Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jaką głoskę wywołać jako pierwszą?

Witam,

mam uczennicę klasy II, która nie ma jeszcze żadnej opinii z Poradni, ale nie realizuje głoski ą, ę, zamiast t mówi d, zamiast k - g, głoski szumiące zamienia syczącymi, głoskę w zamienia na f. Dopiero zaczęłam ćwiczyć z dziewczynką narządy artykulacyjne ust, języka, policzków, ćwiczenia podniebienia miękkiego, a następnie chcę zastosować ćwiczenia słuchowe, ćwiczenia artykulacyjne głosek dźwięcznych ą, ę i dalej wywołać zaburzone głoski, tylko nie jestem pewna czy zacząć od głoski k czy innej? Jestem początkującym nauczycielem logopedą.

Anna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Anno, 

 

ogólne zasady dotyczące wywoływania głosek są takie, że kolejność powinna być zgodna z pojawianiem się głosek w rozwoju mowy dziecka, głoski powinny być wprowadzane w opozycjach (od najbardziej do najmniej skontrastowanych). System fonetyczno-fonologiczny należy budować od elementów prymarnych do sekundarnych. Polecam zastosowanie Gestów Artykulacyjnych, które bardzo pomagają dzieciom w osiągnięciu prawidłowej artykulacji. Więcej informacji na temat tej techniki oraz wywoływania poszczególnych głosek znajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. Ponadto polecam zastosowanie programu słuchowego „Słucham i uczę się mówić – Trudne głoski”. 

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć