Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy to autyzm?

Dzień dobry,

jestem ciocią niespełna 2,5-letniej Amelii i jestem mocno zaniepokojona zachowaniem siostrzenicy. Amelka od urodzenia w zasadzie nie tolerowała innych osób, czyli: do 1,5 roku nie można nawet było do niej podejść, bo płakała i tuliła się do mamy. Nie wspomnę o jakiejkolwiek zabawie. Gdy przyjeżdżają do mnie lub gdziekolwiek indziej do rodziny zawsze był wielki płacz. Tak więc mimo starań nie miałam z nią w zasadzie kontaktu prawie żadnego. Obecnie ma 2 lata i 4 miesiące. Mówi tylko mama, tata, ciocia, ala, daj i moje. Wymusza spacery. Czasem sama mam ich dość, a Amelia nie wracałaby do domu. Niczym praktycznie się nie interesuje. Co bym nie wymyśliła, to mam wrażenie, że nie umie się z tego cieszyć, nawet z piłeczką w basenie. Ciągle potrzebuje mojej czy mamy obecności. W zasadzie przy prawie każdej czynności, czy to zabawa czy siedzenie, obojętnie. Nie bawi się sama. Nawet babki każe mi robić, sadza w wózku, ubiera, karmi. Mam wrażenie, że z ludzi robi sobie zabawki. Nie toleruje innych dzieci. Gdy wejdzie jakieś na plac zabaw, od razu wychodzi. Na plac zabaw nawet nie ma co iść, bo i tak praktycznie się nie bawi. Sypie dzieci piaskiem, gdy tylko się do mnie zbliża, zabiera, a wręcz wyrywa dzieciom swoje zabawki. Nie interesują jej nowe rzeczy. Zabawkami też prawie się nie bawi. Już nie wiem, co mam robić, aby sprawić jej przyjemność bądź czymkolwiek zająć. Brakuje mi pomysłów, a wręcz czasem jestem zirytowana. Nie wiem, co robić, bądź jak porozmawiać z mamą Amelii, bo mam wrażenie, że siostra nie widzi problemu i powtarza, że z tego wyrośnie. Ja jednak mam złe przeczucia. Czasem mam wrażenie, że Amelia nie chce słuchać albo nie słucha jak chce jej coś pokazać bądź wytłumaczyć. Rozmawiałam z siostrą, ale zarzuciła mi, że wytykam jej błędy. POMOCY! Z góry dziękuję.

Magdalena
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

najlepszym sposobem, żeby sprawdzić, czy Pani siostrzenica przejawia zachowania ze spektrum autyzmu jest udanie się na badania. Odpowiednie badanie przeprowadzą specjaliści - psycholog i/lub pedagog w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub jednej z licznych organizacji pozarządowych, zajmujących się zagadnieniem autyzmu (w Poznaniu to np. Fundacja Fiona, Fundacja Synapsis, Fundacja ProFuturo). Aby dziecko zostało przebadane niezbędne są zgody rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.

 

Z poważaniem

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenie rozwoju, autyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć