Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Echolalia

Dzień dobry,

bardzo proszę o opinię w sprawie córki. Za miesiąc skończy 2 lata. Ma bardzo duży zasób słów. Mówi zdaniami. Jednak od około 2 tygodni zaczęła z dnia na dzień coraz częściej powtarzać słowa za nami i po sobie samej. Przykłady: - Chcesz zobaczyć co jest w pudełku? Córka - Chcesz zobaczyć. Lub mówię: Tak, zgadza się, a córka odpowiada - Zgadza się. Lub monolog: - Ola chce usiąść na krzesełku. Mama też usiądzie. Też usiądzie. Też usiądzie. Lub patrząc na daną książeczkę: - Tą lubię. Tą lubię. Tą lubię.

Powtarza bardzo często również w sytuacjach, w których nie odpowiadam na daną prośbę lub jeśli czegoś bardzo chce. Prowadzi również po przebudzeniu monolog i tam zdarzają się słowa nieadekwatne do sytuacji, np. - W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (wyniesione z kościoła). Poza tym rozwija się prawidłowo, nie zauważyłam żadnych objawów autyzmu czy jego spektrum. Jak postępować, kiedy córka powtarza? Co mówić? Najczęściej reaguję: "Mama już słyszała" lub zmieniam temat i pytam lub stwierdzam to, co mówi, np. "Tak, masz rację". Czy wskazana jest wizyta u logopedy czy może obserwować jeszcze córkę? Proszę o radę co robić w takim przypadku i czy jest to normalne?

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aneto,  

 

echolalie mogą występować w różnych zaburzeniach komunikacji językowej, nie tylko w spektrum autyzmu. Wszelkie niepokojące zachowania dziecka należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Dopiero po bezpośrednim spotkaniu z dzieckiem logopeda będzie w stanie określić z czego wynika problem i jak mu zaradzić. Listę terapeutów Metody Krakowskiej® oraz diagnostów znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, echolalia

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Języki obce, taniec, karate, basen, plastyka. To tylko namiastka ofert zajęć pozalekcyjnych, na które uczęszczają uczniowie. Aby rozwinąć...  
Fun with English – język angielski już w przedszkolu?

Fun with English – język angielski już w przedszkolu?

O konieczności doskonałej znajomości języka angielskiego dla potrzeb prywatnych oraz zawodowych nie trzeba dziś nikogo przekonywać, wspólnie...  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019