Kraków » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchówpowiększ

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Patronat CzasDzieci.pl
Dzieci od 6 lat

Kim były Kasylda i Leonora? Jak odgaduje się ukryte hasła? Co mieściło się na starej mapie, a co oznaczały tajemnicze cyfry w notesie? My już wiemy, bo byliśmy na spacerze detektywistycznym z Fishką!

 

W chłodny sobotni ranek, kiedy pół miasta marzyła o wygrzaniu się z kotem pod ciepłym kocykiem, grupa małych detektywów wyruszyła na spacer, aby odnaleźć duchy miasta.


Młodzi odkrywcy zaczęli swoją przygodę od Klasztoru Dominikanów. Nasza przewodniczka z Fishki, pani Łucja, otworzyła swoją tajemniczą srebną walizeczkę i wyciagnęła z niej: mały notesik, kartkę z dziurkami, przewodnik po Krakowie i starą mapę. Dzieci z zaangażowaniem rozwiązywały zagadki i z zainteresowaniem słuchały legend o krakowskich duchach, m.in. o Kasyldzie z kościoła św. Andrzeja i Leonorze z kaplicy rodziny Lubomirskich. Z pomocą mnicha z Klasztoru Dominikanów udało się zlokalizować kaplicę rodu Lubomirskich, gdzie straszy Leonora. Dzieci odgadywały hasło przy użyciu tajemniczego notesika i tablicy przed kaplicą.


Następnym przystankiem był Kościół Mariacki, gdzie na fasadzie znajdowała się tablica, będąca jedną ze wskazówek w rozwiązywanych zagadkach. Dzieci były bardzo podekscytowane. Ogrom pomysłów i zaangażowanie zaskakiwały rodziców. Z ochotą pobiegły zatem do kolejnego punktu spaceru, a mianowicie do podziemi Pałacu Krzysztofory.


Zanim jednak zeszły do podziemi, nastąpiła krótka przerwa na regenerację, czyli przerwa na posiłek. Dzieci pośpiesznie skonsumowały suchy prowiant, bo przecież przygoda czekała! Zeszły do podziemi zaopatrzone w lupy, które potrzebne im były do odnalezienia hasła. Znów tajny notesik i stara mapa. Tajemnice. Zapiski i rysunki. Deszyfracja notatek w notesiku.


Odgadnięte hasło mówiło o bagnach i świetle. Wywiązała się dyskusja, jak je zinterpretować. Czy powinni iść na bagna, czy nie powinni. Czy powinni zapalić światło, zgasić je, czy iść w stronę światła. Ostatecznie ustalono, że na żadne bagna nie idą, ponieważ już ich dawno nie ma w miejscu, do którego prowadziła mapa.
Spacer zakończył się na Placu Szczepańskim, ale zdawało się, że dzieci rozochocone legendami krakowskimi mogłyby zaraz wyruszyć na kolejną wyprawę. Tylu emocji, radości, wiedzy i tajemnic pewnie już dawno nie doświadczyły. Imponująca była współpraca dzieci z sobą. Każdy wiedział co ma robić. Pani Łucja stanęła na wysokości zadania i tak wkręciła małych detektywów, że ich ciekawskie natury wręcz piszczały o jeszcze.


Spacery z Fishką, to bardzo ciekawa i niekonwencjonalna propozycja zwiedzania Krakowa. Dla dzieci, to był początek przygody. Czuję, że wrócą po jeszcze!

Marta Tymowska-Malec

Marta Tymowska-Malec

mama 7-letniego Igora
Dumna posiadaczka 2 kotów. Miłośniczka podróży, dobrej kuchni, biegania. Rodzinny kaowiec. Jak nie śpi, to planuje podróże małe i duże. Jak śpi, to śni o podróżach. Autorka blogu poligon-blog.blogspot.com

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Happening Cracovia Danza - relacja

Happening Cracovia Danza - relacja

Tanecznym krokiem, wspólnie z przechodniami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk, Balet przywołał wiosnę, która trochę nieśmiało przedzierała się promieniami słońca przez chmury. więcej »
Baranki Dzieciom - nasza relacja!
Patronat CzasDzieci.pl

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Dzieci od 4 roku
Prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do przeszłości. więcej »
Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Czy gniewosz się na kogoś gniewa? Ssak to, gad czy inne licho? Czy jerzyki to małe jeże? A modraszek? Kim jest? Ktoś go widział? więcej »
Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja

Nie ma zimy bez teatru! Od ponad dwudziestu lat w czasie zimowych ferii młodzi Krakowianie zasiadają na widowni Nowohuckiego Centrum Kultury. Tegoroczna edycja trwa od 30 stycznia do 10 lutego, a w programie prócz 10 przedstawień zaprezentowanych przez grupy teatralne z całej Polski więcej »
Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów
Patronat CzasDzieci.pl

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Dzieci od 6 lat
Kim były Kasylda i Leonora? Jak odgaduje się ukryte hasła? Co mieściło się na starej mapie, a co oznaczały tajemnicze cyfry w notesie? My już wiemy, bo byliśmy na spacerze detektywistycznym z Fishką! więcej »
Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

W przedświąteczną sobotę, 17 grudnia, w Klubie „Jędruś” w Nowej Hucie rodziny z dziećmi, młodzież i mieszkańcy Nowej Huty miały okazję posłuchać i zaśpiewać bożonarodzeniowe kolędy w języku bułgarskim, ukraińskim i polskim. więcej »
Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja

Podczas gdy opiekunowie oglądali "Jasieńskiego", najmłodsi uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w sali obok. Co się tam działo? Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

To najbardziej słodkie warsztaty w Krakowie! A pracom nad własną tabliczką czekoladą towarzyszą niezwykłe (i bardzo apetyczne!) opowieści. Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Dinozaury na dużym ekranie
Patronat CzasDzieci.pl

Dinozaury na dużym ekranie

Jeśli późnym piątkowym popołudniem tłumy zmierzają w kierunku Kina Kijów, to znak, że zaraz zacznie się Małopolska Noc Naukowców! więcej »
Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016
Patronat CzasDzieci.pl

Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

Portal czasdzieci.pl nie jest już maluchem po omacku stawiającym kroki, ale poważnym 10-latkiem, który wie, czego chce i kim chce zostać jak dorośnie. Za to Słoneczniki 2016 jest już liczącym się plebiscytem na najlepsze inicjatywy dla dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019