Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Echolalia

Dzień dobry,

bardzo proszę o opinię w sprawie córki. Za miesiąc skończy 2 lata. Ma bardzo duży zasób słów. Mówi zdaniami. Jednak od około 2 tygodni zaczęła z dnia na dzień coraz częściej powtarzać słowa za nami i po sobie samej. Przykłady: - Chcesz zobaczyć co jest w pudełku? Córka - Chcesz zobaczyć. Lub mówię: Tak, zgadza się, a córka odpowiada - Zgadza się. Lub monolog: - Ola chce usiąść na krzesełku. Mama też usiądzie. Też usiądzie. Też usiądzie. Lub patrząc na daną książeczkę: - Tą lubię. Tą lubię. Tą lubię.

Powtarza bardzo często również w sytuacjach, w których nie odpowiadam na daną prośbę lub jeśli czegoś bardzo chce. Prowadzi również po przebudzeniu monolog i tam zdarzają się słowa nieadekwatne do sytuacji, np. - W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (wyniesione z kościoła). Poza tym rozwija się prawidłowo, nie zauważyłam żadnych objawów autyzmu czy jego spektrum. Jak postępować, kiedy córka powtarza? Co mówić? Najczęściej reaguję: "Mama już słyszała" lub zmieniam temat i pytam lub stwierdzam to, co mówi, np. "Tak, masz rację". Czy wskazana jest wizyta u logopedy czy może obserwować jeszcze córkę? Proszę o radę co robić w takim przypadku i czy jest to normalne?

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aneto,  

 

echolalie mogą występować w różnych zaburzeniach komunikacji językowej, nie tylko w spektrum autyzmu. Wszelkie niepokojące zachowania dziecka należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Dopiero po bezpośrednim spotkaniu z dzieckiem logopeda będzie w stanie określić z czego wynika problem i jak mu zaradzić. Listę terapeutów Metody Krakowskiej® oraz diagnostów znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, echolalia

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa

Czy uważasz, że wasze dziecko jest niegrzeczne? Czy pani w szkole powtarza, że wasza pociecha w ogóle się jej nie słucha? Czy zdarza wam...  
Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Języki obce, taniec, karate, basen, plastyka. To tylko namiastka ofert zajęć pozalekcyjnych, na które uczęszczają uczniowie. Aby rozwinąć...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019