Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

2-latka mało mówi

Witam,

jestem mamą 2-letniej Emilki. Mieszkamy w Niemczech, ale w domu rozmawiamy w języku polskim. Tylko starszy syn bawi się z nią w języku niemieckim. Miesiąc temu byliśmy na bilansie 2-latka, wszystko ok. Emila jest zdrowym, wesołym dzieckiem. Rozumie wszystkie nasze polecenia. Dziś była 4 dzień w przedszkolu i Pani stwierdziła, że muszę udać się z nią do laryngologa, bo Emila mało mówi i to najpewniej wina słuchu. Jak dla mnie moje dziecko mówi sporo: mama , tata, Krystian, chodź, hallo, tschuss, daj mi, stary, misiu, kakao, puść, handy, telefon, dzwoni, telefon dzwoni, heiss, nase, schuhe, cześć, chodź, fuj, hej, pa pa, a ku ku, nie ma, nie, kupa, vioka, mama mam kupę, idź, piciu, daj mi handy, brawo. Liczy do trzech. Ja nie wiem, może na czwarty dzień w przedszkolu jest zestresowana i nie mówi, a może faktycznie to za mało? Jak widać niektóre słowa mówi po polsku, niektóre po niemiecku, no i czasem łączy zdanie niemieckie z polskimi wyrazami. Czy faktycznie za mało mówi czy powinnam poczekać aż zaaklimatyzuje się w przedszkolu?

Wioletta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Wioletto, 

 

najważniejsze umiejętności językowe oczekiwane rozwojowo u dziecka 24-miesięcznego to budowanie wypowiedzi dwuwyrazowych oraz początki fleksji. To, że dziecko mało mówi, nie musi być związane tylko z problemami ze słuchem, niemniej jednak, jeśli Pani z przedszkola zasugerowała, iż może być taki problem, najlepiej od razu skonsultować to ze specjalistą, aby niczego nie przeoczyć.  

 

Ponieważ Pani dzieci wychowują się w środowisku dwujęzycznym, polecam lekturę bloga dr Elżbiety Ławczys (terapeutki Metody Krakowskiej® i mamy wychowującej swoje dzieci za granicą) na temat bilingwizmu www.dwujezycznosc.blogspot.com. Tam znajdzie Pani wiele cennych rad i wskazówek dotyczących dwujęzyczności. 

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Nowinki

Są gotowi, żeby edukować – już teraz

Są gotowi, żeby edukować – już teraz

Niemal 40% Polaków twierdzi, że w ich szkołach nigdy nie odbywały się zajęcia z zakresu edukacji seksualnej. 90% z nich chciałoby, żeby...  
20 prostych trików, które ułatwią życie każdego rodzica

20 prostych trików, które ułatwią życie każdego rodzica

Drodzy rodzice! Wiemy, że ciężko pracujecie, aby zapewnić Waszym pociechom bezpieczeństwo, higienę i rozrywkę. Nie zawsze udaje się...  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Weekend na Czasie

Podróżniczy weekend 23-24 lutego 2019

Podróżniczy weekend 23-24 lutego 2019

Halo podróżnicy mali i duzi! Ten weekend zapowiada się bardzo ciekawie.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019