Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Stopy płasko-koślawe. Wiotkość stawów

Witam,

mój synek obecnie ma 3 lata i 8 msc. Ortopeda stwierdził u niego wiotkość stawów oraz stopy płasko-koślawe, zalecił stosowanie wkładek supinujących oraz trójwymiarową terapię manualną stóp. Podkreślił jednak, że stan ten unormuje się z wiekiem, a ćwiczenia mają jedynie pomóc dziecku przy poruszaniu się. W związku z tym mam pytanie. Czy faktycznie stopy dziecka są w stanie wzmocnić się na tyle z wiekiem żeby ta wiotkość sama minęła? I czy metoda Vojty jest w stanie tutaj pomóc? Chciałam podkreślić, że od 5 msc ćwiczę z synkiem metodą Vojty zaleconą przez fizjoterapeutę. Ten jednak nie widzi efektów poprawy i twierdzi, że potrzeba kilku lat na poprawę jakości chodzenia dziecka. Proszę mi napisać czy faktycznie tak jest. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Kinga
Mgr Wojciech Dutka - Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Mgr Wojciech Dutka

Odpowiedź:

Witam Panią,


jest to bardzo trudne pytanie dla mnie. Metoda Vojty ma poprawić jakość poruszania się dziecka i jego postawę. Terapia metodą Vojty nie zmienia genetyki człowieka, tak więc nieprawidłowości, odchylenia czy zaburzenia morfologiczne uwarunkowane genetycznie nie są przedmiotem tej terapii. Wskazaniem są ewentualnie występujące równocześnie zaburzenia czynnościowe. Trójwymiarowa terapia manualna stóp jest wskazana przede wszystkim w przypadku strukturalnych wad stóp. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy wiotkość stawów jest w stanie samoistnie ustąpić. Ze względu na to, iż wkładki supinujące mogą stanowić zagrożenie prawidłowej czynności stopy, proponowałbym dokładne rozważenie ich stosowania włącznie z zaprzestaniem ich używania.


Pozdrawiam gorąco

Wojciech Dutka

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój, wady rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Nie pozwól, aby ból pleców odebrał ci radość z zabawy z dzieckiem

Nie pozwól, aby ból pleców odebrał ci radość z zabawy z dzieckiem

Każdy z nas doświadczył kiedyś bólu pleców, który odebrał radość życia nie pozwalając na wykonywanie pracy, a nawet codziennych...  
Dzieciństwo w obiektywie - Michelle

Dzieciństwo w obiektywie - Michelle

Michelle, jest jak każda inna matka, która uwielbia prowadzić bloga o życiu swojej rodziny, a szczególnie swoich dzieci na swoim blogu...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019