W kolejnej odsłonie „polecanek” dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie – Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało się wielkiej sławy, jak choćby "Igrzyska śmierci"lub "Niezgodna". W poniższym zestawianiu przedstawiam nieco mniejsze gwiazdy gatunku, ale równie warte uwagi.
Opowieść wprost ze świata baśni. Trochę może kojarzyć się z Alicją w Krainie Czarów, piratami, cyrkiem lub wyjątkowo wydumanym snem. Wszystko opowiedziane jest jakby przez mgłę, nie do końca wyraźnie i całkiem oczywiście. Świat w tej historii jest nieco delikatniejszy niż ten przedstawiony choćby w Igrzyskach. Nie toczy się tutaj żadna wojna, jednak magia otacza tę opowieść zewsząd.
Scarlett i Tella to typowe młode dziewczyny pełne zapału. O niczym tak nie marzą jak o wyrwaniu się z małej wyspy na której żyją. Istnieje szansa na odmianę ich losu - Caraval, doroczna gra, w której stawką jest spełnienie marzenia. Czy jednak jest to gra warta świeczki? Czy życiu dziewcząt nic nie zagraża, a wszystko jest takie niewinne jak wygląda?
Wejdź, zajrzyj, zagraj – sprawdź czym jest kolorowy Caraval…
Pozostańmy na chwilę w tematyce gier – tym razem zupełnie mniej bajecznych.
Wyobraźcie sobie grę opartą na przesuwaniu własnych granic. Taką której fundamenty postawione zostały na naszych lękach. Czasem bardziej pierwotnych, czasem bardziej wydumanych – wszystko jednak obraca się dookoła strachu. Taka właśnie jest Panika. Czym jednak jest przerażenie, gdy w grze jest tak bardzo upragniony szacunek i ogromne pieniądze?
Heather nie rozumie uczestników Paniki. Wysoka nagroda nie jest dla niej odpowiednią motywacją aby brać udział w tak ryzykownej rozgrywce. Jednak życie jest przewrotne i czasem sami nie potrafimy zapanować nad własnymi demonami – tak też Heather znalazła się w samym środku gry. I wcale nie chce się zatrzymać. Czy uda jej się przetrwać? Czy wygra? Czy przeżyje?
Książka dla wszystkich, którzy są fanami Nerve.
Zmieniamy tematykę o 180 stopni.
Świat podzielony na lepszych i gorszych. Pełen okrucieństwa i ciemności. W którym wybory nigdy nie dzielą się na dobre i złe – zawsze jest tylko mniejsze i większe zło. Nadchodzi jednak czas, w którym nie można dłużej być biernym i należy wziąć sprawy w swoje ręce – zwłaszcza kiedy stawka stała się zbyt wysoka.
Darrow zamieszkuje świat, w którym żyją rasy oparte na kolorach. Poznajcie: Czerwonych i Złotych. Czerwień to nisko urodzeni obywatele pracujący fizycznie. Zwykle w kopalniach. Często umierają z wycieńczenia, nie mogąc zobaczyć nawet słońca. Natomiast Złoci to rasa panujących. Główny bohater na swoje nieszczęście należy do tych pierwszych. W życiu Darrow’a pojawia się szansa aby pomoc swoim ludziom i wyzwolić ich. Musi jednak przeniknąć w szeregi wroga i stać się koniem trojańskim…
Pozostajemy w tematyce podziałów społeczeństwa. W tym przypadku opowieść Amy Ewing świetnie ilustruje tego typu zjawisko. Przedstawiam świat podzielony na kręgi – najuboższy z nich - Bagno w pełnym stopniu podlega temu najbogatszemu – Klejnotowi. Mieszkańcy tego ostatniego bez żadnych skrupułów mogą kupić sobie na własność obywateli Bagna. Historia ta dopada główną bohaterkę – Violet, która szybko musi odnaleźć się w nowym pełnym niebezpieczeństw świecie, nie tylko aby przetrwać, ale przede wszystkim aby przeżyć…
Świat Klejnotu cechuje ogromna znieczulica i okrucieństwo, które w otoczce pięknych pałaców i kolorowych sukni zdają się być jeszcze bardziej groźne.
Nie dajcie się zwieść pozorom Samotne Miasto nie jest miejscem z bajki…
Tym razem w zestawieniu chciałabym przybliżyć – wydawać by się mogło – świat marzeń. Bo jak inaczej nazwać można miejsce, w którym w wieku swoich szesnastych urodzin każdy nastolatek przechodzi operację, dzięki której z brzydkiego kaczątka zamienia się w pięknego łabędzia?
Cóż, pozory ogromnie mogą mylić i zwieść nas na manowce. Zastanówmy się czy zaszczepianie tego typu wzorców jest odpowiednie? Jakie jest społeczeństwo ludzi, którzy uwierzyli, że dzięki wyglądowi zewnętrznemu są idealni? Czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie zauważyć ułomność tego typu wiary?
Ogromnie zachęcam do poznania dwóch dziewcząt reprezentujących zupełnie różne nastawienie w tym przypadku – Tally oraz Shay.
Podsumowując: tego typu powieści można by mnożyć i umieścić ich tu naprawdę mnóstwo. Zabrakło tu choćby takich cykli jak Meto lub Rywalki, które znalazły się w poprzednim zestawieniu. Światy antyutopijne mogą naprawdę wiele nas nauczyć i przekazać wartościowe lekcje. Ogromnie polecam ten tym literatury młodzieżowej!
Aleksandra Barczyk – bibliotekarz z zawodu, wykształcenia i zamiłowania. Autorka i realizatorka scenariuszy zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. Współorganizatorka wielu imprez kulturalnych promujących czytelnictwo. Recenzentka książek dla dzieci i młodzieży.