Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Proszę o POMOC!

Witam!
Chciałam się poradzić, bo martwię się o moją córeczkę 4letnia. Problem polega na tym, że ma problem z mową, a konkretnie się przycina, czasem nawet w ogóle nie mówi, bo jest świadoma, że ciężko jej coś powiedzieć i wtedy milczy. Problem polega również na lękach i emocjach, budzi się w nocy, musi spać ze mną, żebym była kolo niej. Mam jeszcze dwójkę dzieci córkę w wieku 6 lat i synka 2 latka. Chodzę z nią do logopedy i psychologa, ostatnio pani psycholog robiła badania, która raczka więcej pracuje, wiec prawa w pisaniu, a lewa w innych czynnościach, ale oko lewe. Czasem mam wrażenie, że nie ma takiej koordynacji ruchów. Nie wiem co robić, do kogo się udać? Czasem się popłacze, bo chciałabym jej pomoc ale jak? Proszę o podpowiedź!!!

Pytanie przesłała Pani Anna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Najważniejsze to szybko nauczyć Córeczkę czytać metodą sylabową, to
ułatwi opanowanie lęku przed mową. Oburęczność bardzo niekorzystnie wpływa na przetwarzanie języka. Trzeba ustalić , czy rzeczywiście prawa ręka jest dominująca. Czy jest leworęczność w rodzinie? Ustalić dominację ucha i nogi. Wybrać rękę dominującą i tylko ją ćwiczyć.

 

Proszę rozpocząć od programu słuchowego:
1. Program słuchowy - Słucham i uczę się mówić - "Sylaby i rzeczowniki" (www.arson.pl),
2. Stymulacja rozwoju mowy poprzez naukę czytania metodą sylabową. Program "Kocham czytać". Początkowe etapy nauki czytania (samogłoski) w zakładce „Do
pobrania” stronie www.konferencje-logopedyczne.pl artykuł - Nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną®

 

Ważne:
1. 10 godzin snu
2. Basen,
3. Rower lub inna aktywność na świeżym powietrzu
4. Całkowity zakaz telewizji i komputera
5. Wyeliminowanie z diety czarnej herbaty, gazowanych napojów, słodkich przekąsek (batoników...).

 

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
 

Zobacz inne porady w tematyce: nadwrażliwość, lęk, jąkanie, zacinanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)