aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Echolalia

Dzień dobry,

bardzo proszę o opinię w sprawie córki. Za miesiąc skończy 2 lata. Ma bardzo duży zasób słów. Mówi zdaniami. Jednak od około 2 tygodni zaczęła z dnia na dzień coraz częściej powtarzać słowa za nami i po sobie samej. Przykłady: - Chcesz zobaczyć co jest w pudełku? Córka - Chcesz zobaczyć. Lub mówię: Tak, zgadza się, a córka odpowiada - Zgadza się. Lub monolog: - Ola chce usiąść na krzesełku. Mama też usiądzie. Też usiądzie. Też usiądzie. Lub patrząc na daną książeczkę: - Tą lubię. Tą lubię. Tą lubię.

Powtarza bardzo często również w sytuacjach, w których nie odpowiadam na daną prośbę lub jeśli czegoś bardzo chce. Prowadzi również po przebudzeniu monolog i tam zdarzają się słowa nieadekwatne do sytuacji, np. - W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (wyniesione z kościoła). Poza tym rozwija się prawidłowo, nie zauważyłam żadnych objawów autyzmu czy jego spektrum. Jak postępować, kiedy córka powtarza? Co mówić? Najczęściej reaguję: "Mama już słyszała" lub zmieniam temat i pytam lub stwierdzam to, co mówi, np. "Tak, masz rację". Czy wskazana jest wizyta u logopedy czy może obserwować jeszcze córkę? Proszę o radę co robić w takim przypadku i czy jest to normalne?

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aneto,  

 

echolalie mogą występować w różnych zaburzeniach komunikacji językowej, nie tylko w spektrum autyzmu. Wszelkie niepokojące zachowania dziecka należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Dopiero po bezpośrednim spotkaniu z dzieckiem logopeda będzie w stanie określić z czego wynika problem i jak mu zaradzić. Listę terapeutów Metody Krakowskiej® oraz diagnostów znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, echolalia

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)