Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problem z zasypianiem

Witam,

moją córka niedługo kończy roczek i od jakiegoś czasu mamy straszny problem z położeniem jej spać. Właściwie córka od małego miała problem z zaśnięciem, bardzo płakała i wyrywała się, aż postanowiliśmy kłaść się razem z nią na łóżku i przez kilka miesięcy było w porządku. Od jakiegoś czasu usypanie jej trwa zazwyczaj około 1-1,5 godziny, ponieważ córka nie chce leżeć, tylko cały czas się przekręca, podnosi, siada, kiedy próbujemy ją z powrotem położyć na plecy, zaczyna się płacz, albo po chwili znów się przekręca i tak do momentu aż padnie. W ciągu dnia córka ma zazwyczaj dwie drzemki, ale próbowaliśmy również kłaść ją jeden raz i nie robi to większej różnicy. Dodam, że problem z zaśnięciem jest zarówno w dzień, jak i wieczorem. Jedyne miejsce, gdzie córka zasypia spokojnie w krótkim czasie jest spacer wózkiem. Próbowaliśmy ją również kłaść samą do łóżeczka, ale wtedy córka albo płacze aż ktoś do niej nie podejdzie i będzie siedział obok, albo non stop wstaje i się bawi, co też nie przyśpiesza momentu jej zaśnięcia. Proszę o poradę, co mogę zrobić żeby córka spokojnie zasypiała i żeby usypianie jej nie trwało tak długo.

Kasia
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,

 

pomocne w takiej sytuacji jest stałe przestrzeganie wieczornych rytuałów, tj. elementów powtarzanych w stałym rytmie każdego wieczoru, stanowiących dla dziecka czytelny sygnał, że pora szykować się do spania. Mam na myśli stałą strukturę czynności, takich jak: kąpiel, masaż, cicha muzyka, przyciemnione światło. Dobrze byłoby wprowadzić przedmiot, który byłby dla dziecka skojarzeniem ze snem, może to być przytulanka albo kocyk, albo tetrowa pieluszka. To jest malutka dziewczynka i nie ma nic niewłaściwego w tym, by zasypiała w dużym łóżku przy mamie lub tacie, niemniej ważny jest stały rytuał i konsekwentne stosowanie. Do małego łóżeczka zdążą ją Państwo jeszcze przenieść, kiedy będzie na to gotowa.

 

Trudności, dla których zasypianie trwa tak długo mogą być spowodowane splotem kilku czynników, takich jak: wyczuwanie napięcia czy zdenerwowania rodziców (im więcej ciepłego, cierpliwego spokoju, tym bezpieczniej emocjonalnie dla dziecka), utrwalone nawyki, a także typowa u niemowląt w tym wieku częsta zmiana rytmu dobowego (czyli np. chaos wynikający ze zmian liczby drzemek w ciągu dnia, która siłą rzeczy musi się zmniejszać wraz z rośnięciem dziecka), a także np. ząbkowanie.

 

Ze względu na to, że sytuacja trwa już długo i dziewczynka jest przyzwyczajona do tego, że zasypianie jak do tej pory to nic łatwego, proszę nastawić się na to, że zmiana tego rytmu nie nastąpi w ciągu kilku dni. Może to raczej potrwać trochę dłużej, np. dwa tygodnie. Proszę wytrwać.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zasypianiem

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Nowinki

Dziecko na emigracji

Dziecko na emigracji

Co czuje dziecko, kiedy musi dostosować się do nowych warunków życia? Jak mu pomóc, by zmiana miejsca zamieszkania nie była dla niego...  
Eksperymentalne Warsztaty Integralnego Rozwoju

Eksperymentalne Warsztaty Integralnego Rozwoju

Nie jest tajemnicą, że mózg dziecka w wieku przedszkolnym posiada ogromne zdolności plastyczne, co pozwala dziecku na wytworzenie licznych...  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019