj - Natalia Ogierman

Polecanki na maj - Natalia Ogierman

Trzy wierszowane książeczki warte uwagi podczas czytania i zabawy z dziećmi. więcej »
Polecanki na kwiecień - Ewa Popielarz

Polecanki na kwiecień - Ewa Popielarz

Polecanki, czyli książki polecane przez zaprzyjaźnione z naszym portalem mamy, księgarki, miłośniczki literatury dla dzieci. Zapraszamy na zestawienie najlepszych książek o zwierzętach! więcej »
Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie "polecanek" dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało się wielkiej sławy, jak choćby Igrzyska śmierci lub Niezgodna. W poniższym zestawianiu przedstawiam nieco mniejsze gwiazdy gatunku, ale równie warte uwagi. więcej »
Polecanki - Natalia Ogierman

Polecanki - Natalia Ogierman

Co czytać dzieciom? Czasem to bardzo trudne pytanie... spieszymy z pomocą i zapraszamy na kolejne zestawienie z cyklu "Polecanek" :) więcej »
Biblioterapeuci zalecają... w kwietniu

Biblioterapeuci zalecają... w kwietniu

W tym zestawieniu znajdziecie trzy książki, które warto mieć na swoich półkach i korzystać z nich podczas czytania w domu, w czasie zajęć biblioterapeutycznych, lekcji wychowawczych, a nawet zajęć z informatyki. więcej »
Polecanki - Marii Gosk na kwiecień

Polecanki - Marii Gosk na kwiecień

Co ciekawego zobaczyć można na księgarskich półkach? Zerkamy tam okiem Marii Gosk i polecamy Wam, jak zawsze, wspaniałe książki. więcej »
Młodzież czyta!

Młodzież czyta!

Książki dla młodzieży są czymś zupełnie innym niż książki dla dzieci. Zmienia się ich tematyka, szata graficzna, ponieważ potrzeby młodych odbiorców są już zdecydowanie inne. Aby łatwie poruszać się na polu "literatura młodzieżowa" przygotowaliśmy zestawienie "Młodzież czyta". więcej »

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
Szlakiem polskich księżniczek!
Recenzja bibliotekarza (Aleksandra Barczyk)

Szlakiem polskich księżniczek!

Książka: Polskie księżniczki
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka: Gabi. Tego właśnie chcę!
Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?

Książka: Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Łopianowe pole

Łopianowe pole

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Lolek

Lolek

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019