Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Trzy i pół latek mało mówi

Dzień dobry,

mój trzy i pół latek bardzo mało mówi. Wyrazy dźwiękonaśladowcze nie sprawiają mu problemów. Mówi dużo pojedynczych słów, ale ciężko jest mu połączyć je w zdanie. Czasem powie proste zdanie, np. "Ja mam takie ato (auto)". "Mama chodź". "Tata patrz". "Ja tego nie (chcę)". Jego zdania bardziej przypominają "Kali jeść, Kali pić". Poza tym rozwija się prawidłowo (tak mi się wydaje). Z książeczkami typu akademia 3-4 latka radzi sobie bez problemu. Układa puzzle, które na opakowaniu mają 5+. Ma dobry kontakt z rówieśnikami i starszym o trzy lata bratem. Zna kolory, reaguje na wszystkie polecenia, jest pogodny, towarzyski. Przejeżdżając obok miejsca, w którym kiedyś był (wystarczy nawet raz), zwraca uwagę i po swojemu mówi co tam było lub co tam robił. Dodam, że urodził się w umiarkowanej zamartwicy, dostał 7 pkt w pierwszej minucie. Chodzimy do logopedy, byliśmy u neurologa i wszyscy mówią, że nic złego na razie się nie dzieje. Bardzo proszę o Pani zdanie w naszej sprawie.

Dziękuję i pozdrawiam
Urszula
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Urszulo,  

 

trzylatek powinien budować zdania złożone współrzędnie i podrzędnie. Przede wszystkim należy z otoczenia dziecka całkowicie wyeliminować wysokie technologie (zabawki dźwiękowe, radio, komputer, tablet, smartfon, telewizja – nawet gdy jest tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one słuchanie mowy z otoczenia. Oprócz intensywnej stymulacji językowej, polecam ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu (takie jak sekwencje wzrokowe, słuchowe, ruchowe układanki lewopółkulowe). Wszystkie ćwiczenia opisane są dokładnie w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia".  Najlepiej byłoby, gdyby zgłosiła się Pani z Synkiem do specjalisty na diagnozę pozwalającą dokładnie określić zarówno poziom językowy, jak i poziom pozostałych funkcji poznawczych. Dzięki temu będzie można ustalić indywidualny plan stymulacji. Opóźniony rozwój mowy negatywnie wpływa na rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny dziecka. 

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: opóźniony rozwój mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Nowinki

Nie bój sie ratować życia!

Nie bój sie ratować życia!

Zastanów się, co zrobisz, kiedy będziesz uczestnikiem wypadku na drodze. Czy będziesz potrafił pomóc? Pamiętaj, że pierwsze 5 minut...  
Rodzicu, nie martw się na zapas! - wywiad z Wojciechem Feleszką

Rodzicu, nie martw się na zapas! - wywiad z Wojciechem Feleszką

Jak poradzić sobie podczas wakacyjnych wyjazdów, z dala od przychodni i znajomego pediatry? Kiedy panikować, a kiedy zachować spokój? W...  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019