Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Echolalia

Dzień dobry,

bardzo proszę o opinię w sprawie córki. Za miesiąc skończy 2 lata. Ma bardzo duży zasób słów. Mówi zdaniami. Jednak od około 2 tygodni zaczęła z dnia na dzień coraz częściej powtarzać słowa za nami i po sobie samej. Przykłady: - Chcesz zobaczyć co jest w pudełku? Córka - Chcesz zobaczyć. Lub mówię: Tak, zgadza się, a córka odpowiada - Zgadza się. Lub monolog: - Ola chce usiąść na krzesełku. Mama też usiądzie. Też usiądzie. Też usiądzie. Lub patrząc na daną książeczkę: - Tą lubię. Tą lubię. Tą lubię.

Powtarza bardzo często również w sytuacjach, w których nie odpowiadam na daną prośbę lub jeśli czegoś bardzo chce. Prowadzi również po przebudzeniu monolog i tam zdarzają się słowa nieadekwatne do sytuacji, np. - W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (wyniesione z kościoła). Poza tym rozwija się prawidłowo, nie zauważyłam żadnych objawów autyzmu czy jego spektrum. Jak postępować, kiedy córka powtarza? Co mówić? Najczęściej reaguję: "Mama już słyszała" lub zmieniam temat i pytam lub stwierdzam to, co mówi, np. "Tak, masz rację". Czy wskazana jest wizyta u logopedy czy może obserwować jeszcze córkę? Proszę o radę co robić w takim przypadku i czy jest to normalne?

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aneto,  

 

echolalie mogą występować w różnych zaburzeniach komunikacji językowej, nie tylko w spektrum autyzmu. Wszelkie niepokojące zachowania dziecka należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Dopiero po bezpośrednim spotkaniu z dzieckiem logopeda będzie w stanie określić z czego wynika problem i jak mu zaradzić. Listę terapeutów Metody Krakowskiej® oraz diagnostów znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, echolalia

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla malucha trudne. Nowe środowisko i brak rodziców przez wiele godzin mogą powodować, że dziecko nie będzie się czuło komfortowo.  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Nowinki

„Małomówny” przedszkolak

„Małomówny” przedszkolak

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha była zdrowa oraz rozwijała się prawidłowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obserwacja maleństwa...  
Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa

Czy uważasz, że wasze dziecko jest niegrzeczne? Czy pani w szkole powtarza, że wasza pociecha w ogóle się jej nie słucha? Czy zdarza wam...  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019