Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

2-latka mało mówi

Witam,

jestem mamą 2-letniej Emilki. Mieszkamy w Niemczech, ale w domu rozmawiamy w języku polskim. Tylko starszy syn bawi się z nią w języku niemieckim. Miesiąc temu byliśmy na bilansie 2-latka, wszystko ok. Emila jest zdrowym, wesołym dzieckiem. Rozumie wszystkie nasze polecenia. Dziś była 4 dzień w przedszkolu i Pani stwierdziła, że muszę udać się z nią do laryngologa, bo Emila mało mówi i to najpewniej wina słuchu. Jak dla mnie moje dziecko mówi sporo: mama , tata, Krystian, chodź, hallo, tschuss, daj mi, stary, misiu, kakao, puść, handy, telefon, dzwoni, telefon dzwoni, heiss, nase, schuhe, cześć, chodź, fuj, hej, pa pa, a ku ku, nie ma, nie, kupa, vioka, mama mam kupę, idź, piciu, daj mi handy, brawo. Liczy do trzech. Ja nie wiem, może na czwarty dzień w przedszkolu jest zestresowana i nie mówi, a może faktycznie to za mało? Jak widać niektóre słowa mówi po polsku, niektóre po niemiecku, no i czasem łączy zdanie niemieckie z polskimi wyrazami. Czy faktycznie za mało mówi czy powinnam poczekać aż zaaklimatyzuje się w przedszkolu?

Wioletta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Wioletto, 

 

najważniejsze umiejętności językowe oczekiwane rozwojowo u dziecka 24-miesięcznego to budowanie wypowiedzi dwuwyrazowych oraz początki fleksji. To, że dziecko mało mówi, nie musi być związane tylko z problemami ze słuchem, niemniej jednak, jeśli Pani z przedszkola zasugerowała, iż może być taki problem, najlepiej od razu skonsultować to ze specjalistą, aby niczego nie przeoczyć.  

 

Ponieważ Pani dzieci wychowują się w środowisku dwujęzycznym, polecam lekturę bloga dr Elżbiety Ławczys (terapeutki Metody Krakowskiej® i mamy wychowującej swoje dzieci za granicą) na temat bilingwizmu www.dwujezycznosc.blogspot.com. Tam znajdzie Pani wiele cennych rad i wskazówek dotyczących dwujęzyczności. 

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

Nowinki

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Wiesz co zrobić kiedy Twoje dziecko zakrztusi się, a w konsekwencji tego straci oddech? Wiesz, że zadławienie jest jedną z głównych przyczyn...  
Afera o gluten

Afera o gluten

Magiczne słowo na "g" robi w ostatnich latach zawrotną karierę. Legendarny gluten podzielił rodziców, lekarzy, naukowców i dziennikarzy...  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018