Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mowa 8-latka

Witam. Mój wnuk skończył 8 lat. Późno zaczął mówić - miał około 3 lat, gdy zaczął wymawiać poszczególne wyrazy. Zamieniał sz-s, cz-c. Nie wymawiał głoski r. Długo nie układał nawet prostych zdań. Teraz już je wymawia , ale gdy chce coś szybko powiedzieć czasami zapomina się. Martwi mnie jeszcze coś.
Zauważyłam, ze "pieści się" mówiąc i często brakuje mu slow. Może ma to związek z pojawieniem się malej siostrzyczki, ale mam wrażenie, ze było tak zawsze - czasami w większym, czasami w mniejszym nasileniu. Nie zawsze gramatycznie wypowiada zdania np. "Ida dwa pany", zamiast idzie dwóch panów itp. Wnuk wraz z rodzina mieszka w Anglii i chodzi już 3 rok do tamtejszej szkoły. Ma dobry kontakt z rówieśnikami i jakoś sobie radzi. Martwię się i proszę o podpowiedz co robić?
Pozdrawiam.


Pytanie przesłała Pani Elżbieta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Elżbieto,
nie wiem czy dwujęzyczność wnuka jest klasyczna (rodzice różnojęzyczni) czy rodzice są Polakami. Jeśli rodzice chłopca są Polakami, to konieczna jest praca nad językiem etnicznym, bo to język pierwszy warunkujący możliwość uczenia się w języku angielskim. Ważne, by chłopiec nauczył się czytać w języku polskim. Polecam program "Kocham czytać" - część druga oraz "Gdzie jest Filip (teksty dla dzieci dwujęzycznych). Pozycje te można znaleźć na www.we.pl.

 

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

 

Zobacz inne porady w tematyce: dwujęzyczność, głoski, trudne głoski

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)