Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problemy z koncentracją u 5-latka

Witam,

jestem mamą pięcioletniego przedszkolaka Kubusia. Ogólnie nie mam większych problemów z dzieckiem, jest raczej spokojnym i grzecznym dzieckiem, nie sprawia większych problemów wychowawczych, uważam, że jest bardzo mądrym chłopczykiem. W przedszkolu dzieci mają okresowe oceny rozwoju. Do tej pory (dziecko chodzi 3 rok do przedszkola) zawsze Kubuś był bardzo dobrze oceniany, nie pojawiały się większe problemy, natomiast podczas ostatniej oceny pani przedszkolanka zasugerowała kilka problemów z Kubusiem. Niepokoi ją np. to, że dziecko w czasie zajęć miewa momenty, że jakby "wyłącza się" na chwilę (syn twierdzi, że wtedy nie nie uważa, ale stara się jak najwięcej zapamiętać), ponadto jest dość niezgrabny fizycznie, tzn. zdarza się mu się, że się potyka, dobije do ściany czasem, nie umie wykonać niektórych ćwiczeń na zajęciach z gimnastyki, takie czynności jak np. mycie zębów czy jedzenie trwa dłużej niż u innych dzieci. Poza tym pani zauważa, że syn bawi się tylko z tymi dziećmi, które mają takie same zainteresowania jak syn (klocki lego), aczkolwiek dla mnie osobiście jest to dziwny "zarzut". Pani dodała również, że intelektualnie góruje w grupie - syn ma grupę dzieci z tego samego rocznika, ale jest najmłodszy, ponieważ jest urodzony w listopadzie, ma świetny słuch fonetyczny, powoli zaczyna samodzielnie czytać itp. Poza tym jeszcze jest dość wrażliwym dzieckiem, co potwierdzam, potrafi się wzruszyć na smutnych momentach np. w bajce, potrafi mu być smutno jak np. kwiatek uschnie, czasem, według pani, wyraża się nie jak dziecko, ale jak dorosły. Dla pełnego obrazu dodam, że akurat we wrześniu przeprowadziliśmy się do nowego domu, a w przedszkolu nastąpiła zmiana pani (z tym, że nowa pani cały czas pracowała w przedszkolu i miała minimalny kontakt z synem). Przedszkolanka zaleca wizytę w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Iwona
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

może Pani się zgodzić na badania syna w poradni psychologiczno-pedagogicznej, natomiast nie ma Pani takiego obowiązku. Badania dziecka może mieć miejsce wyłącznie na wniosek rodzica, szkoła lub przedszkole nie mogą rodziców do tego zmuszać, mogą jedynie sugerować.

 

Jeżeli jednak pani przedszkolanka zaleca wizytę w poradni, to warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić. Wyniki badań mogą być dla Pani ważną wskazówką: jeżeli wykażą deficyty w jakimś obszarze funkcjonowania, to będzie można na wczesnym etapie zaplanować odpowiednie działania. Jeśli zaś w wyniku badań nie zostaną wykazane żadne deficyty, to będzie to również istotna informacja - że wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju.

 

Z poważaniem

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z koncentracją

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Nie pozwól, aby ból pleców odebrał ci radość z zabawy z dzieckiem

Nie pozwól, aby ból pleców odebrał ci radość z zabawy z dzieckiem

Każdy z nas doświadczył kiedyś bólu pleców, który odebrał radość życia nie pozwalając na wykonywanie pracy, a nawet codziennych...  
Wystarczająco dobry rodzic

Wystarczająco dobry rodzic

Dla relacji z dzieckiem warto być trochę leniwym rodzicem. Po pierwsze po to, by mniej pracując mieć czas na bycie z rodziną, po drugie,...  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019