Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problem z zasypianiem

Witam,

moją córka niedługo kończy roczek i od jakiegoś czasu mamy straszny problem z położeniem jej spać. Właściwie córka od małego miała problem z zaśnięciem, bardzo płakała i wyrywała się, aż postanowiliśmy kłaść się razem z nią na łóżku i przez kilka miesięcy było w porządku. Od jakiegoś czasu usypanie jej trwa zazwyczaj około 1-1,5 godziny, ponieważ córka nie chce leżeć, tylko cały czas się przekręca, podnosi, siada, kiedy próbujemy ją z powrotem położyć na plecy, zaczyna się płacz, albo po chwili znów się przekręca i tak do momentu aż padnie. W ciągu dnia córka ma zazwyczaj dwie drzemki, ale próbowaliśmy również kłaść ją jeden raz i nie robi to większej różnicy. Dodam, że problem z zaśnięciem jest zarówno w dzień, jak i wieczorem. Jedyne miejsce, gdzie córka zasypia spokojnie w krótkim czasie jest spacer wózkiem. Próbowaliśmy ją również kłaść samą do łóżeczka, ale wtedy córka albo płacze aż ktoś do niej nie podejdzie i będzie siedział obok, albo non stop wstaje i się bawi, co też nie przyśpiesza momentu jej zaśnięcia. Proszę o poradę, co mogę zrobić żeby córka spokojnie zasypiała i żeby usypianie jej nie trwało tak długo.

Kasia
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,

 

pomocne w takiej sytuacji jest stałe przestrzeganie wieczornych rytuałów, tj. elementów powtarzanych w stałym rytmie każdego wieczoru, stanowiących dla dziecka czytelny sygnał, że pora szykować się do spania. Mam na myśli stałą strukturę czynności, takich jak: kąpiel, masaż, cicha muzyka, przyciemnione światło. Dobrze byłoby wprowadzić przedmiot, który byłby dla dziecka skojarzeniem ze snem, może to być przytulanka albo kocyk, albo tetrowa pieluszka. To jest malutka dziewczynka i nie ma nic niewłaściwego w tym, by zasypiała w dużym łóżku przy mamie lub tacie, niemniej ważny jest stały rytuał i konsekwentne stosowanie. Do małego łóżeczka zdążą ją Państwo jeszcze przenieść, kiedy będzie na to gotowa.

 

Trudności, dla których zasypianie trwa tak długo mogą być spowodowane splotem kilku czynników, takich jak: wyczuwanie napięcia czy zdenerwowania rodziców (im więcej ciepłego, cierpliwego spokoju, tym bezpieczniej emocjonalnie dla dziecka), utrwalone nawyki, a także typowa u niemowląt w tym wieku częsta zmiana rytmu dobowego (czyli np. chaos wynikający ze zmian liczby drzemek w ciągu dnia, która siłą rzeczy musi się zmniejszać wraz z rośnięciem dziecka), a także np. ząbkowanie.

 

Ze względu na to, że sytuacja trwa już długo i dziewczynka jest przyzwyczajona do tego, że zasypianie jak do tej pory to nic łatwego, proszę nastawić się na to, że zmiana tego rytmu nie nastąpi w ciągu kilku dni. Może to raczej potrwać trochę dłużej, np. dwa tygodnie. Proszę wytrwać.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zasypianiem

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać?  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Nowinki

Maluszki na brzuszki

Maluszki na brzuszki

Częstym powodem rehabilitacji są konsekwencję wynikające z tego, iż dziecko w swoim wczesnym rozwoju nie doświadczyło pozycji leżenia...  
Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA już dostępny w sprzedaży w promocyjnej cenie 4,99 zł  

Wystawa na Czasie

W świecie Króla Maciusia

W świecie Króla Maciusia

O wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019